Mówiąc w największym skrócie ta danina, która obecna jest w wielu krajach na świecie, odnosi się do wartości nieruchomości. Kataster to nic innego jak ewidencja zawierająca spis nieruchomości, gruntów, budynków.
Obecnie podatek katastralny w Polsce nie jest odprowadzany, bo nie ma tego typu rejestru. Pobieranie tego typu podatku od nieruchomości wymagałoby bowiem oszacowania przez rzeczoznawców majątkowych, musieliby oni stworzyć specjalne mapy i tabele.
Po opracowaniu dokumentacji, która mogłaby służyć do ustanowienia podatku katastralnego w Polsce, dokumentacja musiałaby jednak zostać poddana weryfikacji. Trudno bowiem oczekiwać, by osoba, która ma zapłacić podatek, nie miała możliwości odnieść się do ustalonej wysokości. Właścicieli nieruchomości nie musi więc martwić wprowadzenie podatku katastralnego w najbliższym czasie.
Jeśli jednak władze się na taki krok zdecydują, może mieć on mieć spore znaczenie dla rynku nieruchomości. Wysokość podatku będzie przecież miała olbrzymie znaczenie przy zawieraniu jakichkolwiek transakcji. W przypadku wprowadzenia daniny do jej odprowadzenia zobowiązany byłby właściciel.
Na przestrzeni kolejnych lat podatek katastralny pojawiał się jako ten, który lada moment ma zostać wprowadzony. Wiele mediów publikowało na ten temat informacje, które mogły wystraszyć właścicieli szybkim wprowadzeniem nowych reguł. Mógłby jednak uderzyć w tak wielu właścicieli nieruchomości, że trudno znaleźć dla takiego rozwiązania akceptację polityczną. Temat wrócił również za rządów PiS, jednak ministerstwo finansów zapewniło, że nie będzie szukało dochodów z tego tytułu.
Podatek katastralny nie ma jednak wyłącznie wad, ma też zalety. Co prawda jego wprowadzenie mogłoby wprowadzić do skokowego obciążenia nieruchomości, samo wprowadzenie byłoby drogie i czasochłonne. Byłby jednak świetnym źródłem dochodu dla władz lokalnych. Im wyższe wartości nieruchomości, tym więcej pieniędzy z podatku katastralnego wpłynęłoby do budżetów samorządu terytorialnego. Wprowadzenie podatku może mieć na celu zwiększenie dochodów właśnie lokalnych władz.
Kataster dotyczyłby zarówno domów, jak i mieszkań, na jego wielkość ma wpływ zarówno stan domu jak i wielkość jego powierzchni. Warto pamiętać o tym, że tego typu opodatkowania trudno uniknąć - o wysokości opłat jesteśmy bowiem informowani i najczęściej będziemy musieli pogodzić się z tym, że tak właśnie opłata obowiązuje.
Podatek katastralny może mieć także inne skutki. Właściciele mieszkania czy innej nieruchomości, wysokość opodatkowania, będę zapewne chcieli przenieść na najemców.
Podatek katastralny ma różną wartość - od 0,1 do 2,5 proc. Płacić trzeba nie tylko od wartości nieruchomości, ale na przykład od potencjalnych zysków uzyskiwanych ze swojej własności. W Niemczech wysokość podatku katastralnego wynosi 2 proc. Oprócz tego obowiązuje też na Litwie i Łotwie, gdzie jego wartość wynosi odpowiednio od 0,3 do 1 proc. i od 0,2 do 0,6 proc.
Podatek katastralny od lat obowiązuje też w Stanach Zjednoczonych. Tam jego wielkość wynosi zazwyczaj 1 proc. wartości nieruchomości.
Wzrosną więc nie tylko ceny nieruchomości, ale wartości czynszu. Na dziś jednak nieruchomości w Polsce od podatku katastralnego są na szczęście wolne, ale trzeba pamiętać, że płacą go obywatele wielu europejskich państw.