Co się stało z ośrodkiem Federacji Rosyjskiej nad Zegrzem? Minister oddał go wojsku

Od początku konfliktu w Ukrainie przyśpieszono proces odzyskiwania nieruchomości Federacji Rosyjskiej na terenie Polski. Jak się okazało, boje o grunty i budynki polscy urzędnicy toczą od dawna. Do tej pory udało się odzyskać np. słynne warszawskie Szpiegowo oraz ośrodek wczasowy nad jeziorem Zegrze. Odebrany grunt minister odda wojskowym.

Jedną z wynajmowanych przez FR nieruchomości był ośrodek wypoczynkowy w Skubiance. To wieś położona w pobliżu Serocka, ok. 50 km na północ od Warszawy. Według informacji z kwietnia zeszłego roku, Polskie Nadleśnictwo zerwało umowę najmu zawartą w 2010 roku z przedstawicielami ambasady rosyjskiej. Od tamtej pory grunt był analizowany, katalogowany i przechodził audyt. 

Ośrodek przechodzi w ręce wojska

- Jesteśmy w miejscu symbolicznym. Lasy Państwowe odzyskały od Federacji Rosyjskiej ten teren, tę nieruchomość. Następnie zdecydowały o przekazaniu tej nieruchomości Wojsku Polskiemu  - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

 

9 października omawiany ośrodek został decyzją szefa MON przekazany na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Warto przypomnieć, że przejęty teren został przez poprzednich najemców zupełnie zdewastowany, a budynki wymagają koniecznych remontów, bądź zostaną przeznaczone do rozbiórki. 

Jak zapowiada MON, teren będzie wykorzystywany głównie na szkolenia i rozwijanie posiadanych zdolności przez żołnierzy WOT, głównie z garnizonu Zegrze oraz okolicznych rejonów.  

 

- Ten symbol polega na tym, że od agresora, od państwa, które napada państwa z nim sąsiadujące, czyli od Rosji odzyskaliśmy teren, który będzie służył Wojsku Polskiemu, będzie służył Wojskom Obrony Terytorialnej, których dowództwo stacjonuje tu niedaleko. W Zegrzu jest batalion dowodzenia, jest szkoła podoficerska. Dynamicznie rozwijają się Wojska Obrony Terytorialnej. Ponad 38 tysięcy żołnierzy. Dynamicznie rozwija się Wojsko Polskie, to już ponad 187 tysięcy żołnierzy. Ten teren będzie służył do ćwiczeń polskiemu wojsku. To naprawdę bardzo dobra wiadomość. To wiadomość symboliczna - powiedział Błaszczak.

Opłakany stan nieruchomości

Na terenie ośrodka znajdowały się dwa hotele, osiem domków letniskowych, dwie wille oraz budynki o przeznaczeniu dyplomatycznym. Nie wiadomo, czy Rosjanie odpoczywający w ośrodku musieli wnosić jakieś opłaty. Nadleśnictwo z tytułu dzierżawy otrzymywało jednak konkretne środki - było to ok. 150 tys. zł rocznie. 

Trudno powiedzieć, w jakim celu Rosjanie dzierżawili teren. Stan budynków nie pozostawia wątpliwości, że były długo nieużywane w żadnym celu. W podobnym stanie zastano również słynne osiedle Szpiegowo, osiedle nadal jest badane pod kątem parametrów budowlanych.  

 

Zdjęcie główne: Przekazanie nieruchomości na potrzeby Sił Zbrojnych / flickr.com / Ministerstwo Obrony Narodowej