Dubaj to miasto liczące 3,48 mln mieszkańców (dane za 2022 rok), ale od 2004 roku jest jednym z najbardziej zabudowywanych miast na świecie. Szybkością i liczbą powstawania nowych mieszkań ustępuje jedynie największym chińskim miastom.
W 2022 roku przeprowadzono w Dubaju 86 tys. transakcji kupna-sprzedaży mieszkań. Poprzedni rekord padł w szczycie budowlanego boomu w 2009 roku. Wówczas liczba transakcji wyniosła 80 tys. mieszkań. To bardzo dużo jak na jedno miasto. Dla porównania można przytoczyć liczbę oddanych do użytkowania mieszkań w Warszawie za 2021 (najnowsze dostępne dane) - było ich zaledwie 18 tys. lokali.
Nieruchomości w Dubaju są sektorem stanowiącym ok. jedną trzecią wartości całej gospodarki Dubaju. Jak przytacza serwis biznes.interia.pl, wspomniane 88 tys. transakcji miało wartość ok. 528 miliardów dirhamów, czyli ok. 143 miliardów dolarów. Jest to wzrost o ok. 23 proc. względem roku poprzedniego.
Według redakcji Bloomberg za taki stan rzeczy odpowiadają Rosjanie. Zdaniem dziennikarzy to właśnie oni stanowili większość wśród kupujących inwestorów. Dubaj to otwarty rynek, który nie wprowadził sankcji na obywateli Rosji, więc stanowił naturalnych dla nich kierunek wakacyjny i inwestycyjny.
Władze Dubaju rozpoczęły inwestycje budowlane (głównie w biura i obiekty turystyczne) na początku nowego tysiąclecia. Stanowi to proces odchodzenia gospodarki jedynie od wydobycia ropy naftowej. Więcej na temat nieruchomości w Dubaju pisaliśmy tutaj.
Zdjęcie główne: Norlando Pobre / wikipedia