Wszyscy się zastanawiali, czy to prawda. To oficjalne logo? A program? Bez szans na realizację

Program "Oczyszczania Kraju z Azbestu" działa od 2009 roku, a jego harmonogram jest zaopiniowany do 2032 roku. Do tego czasu według założeń powinniśmy usunąć 8,5 mln ton wyrobów azbestowych. Po 12 latach działania programu udało nam się zrealizować zaledwie 17 proc. zakładanego celu - informuje Najwyższa Izba Kontroli. Ale internautów i tak najbardziej w ostatnich dniach przyciągnęło coś innego. Logo programu. Ono naprawdę tak wygląda. 

Azbest to szkodliwa dla zdrowia grupa minerałów charakteryzująca się włóknistą strukturą. Co ważne, azbest jest przyczyną pylicy azbestowej, chorób opłucnej oraz nowotworów. W 1997 został w Polsce w teorii zakazany. Nie został on jednak zupełnie zutylizowany i właśnie temu miał służyć program Oczyszczania Kraju z Azbestu. Całość miała zostać zrealizowana do 2032 roku, ale jak ocenia NIK, nie będzie to możliwe w tym terminie. Wisienką na torcie całego programu jest mało estetyczne logo, które rozbawiło internautów. 

Azbest pozostanie z nami na długo

Już w 2002 roku Rada Ministrów przyjęła krajowy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Jego realizacja zaplanowana została na lata 2003–2032. W międzyczasie rząd przyjął „Raport z realizacji w latach 2003–2007 Programu z 2002 roku”, a wnioski zawarte w tym dokumencie stanowiły wytyczne do opracowania „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032”, który jest kontynuacją i aktualizacją Programu z 2002 roku. 

 

"Po ponad 12 latach od uchwalenia Programu krajowego usunięto tylko niecałe 17% z prawie 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych, a do unieszkodliwienia pozostało aż 7 mln ton. Tempo unieszkodliwiania azbestu wynosi zaledwie 0,12 mln ton rocznie. W tej sytuacji aby usunąć pozostały azbest, potrzeba będzie dodatkowo jeszcze prawie 50 lat, licząc od zakończenia Programu krajowego (od dnia dzisiejszego prawie 60 lat). W skontrolowanych województwach usunięcie pozostałego azbestu wymaga od 30 do 102 lat. W skrajnym przypadku w jednej gminie (Frombork) czas niezbędny do usunięcia azbestu oszacowano na 149 lat. Biorąc pod uwagę tak wolne tempo unieszkodliwiania azbestu, Polska nie ma szans na dotrzymanie terminu oczyszczenia kraju z azbestu, wyznaczonego na koniec 2032 roku " - czytamy w oficjalnym raporcie Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w październiku br. 

Niestety, walka z azbestem jest nieco zapomniana, co nie pomaga z dotrzymaniem ostatecznego terminu utylizacji. Jednym z głównych problemów jest brak wsparcia finansowego na pokrycie konstrukcji nowego dachu. Właściciele dachów wykonanych w tej technologii zazwyczaj otrzymują zwrot utylizacji materiału, natomiast nie mogą liczyć na pokrycie przez państwo budowy nowej konstrukcji dachowej. 

 

"Okazuje się, że dofinansowanie z budżetu państwa stanowiło zaledwie 10 proc. całkowitych kosztów wymiany dachu.  W tej sytuacji właściciele i użytkownicy nieruchomości, na których wykorzystywano wyroby azbestowe, nie decydowali się na remont dachu ze względów finansowych, mimo że byli świadomi szkodliwości azbestu" - czytamy we wnioskach raportu.

Logo jak z Painta

Efekty programu są dalekie od planowanych, ale internauci w ostatnich dniach zwrócili uwagę na inny szczegół. Nieestetyczne i nieprofesjonalnie przygotowane logo. Jedna z internautek ironizowała:

 

Spójrzcie inaczej - przecież to jest genialne. To logo wygląda jak azbest. Stare, brzydkie, ohydne, jak pokrycie śmietnika osiedlowego. Znakomicie nawiązuje do strasznej przeszłości. Komunikacyjny majstersztyk.

 

Oczywiście to tylko logo. Nie świadczy ono o wartościach samej inicjatywy, choć jak stwierdzają zaskoczeni internauci, nie poprawia ono wizerunku programu, którego realizacja może być opóźniona o dziesiątki lat. A w niektórych gminach nawet setki lat.  

 

Zdjęcie główne: bazaazbestowa.gov.pl