Weryfikacja osoby, która chce wynająć mieszkanie, może być o wiele bardziej drobiazgowa, niż ma to miejsce dzisiaj. Na polskim rynku zaczynają się pojawiać wyspecjalizowane firmy, które oferują usługi "scoringu", czyli oceny wiarygodności osób, które szukają mieszkania do wynajęcia.
"Nasza przełomowa technologia pozwala ocenić wiarygodność najemcy w oparciu o pewne i obiektywne dane z bankowości internetowej" - wyjaśnia jedna z tego typu firm, która prowadzi działalność w Polsce. Zapewnia, że jej system "jest wzorowany na rozwiązaniach stosowanych przez banki". Według twórców systemu scoring "pozwala na obniżenie ryzyka trafienia na niewypłacalnego najemcę".
W trakcie weryfikacji najemcy badane są jego przychody - ich stabilność i wysokość i historia wcześniejszych wynajmów - np. terminowość wnoszenia opłat. Scoring pozwala też ocenić zdolność mieszkaniową wynajmującego - sprawdzić, jaką część przychodu stanowić będzie czynsz w wynajmowanym lokalu. System umożliwia też weryfikację osoby poszukującej mieszkania do wynajęcia w rejestrze dłużników.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Weryfikacja najemcy, który musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie sprawdzania, jest szybka. Zajmuje ok. pięciu minut i odbywa się zdalnie, za pośrednictwem aplikacji.
Dokładniejsza weryfikacja najemców jest powszechna na Zachodzie. W USA sprawdzanie lokatorów za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm jest częste. Dzieje się tak, chociaż przepisy dotyczące wynajmowania nieruchomości są bardziej liberalne, niż w Polsce. Okres wypowiedzenia bardzo często trwa tam jedynie 30 dni. W Polsce na rozwiązanie umowy trzeba trzech miesięcy.
Eksperci nie tylko oceniają wiarygodność finansową ubiegającego się o mieszkanie. Analizują też profile społecznościowe, a w skrajnych przypadkach historię kryminalną lokatorów. Na podstawie tego typu danych lokator otrzymuje scoring - punktację, która mówi właścicielowi, jak dużym ryzykiem jest wynajęcie swojego lokalu takiej osobie. Metody znane w USA "zaczynają wkraczać do Polski" - podsumowuje portal Money.pl.