Dom czy mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek całego życia, stanowi łakomy kąsek dla włamywaczy. Łupem złodziei padają najczęściej pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny, który łatwo można wynieść pozostając niezauważonym. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć zarówno lokal, jak i znajdujące się w nim wartościowe przedmioty.
Policja przestrzega też przed nieostrożnym informowaniem w mediach społecznościowych o planowanym wyjeździe.
Kluczowe znaczenie ma solidne zabezpieczenie domu lub mieszkania. Warto pamiętać, że włamywacz typując lokal do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania. Dlatego inwestycja we własne bezpieczeństwo może go skutecznie zniechęcić. Policja radzi również, by porozmawiać z sąsiadami o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania i wspólnie ustalić, jak zachować "sąsiedzką czujność".
W przypadku mieszkania w bloku, policjanci zalecają wyposażenie drzwi wejściowych w atestowane zamki patentowe i zabezpieczenia przeciwwyważeniowe oraz instalację systemu alarmowego. Natomiast w domu jednorodzinnym warto zastosować okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu drzwi garażowych i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo można dostać się do wnętrza.
Dobrym pomysłem jest oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu czy zainstalowanie fotokomórki, gdyż złodziej nie lubi światła. Sprawdzi się również pies stróżujący, który głośnym szczekaniem może odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Warto rozważyć montaż systemu alarmowego i monitoringu.
Opuszczając dom należy pamiętać o zamknięciu wszystkich okien i drzwi, w tym okienek piwnicznych i pomieszczeń gospodarczych. Nie wolno zostawiać kluczy w "dobrych schowkach", takich jak doniczka na oknie czy framuga drzwi, bo to pierwsze miejsca, które przeszukują włamywacze. Wychodząc wieczorem warto zasunąć zasłony lub opuścić żaluzje, ewentualnie zostawić w pokoju zapalone światło, by stworzyć pozory obecności domowników. Policja stanowczo odradza pozostawianie na drzwiach kartek z informacją o nieobecności i czasie powrotu.
Funkcjonariusze radzą też, by unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i drogocennej biżuterii. Nie należy opowiadać o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą słyszeć nas obcy. Warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, cenne przedmioty najlepiej przekazać na przechowanie zaufanym osobom lub zdeponować w banku. Dobrym pomysłem jest zapisanie numerów fabrycznych wartościowych sprzętów, takich jak komputer, telewizor czy kamera, a także ich indywidualne oznakowanie w sposób trwały i niewidoczny dla złodzieja. Warto też sporządzić listę, a jeśli to możliwe, dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów jak biżuteria, antyki czy obrazy. W razie kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.
Policja apeluje także o dyskrecję w mediach społecznościowych. Dla złodziei to prawdziwa kopalnia wiedzy, dlatego nie powinniśmy chwalić się celem podróży, a zdjęcia opublikować dopiero po powrocie do domu.
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsze zabezpieczenie nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa. Jeśli dojdzie do włamania, trzeba niezwłocznie powiadomić policję. Nie należy dotykać ani sprzątać pomieszczeń, przeglądać rzeczy, by sprawdzić co zginęło, gdyż zaciera to ślady i utrudnia pracę funkcjonariuszy.
Fot. cottonbro studio