W Mieszkaniu Plus czynsze zamrożone, ale już po podwyżkach. Lokatorzy jednak coś zyskali

Na początku roku mieszkańcy inwestycji zrealizowanych w ramach programu Mieszkanie Plus zaalarmowali media, że ich czynsze drastycznie wzrosły. Wówczas PFR Nieruchomości, który jest zarządcą budynków odbił piłeczkę, że przecież to nie podwyżka, tylko waloryzacja. Wczoraj zapowiedziano jednak mrożenie waloryzacji, ale w przyszłym roku. Obecna już podwyżko/waloryzacja zostaje. Ale mieszkańcy niespodziewanie otrzymali dwa małe bonusy. 

Dwa tygodnie temu pisaliśmy wraz z innymi ogólnopolskimi mediami o sytuacji lokatorów mieszkań zrealizowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Mieszkańcy od nowego roku otrzymali informację o podwyżce czynszów. Cześć z nich mówiło wówczas wprost, że będą rezygnowali z najmu ze względu na wzrost kosztów. Niektórym podwyższono czynsz, zanim zdążyli się wprowadzić. Teraz PFR Nieruchomości uspokaja i mrozi waloryzację do 2025 roku. Ale jest haczyk. 

Waloryzacja zamrożona, ale...

Zarządca mieszkań powstałych w ramach Mieszkania Plus w czwartek ogłosił, że "obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku". Jeżeli więc sprawdzą się prognozy inflacyjne na 2023 i 2024 rok, to najemcy zyskają oszczędności w wysokości ok. 5 tys. zł. 

 

Oszczędności wynikające z zamrożenia waloryzacji z pewnością są atrakcyjne, ale należy pamiętać, że dotyczy to już obecnych, czyli podniesionych w styczniu czynszów. 

 

- Obecny czynsz najmu zostanie utrzymany na niezmienionym poziomie do końca 2025 roku - odpowiada Ewa Syta, Dyrektorka Biura Prasowego PFR Nieruchomości na pytanie redakcji. 

Jak zgłaszają mieszkańcy, waloryzacja opłat za mieszkanie oraz kaucji w umowach jest zapisana raz w roku. Co oznacza, że mieszkańcy nie będą ponosili kosztów waloryzacji w styczniu 2024 (za obecny rok) oraz w styczniu 2025 roku (za okres 2024 roku). Natomiast wprowadzona w styczniu 2023 roku waloryzacja zostaje utrzymana i obowiązuje aż do końca 2025 roku

Dwa powody do zadowolenia

W czasie konferencji prasowej zapowiedziano również "możliwość zwrotu kaucji zabezpieczającej umowę najmu w kwocie stanowiącej równowartość jednego czynszu". To z pewnością dobra informacja dla lokatorów. Najemcy mają otrzymać szczegóły dotyczące zwrotu w marcu. Ale należy zauważyć, że ci sami najemcy są zobligowani wcześniej do wpłacenia waloryzacji kaucji. To dość niespotykany zapis w umowach najmu. 

 

- Generalnie, biorąc pod uwagę „zwykłe” umowy najmu, nie jest możliwe proszenie najemców o dopłatę do kaucji w związku z podwyżką czynszów - wyjaśnia na łamach serwisu rp.pl Hanna Milewska-Wilk, ekspertka Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. 

 

Drugą niespodzianką dla wielu najemców Mieszkania Plus jest otwarte przyznanie, które inwestycje mają otrzymać opcję Dojścia Do Własności. Mieszkańcy zwracali uwagę od dawna, że nikt z nimi się nie kontaktował w tej sprawie, a dla większości z nich możliwość uzyskania nieruchomości w ramach DDW była kluczowa przy podejmowaniu decyzji o najmie.

 

Teraz w oficjalnym oświadczeniu PFR Nieruchomości przyznało, że opcja DDW będzie dostępna we wszystkich inwestycjach, gdzie ta opcja była wcześniej deklarowana. Obecnie jest dostępna w Białej Podlaskiej, a niedługo ma zostać zaoferowana mieszkańcom osiedla w Gdyni przy ul. Puszczyka. Ponadto DDW ma zostać zaoferowane najemcom w:

  • Krakowie,
  • Radomiu,
  • Katowicach,
  • Dębicach,
  • Świdniku, 
  • Łowiczu, 
  • Mińsku Mazowieckim, 
  • Nowym Targu, 
  • Wałbrzychu, 
  • Wrześni
  • Zamościu. 

 

Zdjęcie główne: Mieszkanie Plus w Toruniu (2021) / wikipedia / Mateuszgdynia