Dwa tygodnie temu pisaliśmy wraz z innymi ogólnopolskimi mediami o sytuacji lokatorów mieszkań zrealizowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Mieszkańcy od nowego roku otrzymali informację o podwyżce czynszów. Cześć z nich mówiło wówczas wprost, że będą rezygnowali z najmu ze względu na wzrost kosztów. Niektórym podwyższono czynsz, zanim zdążyli się wprowadzić. Teraz PFR Nieruchomości uspokaja i mrozi waloryzację do 2025 roku. Ale jest haczyk.
Zarządca mieszkań powstałych w ramach Mieszkania Plus w czwartek ogłosił, że "obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku". Jeżeli więc sprawdzą się prognozy inflacyjne na 2023 i 2024 rok, to najemcy zyskają oszczędności w wysokości ok. 5 tys. zł.
Oszczędności wynikające z zamrożenia waloryzacji z pewnością są atrakcyjne, ale należy pamiętać, że dotyczy to już obecnych, czyli podniesionych w styczniu czynszów.
- Obecny czynsz najmu zostanie utrzymany na niezmienionym poziomie do końca 2025 roku - odpowiada Ewa Syta, Dyrektorka Biura Prasowego PFR Nieruchomości na pytanie redakcji.
Jak zgłaszają mieszkańcy, waloryzacja opłat za mieszkanie oraz kaucji w umowach jest zapisana raz w roku. Co oznacza, że mieszkańcy nie będą ponosili kosztów waloryzacji w styczniu 2024 (za obecny rok) oraz w styczniu 2025 roku (za okres 2024 roku). Natomiast wprowadzona w styczniu 2023 roku waloryzacja zostaje utrzymana i obowiązuje aż do końca 2025 roku.
W czasie konferencji prasowej zapowiedziano również "możliwość zwrotu kaucji zabezpieczającej umowę najmu w kwocie stanowiącej równowartość jednego czynszu". To z pewnością dobra informacja dla lokatorów. Najemcy mają otrzymać szczegóły dotyczące zwrotu w marcu. Ale należy zauważyć, że ci sami najemcy są zobligowani wcześniej do wpłacenia waloryzacji kaucji. To dość niespotykany zapis w umowach najmu.
- Generalnie, biorąc pod uwagę „zwykłe” umowy najmu, nie jest możliwe proszenie najemców o dopłatę do kaucji w związku z podwyżką czynszów - wyjaśnia na łamach serwisu rp.pl Hanna Milewska-Wilk, ekspertka Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Drugą niespodzianką dla wielu najemców Mieszkania Plus jest otwarte przyznanie, które inwestycje mają otrzymać opcję Dojścia Do Własności. Mieszkańcy zwracali uwagę od dawna, że nikt z nimi się nie kontaktował w tej sprawie, a dla większości z nich możliwość uzyskania nieruchomości w ramach DDW była kluczowa przy podejmowaniu decyzji o najmie.
Teraz w oficjalnym oświadczeniu PFR Nieruchomości przyznało, że opcja DDW będzie dostępna we wszystkich inwestycjach, gdzie ta opcja była wcześniej deklarowana. Obecnie jest dostępna w Białej Podlaskiej, a niedługo ma zostać zaoferowana mieszkańcom osiedla w Gdyni przy ul. Puszczyka. Ponadto DDW ma zostać zaoferowane najemcom w:
- Krakowie,
- Radomiu,
- Katowicach,
- Dębicach,
- Świdniku,
- Łowiczu,
- Mińsku Mazowieckim,
- Nowym Targu,
- Wałbrzychu,
- Wrześni
- Zamościu.
Zdjęcie główne: Mieszkanie Plus w Toruniu (2021) / wikipedia / Mateuszgdynia