Na czym polega praca doradcy klienta w biurze nieruchomości?

W przypadku obrotu nieruchomościami trzeba wykazać się nieprzeciętnymi umiejętnościami. Inwestycje opiewają na wysokie kwoty, a konkurencja na rynku jest spora. Wiele osób może oglądać to samo mieszkanie i nadal nie znajdzie się na nie kupiec. Istotne będzie zachęcenie do sfinalizowania transakcji. Nie jest to łatwe zadanie, trzeba mieć wiedzę, doświadczenie i odpowiednie kompetencje. Bez umiejętności sprzedażowych i znajomości rynku nie można liczyć na spełnienie się w roli doradcy klienta w biurze nieruchomości. Zarobki są wysokie i mogą być jeszcze wyższe w przypadku prowizji. Z usług doradcy nieruchomości korzystają osoby zainteresowane sprzedażą, wynajmem i kupnem obiektów budowlanych.

Praca doradca klienta - jakie cechy i umiejętności powinien mieć doradca klienta w biurze nieruchomości?

Mogłoby się wydawać, że doradca w biurze nieruchomości zajmuje się tylko doradztwem i nie ma w tym niczego skomplikowanego. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Spoczywa na nim wiele obowiązków. Jeśli ktoś chce się z nich jak najlepiej wywiązywać, to powinien przede wszystkim mieć szeroką wiedzę na temat rynku nieruchomości. Na tym jednak nie koniec. Niezbędna jest także wiedza z zakresu prawa, budownictwa i nawet marketingu. Jeśli ktoś chce spełniać jako doradca ds. nieruchomości, to powinien mieć odpowiednie kompetencje. Znaczenie ma między innymi komunikatywność. Doradztwo wiąże się przede wszystkim z rozmowami i to wieloma. Umiejętności interpersonalne przydadzą się na każdym kroku, w kontakcie ze sprzedającym, kupującym, urzędnikiem, podwykonawcami itd. Kolejną kwestią jest wychodzenie z inicjatywą. Nie każdy klient będzie miał jasno sprecyzowane potrzeby i oczekiwania. Nierzadko trzeba pomóc w ich sformułowaniu. Ma to kluczowe znaczenie, bo dzięki wysłuchaniu klienta i zadawaniu odpowiednich pytań doradca będzie mógł zaproponować właściwą ofertę. Ma być ona jak najlepiej dopasowana do potrzeb, preferencji i możliwości klienta. Praca doradca klienta - sprawdź, gdzie możesz pracować!

 

Bardzo ważna jest także dobra organizacja pracy. Doradca zajmie się planowaniem, prowadzeniem spotkań, organizowaniem prezentacji. Do jego zadań zalicza się załatwianie rozmaitych formalności. Wszystko to wymaga nieprzeciętnych umiejętności organizacyjnych. Kolejną kwestią będzie inteligencja emocjonalna. Doradca musi wiedzieć, jak dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie w oparciu o przekazane informację. Kluczową umiejętnością jest także efektywne prowadzenie negocjacji. Nie można być jednak nastawionym wyłącznie na swój zysk. Trzeba przede wszystkim zadbać o interesy swojego klienta, bo bez tego można go szybko stracić i dodatkowo skończyć z negatywną opinią. Umiejętność negocjacji pozwala na uzyskanie jak najlepszej Prowizji. Znaczenie ma zadbanie o zadowolenie zarówno kupującego, jak i sprzedającego.

 

Dobrego doradcę do spraw nieruchomości cechuje charyzma. Nie można mieć problemów z nawiązywaniem kontaktów. Istotna będzie również umiejętność przekonywanie do swoich racji. Pracodawcy pożądają pracowników, którzy są zorientowani na cel i zdeterminowani. Zadaniem doradcy jest opracowanie planu działania, dzięki któremu sprzedający i kupujący będą zadowoleni. Trzeba zaspokoić potrzeby obu stron. Jeśli ktoś jest niecierpliwy, to trudno będzie mu się odnaleźć jako doradca klienta. Znaczenie ma także łatwe budowanie przyjaznych relacji, umiejętność rozwiązywania konfliktów. Jako że na rynku nieruchomości nic nie jest stabilne, to trzeba być otwartym na zmianę i nowe możliwości. Oczekiwania i potrzeby klientów również się zmieniają. Doradca powinien być wobec tego dobrym obserwatorem, potrafić dostosować się do bieżących warunków. Bardzo ważna będzie także odporność na stres, trzeba zawsze trzymać emocje na wodzy.

Jakie wymagania musi spełniać doradca klienta?

