Nieraz trudno wśród znajomych znaleźć osobę, która by spłaciła w całości kredyt hipoteczny (często brany na maksymalny dostępnych okres). Ale to nie do końca prawda, ponieważ o ile do spłaty wszystkich zobowiązań pozostają lata, o tyle samą hipotekę często się zamyka. I wtedy kredytobiorca spotyka się ze sformułowaniem "kwit mazalny".
Kwit mazalny jest wymaganym dokumentem podczas wykreślenia banku z hipoteki nieruchomości. Wykreślenie hipoteki z aktu własności oznacza, że bank traci zabezpieczenie kredytu w postaci udziału we własności. Dopiero wtedy nieruchomość w pełni należy do właściciela.
Nie każdy kredytobiorca zdaje sobie sprawę, że całą czynność należy wykonać samodzielnie, a bank ogranicza swój udział w tym procesie jedynie do wystawienia właśnie kwitu mazalnego.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Wykreślenie hipoteki z nieruchomości odbywa się na wniosek właściciela. Bank na wniosek kredytobiorcy musi przygotować dokument umożliwiający wykreślenie hipoteki, czyli tzw. kwit mazalny. Cała procedura nie jest skomplikowana i czasochłonna, ale trzeba pamiętać, że bank będzie potrzebował na wystawienie kwitu mazalnego od kilku do kilkunastu dni roboczych.
We wniosku do banku o wystawienie kwitu mazalnego powinny znaleźć się takie dane jak:
- numer umowy kredytowej,
- numer księgi wieczystej nieruchomości,
- powód złożenia wniosku,
- adres, pod który ma zostać przesłany kwit.
Następnie należy się udać do dedykowanego sądu wieczystoksięgowego z kompletem dokumentów, na które składać się będą:
- kwit mazalny,
- wniosek KW-WPIS,
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej.
Wniosek należy poprzedzić opłatą skarbową w wysokości 100 zł.
Myli się ten, komu wydaje się, że hipotekę wykreśla się jedynie w przypadku, gdy spłaca się ostatnią ratę kredytu. Hipotekę wykreśla się w każdej sytuacji, gdy bank traci podstawę do zabezpieczenia należności. Wśród takich przypadków można wymienić:
- spłatę zobowiązania,
- refinansowanie kredytu (gdy dokonuje się zmiany kredytodawcy),
- sprzedaż nieruchomości (dochodzi do wcześniejszej spłaty kredytu, co wiąże się z wykreśleniem hipoteki).
Źródło: bankier.pl