Przemysłowe uzdatniacze wody - gdzie i po co się ich używa?

Urządzenia i wkłady filtrujące do zmiękczania wody są powszechne w polskich domach, jednak w przedsiębiorstwach przemysłowych potrzebne są uzdatniacze o większej mocy. Dzięki nim można szybko usunąć osady i zanieczyszczenia z wody niezbędnej do przeprowadzania procesów technologicznych. Ponadto zmiękczanie wody ma znaczenie w gastronomii, przetwórstwie żywności, przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. Dowiedz się więcej o działaniu przemysłowych uzdatniaczy wody i ich zastosowaniu w zakładach produkcyjnych. 

 

1. Czym jest przemysłowy uzdatniacz wody?

2. Przemysłowe zmiękczacze wody - jakie zanieczyszczenia usuwają?

3. W jakich systemach wykorzystuje się przemysłowy zmiękczacz wody?

4. Co daje uzdatnianie wody przemysłowej?

 

W branży uzdatniania wody dostępne są urządzenia i filtry przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego. Dzięki nim obniża się twardość wody i usuwa się wszelkie osady, które obniżają jakość wody, przyczyniają się do gromadzenia kamienia i powodują uszkodzenia różnego typu instalacji. Przemysłowy uzdatniacz do wody sprawia, że w procesach produkcyjnych bierze udział wyłącznie odpowiednio przygotowana woda. Dowiedz się więcej o przemysłowych uzdatniaczach wody i ich zastosowaniu w przemyśle.

 

 

Czym jest przemysłowy uzdatniacz wody?

 

 

Przemysłowy uzdatniacz wody to zaawansowane urządzenie, które bez użycia środków chemicznych zapobiega pojawianiu się osadów mineralnych i biologicznych. Dzięki niemu  do różnych instalacji dociera wyłącznie miękka woda. Przemysłowy uzdatniacz wody może być wykorzystywany do usuwania istniejących już osadów oraz do zapobiegania gromadzenia się nowych. Dodatkowo np. w przemyśle spożywczym można wykorzystywać sprzęt do usuwania z wody drobnoustrojów i do zmniejszania ryzyka korozji.

 

Nowoczesny, bezchemiczny przemysłowy uzdatniacz wody wprowadza się do wnętrza rury, gdzie sygnał pola elektrycznego o odpowiedniej częstotliwości rozchodzi się w każdym kierunku. Pod wpływem tego sygnału dochodzi do zahamowania krystalizacji minerałów, z których mogą powstawać twarde osady. Ponadto sygnał dezaktywuje wszelkie mikroorganizmy zawieszone w wodzie i usuwa biofilm z rur.

 

Przemysłowe zmiękczacze wody - jakie zanieczyszczenia usuwają?

 

 

Z pomocą przemysłowych zmiękczaczy wody można usunąć osady pochodzenia mineralnego i biologicznego. Zakłady przemysłowe używające zmiękczaczy mogą zatem rozpuścić wszelkie osady wapienne, które powszechnie występują w wodzie o wysokim stopniu twardości. Dzięki temu do poszczególnych instalacji, kotłów parowych i systemów chłodzących dociera wyłącznie zmiękczona woda. Jej zastosowanie w zakładach przemysłowych sprawia, że wszelkie systemy rzadziej wymagają napraw, a ich serwisowanie wiąże się z niższymi kosztami.

 

Zmiękczacze mają także istotny wpływ na ilość bakterii w wodzie. Ich stosowanie sprawia, że z wody znikają drobnoustroje chorobotwórcze: bakterie, wirusy i grzyby. Dzięki temu ciecz można bezpieczenie wykorzystywać w procesach związanych z przetwórstwem żywności lub produkcją farmaceutyczną. Dokładnie oczyszczona woda zmniejsza ryzyko, że któraś z wyprodukowanych serii trafi do utylizacji z powodu zanieczyszczenia. Brak chemicznych środków sprawia, że uzdatniacz w żaden sposób nie wpływa na właściwości chemiczne i fizyczne produktów, powstających w procesach technologicznych z użyciem wody.

 

W jakich systemach wykorzystuje się przemysłowy zmiękczacz wody?

 

 

Uzdatniając i zmiękczając wodę, zakłady przemysłowe dbają o przestrzeganie norm jakościowych i ochronę linii produkcyjnych. Zmiękczaczy używa się także w gastronomii. Pozyskiwaną dzięki nim wodę można wykorzystywać do zasilania pieców konwekcyjno-parowych, ekspresów do kawy, nawilżaczy parowych bądź wytwornic pary. Ponadto miękka, zdezynfekowana woda jest odpowiednia do produkcji lodu w kostkarkach. Szerokie zastosowanie zmiękczaczy przemysłowych sprawia, że korzystają z nich zarówno małe, rodzinne firmy, jak i międzynarodowe korporacje. Duży wybór modeli zmiękczaczy o odmiennych funkcjach i wydajności pozwala w pełni dostosować je do potrzeb konkretnego zakładu i sposobu użycia uzdatnionej wody.

 

Atutem nowoczesnych uzdatniaczy przemysłowych jest brak konieczności przeprowadzania okresowych przeglądów i serwisowania. Urządzenie można zamontować w wybranym miejscu nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni oraz w trakcie pracy instalacji. Do założenia uzdatniacza nie wymaga się gięcia, cięcia i spawania rur oraz wykonywania nowego przyłącza do kanalizacji.

Co daje uzdatnianie wody przemysłowej?

 

 

Uzdatnianie wody przemysłowej ma wiele zalet. Przede wszystkim korzystanie z takiej wody pozwala przestrzegać wszelkich norm jakościowych i sanitarnych w danej branży. Ponadto nowoczesne uzdatniacze to urządzenia, które są ekologiczne i przyjazne dla użytkowników. Nie używa się w nich agresywnych detergentów lub chloru, a jedynie sygnał pola elektrycznego. Technologia jest dzięki temu niedroga, dlatego można zastąpić nią kosztowne i skomplikowane procesy technologiczne, których używało się do tej pory. Uzdatniacz wykorzystujący pole elektryczne obniża zarówno sam koszt produkcji, jak i wydatki związane z usuwaniem kamienia i naprawami instalacji doprowadzającej wodę.