Doradcą klienta do spraw nieruchomości może zostać niemalże każdy, bo nie wymaga to specjalnych uprawnień. Oczywiście nie wszyscy sprawdzą się na tym stanowisku. Nie jest to praca dla każdego. Biura nieruchomości zatrudniają nawet osoby młode, bez doświadczenia zawodowego. Można liczyć na zapewnienie możliwości przyuczenia się do profesji. Warto z tego skorzystać, jeśli chce się zostać agentem nieruchomości w przyszłości. Najczęściej kończy się. Nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, ale istotna będzie znajomość prawa mieszkaniowego, budowlanego, cywilnego. Paca związana z obrotem nieruchomościami wymaga wiedzy na temat zagadnień dotyczących zarządzania i ekonomii. Oczywiście zawsze dużym ułatwieniem będą studia podyplomowe np. o kierunku zarządzanie nieruchomościami, pośrednictwa w ich obrocie i wycenie.

 

Do roku 2014 wymagana była nawet licencja, jeśli ktoś chciał działać jako agent nieruchomości. Obecnie nie ma takiego wymogu, ale licencja jest oczywiście mile widziana, podobnie jak dyplom ukończenia studiów kierunkowych. Dostępne są także rozmaite kursy, dzięki którym można nauczyć się wszystkiego, co niezbędne w pracy doradcy klienta w biurze nieruchomości. Agencję najczęściej oczekują od kandydatów prawa jazdy kategorii B, wykształcenia co najmniej średniego, umiejętności negocjacji i sprzedażowych, komunikatywności, samodzielności, dyspozycyjności, zaangażowania, znajomości obsługi programów biurowych. W oczekiwaniach znajdują się także wiedza z zakresu prawa, rynku nieruchomości i finansów. Znaczenie ma obowiązkowość, terminowość, łatwość nawiązywania i podtrzymywania relacji biznesowych. Bardzo pomocna na stanowisku doradcy do spraw nieruchomości jest znajomość rozmaitych technik sprzedaży.

Czego dotyczy praca doradcy klienta?

Doradca nieruchomości jest osobą, która pomaga w sprzedaży mieszkań i domów, w znalezieniu nabywców. Można mu zlecić także znalezienie nieruchomości, która spełni potrzeby i oczekiwania inwestora. Agent zajmuje się techniczną stroną całego procesu związanego ze sprzedażą i zakupem nieruchomości. Jego zadaniem jest zaprezentowanie nieruchomości klientom. Służy fachowym doradztwem przy transakcjach, wyborze obiektu. Agencja powierza mu także pozyskanie nowych klientów. Wymaga się również utrzymywania długotrwałych relacji biznesowych. Doradca zajmuje się poszukiwaniem ofert zarówno sprzedaży, jak i wynajmu. Do jego zadań należy tworzenie ofert i ich umiejętne prezentowanie. Musi przygotować warunki transakcji. Niezbędna jest także ciągła analiza rynku nieruchomości, na którym pojawiają się nieustannie jakieś zmiany. Istotne jest również śledzenie działań konkurencji. Doradca klienta w biurze nieruchomości opracowuje prognozy rynkowe. Dotyczą one między innymi wzrostów i spadków cen mieszkań, domów. Doradca nie tylko spotyka się z potencjalnymi klientami, ale też organizuje dni otwarte w domach i nieruchomościach, które są przeznaczone na sprzedaż.

Czym zajmuje się doradca ds nieruchomości?

Doradca klienta sporządza wycenę, która musi zostać dopasowana do sytuacji na rynku. Udziela gwarancji bezpiecznej transakcji od strony prawnej. Doradca pośredniczy w kupnie nieruchomości. Jego zadaniem jest znalezienie korzystnej oferty, na której będzie można zarobić. Szukanie nieruchomości w atrakcyjnych cenach jest czasochłonne. Ma na celu późniejsze odsprzedanie obiektu za jak najwyższą kwotę. W przypadku doradcy klienta można liczyć na kompleksową obsługę na każdym etapie kupna i sprzedaży. Przeprowadza on klienta przez cały proces, odpowiada na zadawane pytania i rozwiewa wątpliwości. Doradca zajmie się także sporządzeniem zdolności kredytowej kupującego. Oczywiście cały przebieg transakcji zostanie udokumentowany. Doradca współpracuje również z wieloma innymi podmiotami na rynku nieruchomości. Lista działań podejmowanych przez osoby na tym stanowisku pracy jest długa. Mają one na celu doprowadzenie do sfinalizowania transakcji. Jeśli ktoś potrzebuje osobistego doradcy, który zadba o interesy swojego klienta, to powinien skorzystać z usług doradcy do spraw nieruchomości. Pracuje on dla dobra zarówno klienta, jak i swojego. Od jego staram zależeć będzie wysokość uzyskanej prowizji. Wyjaśni cały proces sprzedaży nieruchomości. Przygotuje umowę zgodną z zapisami ustawy.