W końcu poznaliśmy pierwsze szczegóły programu "Pierwsze Mieszkanie"

Na dzisiejszej konferencji szef resortu Rozwoju i Technologii - Waldemar Buda - zaprezentował wstępne warunki nowego programu. Pierwsze Mieszkanie, bo taką ma nosić nazwę, to szansa dla wielu gospodarstw domowych na zdobycie upragnionego mieszkania. Koncepcja tego programu dopiero zostanie przekazana do konsultacji, ale już teraz poznaliśmy ogólne założenia.

O możliwym programie informował już prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wówczas mowa była jedynie o tanim kredycie ze stałą ratą. Trochę więcej rąbka tajemnicy uchylił Waldemar Buda dodając, że będzie to opcja dla młodych rodzin. Dzisiaj odbyła się specjalna konferencja, na której przedstawiono ogólny zarys programu "Pierwsze Mieszkanie". Jak się okazuje, program będzie się składał z dwóch filarów. 

Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Pierwszym ma być specjalna forma kredytu mieszkaniowego. Będzie mogła go uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku i „pierwszego mieszkania” spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

 

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

 

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.

Konto Mieszkaniowe

Drugie rozwiązanie to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez banki komercyjne. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci).

 

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.

Wystartuje w przyszłym roku

Jak poinformował na konferencji minister Buda, program ma ruszyć już w przyszłym roku. Na razie, nie znamy jeszcze szczegółów ustawy, ale prace nad nią trwają. Niebawem projekt ma trafić do konsultacji społecznych. 

Zdjęcie główne: MRiT / flickr.com / Minister Waldemar Buda / 2022.12.12 - Lublin Konferencja "Granica polsko-ukraińska - szansa czy bariera rozwoju?"