Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne. Przedmiotem opodatkowania są grunty, budynki oraz lokale przeznaczone pod działalność gospodarczą. Cały proces reguluje Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku.
Jak mówi ustawa, podatnikami podatku od nieruchomości są:
- osoby fizyczne,
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej.
Czyli inaczej mówiąc, posiadacze oraz właściciele budynków i gruntów, oraz posiadacze samoistni*.
Wysokość stawek podatku od nieruchomości ustalają rady poszczególnych gmin w drodze uchwały. Jeżeli do końca bieżącego roku nie zostaną uchwalone nowe stawki, to obowiązują te dotychczasowe.
Co roku Minister Finansów publikuje obwieszczenie, określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na następny rok. Maksymalna stawka jest podwyższana o współczynnik rosnącej inflacji, odnotowany w pierwszym półroczu poprzedniego roku.
We wspomnianym okresie pierwszego półrocza 2019 roku inflacja wyniosła 1,8 procent, co oznacza maksymalny wzrost podatku od nieruchomości o taką wartość. Gminy mają prawo ustalić swoje własne stawki, które mogą być niższe niż proponowane w obwieszczeniu Ministra Finansów.
Wśród analizowanych miast, większość używa maksymalnych stawek dopuszczonych przez Ministra Finansów. Na maksymalne podwyżki podatku od nieruchomości nie zgodził się Wrocław, Toruń, Katowice i Rzeszów.
Suma jest naliczana od m2 nieruchomości i w 2020 roku wynosi maksymalnie:
Budynki i mieszkania
- budynki i lokale mieszkalne oraz ich części - 0,81 zł/m2,
- pozostałe budynki (np. wolnostojące garaże) - 8,05 zł/m2,
- budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 23,90 zł/m2,
- budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,18 zł/m2,
- budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,87 zł/m2,
- budynki zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizację pożytku publicznego - 8,05 zł/m2.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
Grunty
- grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,95 zł/m2,
- grunty pod wodami powierzchniowymi - 4,8 zł/m2,
- grunty pozostałe - 0,5 zł/m2,
- grunty niezabudowane, objęte obszarem rewitalizacji, na których po czterech latach od wejścia w życie planu zagospodarowania przestrzennego nie zakończono budowy - 3,15 zł/m2.
Właściciele mieszkań mogą zostać np. obciążeni podatkiem nawet za cztery różne grupy powierzchni. Np.:
- podatek naliczany od powierzchni lokalu mieszkalnego,
- podatek od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku, w których posiada się udział jako właściciel mieszkania,
- podatek od powierzchni miejsca postojowego w garażu podziemnym (jeśli posiada się udział w hali garażowej jako odrębnej nieruchomości),
- podatek od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku, w których posiada się udział jako współwłaściciel hali garażowej.
W przypadku opłaty poniżej 100 zł właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zapłaty w terminie do 15 marca. Jeżeli kwota jest wyższa, podatnik wpłaca cztery raty wyliczone proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Źródło: prawo.sejm.gov.pl
*np. osoba, która doprowadziła do zasiedzenia nieruchomości.
Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis Domiporta.pl