Basen na balkonie? Sprawdzamy, co na to przepisy

Wszyscy widzieli zabawne memy o basenie wypełniającym całą przestrzeń niewielkich balkonów. Ale czy faktycznie jest się z czego śmiać? Jak się okazuje, nie ma wcale bezpośrednich przepisów bezpośrednich zakazujących takiej praktyki. Czy to oznacza, że można bezkarnie postawić sobie basen na balkonie i liczyć na wiele godzin zabawy w wodzie bez wychodzenia z mieszkania? Niekoniecznie.

Basen na balkonie bądź tarasie w bloku wydaje się fanaberią? Dla wielu osób to ciekawy sposób urozmaicenia swojej przestrzeni balkonowej. Ale czy wolno? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna i wiele zależy od zdrowego rozsądku

Niby nie ma problemu

Wspólnoty bądź spółdzielnie mieszkaniowe w swoich regulaminach potrafią wpisać wiele ograniczeń, jak np. zakaz grillowania. Ale do rzadkości należy wpisanie zakazu ustawiania basenów na balkonie. Nie powinno to dziwić, ponieważ niewielkie baseny czy to stelażowe, czy dmuchane to stosunkowo nowe rozwiązanie przeznaczone głównie do ogrodów.

Oznacza to, że jeżeli w regulaminie osiedla nie został poruszony temat basenów na balkonie, to teoretycznie można taki postawić bez obaw. Ale tutaj zaczynają się schody. Przede wszystkim należy pamiętać, że balkon, w przeciwieństwie do loggii, to konstrukcja nieznajdująca się w licu ściany, a to oznacza, że posiada ograniczoną wytrzymałość. W wielu budynkach sprzed kilkudziesięciu lat utrzymanie ciężaru własnego stanowi już wyzwanie

 

Dociążenie tej przestrzeni wodą, która waży kilkadziesiąt do nawet kilkuset kilogramów, może spowodować wypadek. Może oderwać się kawałek konstrukcji balkonu albo nawet cały balkon

Nie tylko zdrowy rozsądek

Problemów z basenem na balkonie może być więcej. O ile sam fakt postawienia basenu oraz napełnienie go wodą nie jest złamaniem prawa, o tyle już jego użytkowanie może stanowić podstawę do ukarania. Np. zalanie ściany sąsiada bądź jego samego (co przy zabawie w basenie nie powinno nikogo dziwić) jest złamaniem prawa. 

 

75. artykuł Kodeksu wykroczeń brzmi: „Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Trzeba pamiętać o kolejnym problemie. Wypełniony wodą basen może - pod naszą nieobecność albo nocą - przeciekać. Niewielka ilość wody nie jest problemem, jeśli jednak zalejemy sąsiada, spowodujemy szkody materialne, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. 

 

Podsumowując. Nie ma prawa zabraniającego posiadania basenu na swoim balkonie czy tarasie. Musimy być jednak gotowi na to, że sprawi nam kłopoty. Dlatego przy planowaniu "balkonowej rekreacji" należy kierować się zdrowym rozsądkiem. 

 

Zdjęcie główne: Jonathan Mueller on Unsplash