Jednym z powodów, dla których Polacy tak rzadko decydują się na zmianę pracy jest odległość od miejsca zamieszkania i konieczność zmiany adresu. Jest to trudne ze względu na koszty i logistykę. Ale można ubiegać się jako pracownik o bon relokacyjny z Urzędu Pracy, trzeba jedynie posiadać status osoby bezrobotnej.
Dokładna wartość bonu jest ustalana na podstawie umowy między wnioskodawcą a Urzędem Pracy, po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji kandydata, ale maksymalnie może wynieść dwukrotność średniej krajowej (według danych GUS w sierpniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 7368,97 zł) - czyli ok. 14 tys. zł. Dodatkowo umowa zawiera takie informacje jak termin i sposób wypłaty środków, datę ich przyznania oraz warunki realizacji bonu.
Co ciekawe, bon relokacyjny jest tylko jedną z możliwości otrzymania dodatkowej pomocy w czasie adaptacji w nowym miejscu zatrudnienia. Część pracodawców oferuje własne pakiety relokacyjne, obejmujące m.in. zwrot kosztów za wynajem mieszkania, wsparcie w poszukiwaniach odpowiedniego lokum czy wreszcie zapewnienie komfortowego mieszkania pracowniczego.
- Największą grupę naszych najemców tworzą osoby do 34. roku życia, a ich cechą wspólną jest chęć życia na własnych warunkach, w komfortowych mieszkaniach dostosowanych do ich aktualnych potrzeb. Wybierają miejsca ze swobodnym dostępem do wszelkich usług, rozrywki i kultury, blisko pracy, terenów zielonych czy transportu publicznego. Poza gwarantowanym standardem mieszkań, oferujemy im także różnorodne aktywności - wspólne zajęcia sportowe i artystyczne, zorganizowane przeglądy rowerowe czy spotkania z psim behawiorystą, które dodatkowo integrują społeczność i pomagają zadomowić się w nowym miejscu - mówi o klientach korzystających z pomocy specjalnych firm w przypadku zmiany miejsca zamieszkania ze względu na zmianę pracodawcy Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Resi4Rent.
Pierwszym warunkiem jest przede wszystkim status osoby bezrobotnej, jedynie wówczas można składać wniosek o bon relokacyjny. Można go złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urzędu Pracy, właściwego ze względu na stałe lub czasowe miejsce zameldowania (który przyznał wnioskodawcy status osoby bezrobotnej). Jego wzór powinien być dostępny na stronie internetowej wybranej placówki. Jeśli dany urząd będzie tego wymagał (nie jest to regułą), wnioskodawca może w nim przedstawić orientacyjne koszty utrzymania mieszkania, zawierające wysokość czynszu i innych stałych opłat z tytułu wynajmu czy przybliżone wydatki na dojazdy do pracy.
Dodatkowo do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od przyszłego pracodawcy o przyjęciu do pracy lub oświadczenie o planowanym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Ostatnimi załącznikami są dokumenty potwierdzające zabezpieczenie bonu na zasiedlenie (poręczenie od osoby trzeciej). Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca musi już tylko podpisać umowę z urzędem pracy. Na tym kończą się formalności i zaczyna poszukiwanie mieszkania na wynajem w innym mieście.
Źródło: ConvertKit on Unsplash