Rząd postawi na "czynszówki"? Kolejna wypowiedzieć ministra nt. rozwiązania problemu mieszkaniowego

Dostęp do własnego mieszkania jest coraz trudniejszy. Wielu z marzeniem o własnym M musi się pożegnać na wiele lat. Tymczasem minister rozwoju i technologii Waldemar Buda radzi, by korzystać z budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli czynszówek. To kolejna wypowiedź tego polityka dotycząca rozwiązania problemu braku dostępności mieszkań. Wcześniej zapowiadał między innymi tani kredyt hipoteczny nisko oprocentowany. 

Budowa budynków mieszkalnych, finansowana pośrednio czy bezpośrednio z budżetu państwa, to pomysł stary, jak historia pomocy socjalnej. Ale od wielu lat samorządy oraz Skarb Państwa nie inwestują w tego typu miejsca, co najwyżej remontując te mieszkania socjalne i komunalne, które zostały już wybudowane. To akurat się od niedawna zmienia. 

Czynszówki wrócą do łask?

- Budowa czynszówek ze środków publicznych to jeden ze sposobów na trudniejsze czasy na rynku nieruchomości – ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w trakcie prezentacji budynku wielorodzinnego w Koszalinie, wybudowanego przez miejscowy TBS. Jak się okazało w dalszej rozmowie, miał na myśli głównie TBS-y, czyli nieruchomości Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To głównie spółki zajmujące się budową tanich mieszkań społecznych, czyli wspomnianych czynszówek. 

 

- Budownictwo komunalne i socjalne to nowoczesne mieszkania w dobrym standardzie i gotowe do wprowadzenia, z niskim czynszem, na które nie trzeba długo czekać – dodał Waldemar Buda.

Budownictwo socjalne

Minister zapowiedział kontynuację programów wspierających budownictwo czynszowe. Szef MRiT zaznaczył, że „tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, dzięki Funduszowi Dopłat gminy w całym kraju zwiększyły swoje zasoby o 7 tys. mieszkań". Dokładniej, od stycznia 2021 roku do września 2022 roku, według danych GUS powstało: 

 

  • 2985 mieszkań socjalnych,
  • 1597 mieszkań komunalnych,
  • 2101 mieszkań społeczno-czynszowych, 
  • razem: 6683 lokale mieszkalne. 

 

Łączna kwota dofinansowania z Funduszu dopłat w latach 2021 i 2022 wyniosła 2,165 mld zł.

Coraz więcej zapowiedzi

Ale coraz mniej konkretów. Dotychczas poza omawianym Funduszem Dopłat minister Waldemar Buda zapowiedział więcej rozwiązań. Niestety, nadal nie poznaliśmy ich szczegółów. Np. w czasie audycji w Radiu Plus minister przyznał, że program tanich kredytów o niskiej marży dla młodych rodzin powinien zacząć obowiązywać już za parę miesięcy. Tym samym potwierdził wcześniejsze zapowiedzi takiego programu, który przedstawiał prezes PiS, Jarosława Kaczyńskiego.  

W ostatnich tygodniach ministerstwo zapowiedziało również rozwiązanie korzystne dla obecnych najemców mieszkań pozakładowych, możliwość przekształceń powierzchni biurowych i usługowych w mieszkalną oraz dalsze rozwijanie programu kredytów bez wkładu własnego. 

 

Zdjęcie główne: Familok w Chwałowicach, dzielnicy Rybnika, widok od podwórza / wikipedia / pleple2000