Oto pierwszy na świecie ekologiczny dom z odpadów rolniczych. Ładny?

Budowniczowie z całego świata poświęcają lata badań nad nowymi, zupełnie ekologicznymi materiałami budowlanymi. Tym razem do wybudowania domu posłużyły odpady rolnicze.

Firmy projektowe GXN, Kebony oraz Duńskie Ministerstwo Rolnictwa zademonstrowały dom zbudowany z niezwykłego materiału. Ściany nośne powstały z odpadów rolniczych między innymi ze słomy, siana, łodyg pomidorów oraz wodorostów.

Eko-dom

Budowa ścian z sieczki glinianej nie jest wcale niczym nowym, lecz nigdy wcześniej dom zbudowany z tego typu materiałów nie wyglądał w ten sposób. We wcześniejszych prototypach ściany miały nieregularny kształt i wyglądały bardzo "organicznie". A to odstraszało potencjalnych kupców.

Dom od GXN i Kebony przypomina zwykły modernistyczny domek. Materiał użyty do budowy został najpierw dokładnie zmielony, a później termicznie uformowany z dodatkiem polimeru uzyskanego ekologicznie. Dzięki temu powstały płytki kompozytowe o charakterystycznym brązowym kolorze.

Eko-dom i przepisy 

Żeby taki materiał budowlany dopuścić do sprzedaży musi przejść restrykcyjne przepisy UE oraz indywidualne przepisy każdego kraju. Duński Instytut Technologiczny (polskim odpowiednikiem jest Główny Inspektor Robót Budowlanych) już przebadał materiał w ten sposób wytworzony i przyznał, że parametry są zbliżone do materiałów tradycyjnych.

Duński eko-dom został zakotwiony w gruncie, czyli nie posiada tradycyjnego fundamentu. Jest to dom modułowy czyli jest prosty w budowie oraz można go dowolnie modyfikować.

Kiedy trafi do sprzedaży

Na razie ciężko stwierdzić kiedy ten materiał i prototyp trafi do sprzedaży. Ciężko również określić, ile będzie wynosić cena. Na razie domek stoi pokazowo na terenie parku w mieście Middlefart. 

Źródło: kebony.com