8 błędów przy kupnie polisy mieszkaniowej

Błędy to ludzka rzecz, jednak gdy tylko można ich uniknąć, zdecydowanie warto to robić. Z tego artykułu dowiesz się, jakie niewłaściwe decyzje można podjąć przy kupnie ubezpieczenia nieruchomości. Jeśli Ciebie też to czeka, pamiętaj o zawartych poniżej wskazówkach!

Zawężanie zakresu ochrony ubezpieczeniowej

 

Wiele osób traktuje ubezpieczenie mieszkania nieco po macoszemu – niby jest potrzebne, ale tak naprawdę każdy chciałby płacić jak najmniej. Kierując się tą zasadą, łatwo wybrać ubezpieczenie o bardzo okrojonym zakresie ochrony, które obejmuje niewielki katalog potencjalnych szkód i wyłączone jest z niego wyposażenie wewnętrzne. Rzeczywiście, tak jest najtaniej, ale czy najlepiej? Na pewno nie – zdecydowanie lepiej dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i na tej podstawie dobrać odpowiednią, być może nieco droższą polisę.

Niewłaściwa suma ubezpieczeniowa

 

Od wartości sumy ubezpieczeniowej zależy wysokość ewentualnego odszkodowania, dlatego powinno się ją dobierać w taki sposób, aby jak najdokładniej odzwierciedlała wartość nieruchomości. Zbyt niska suma ubezpieczeniowa oznacza bowiem niedoszacowane odszkodowanie, podczas gdy ustanowienie jej na za wysokim poziomie skutkuje zawyżoną składką na ubezpieczenie mieszkania – cena polisy jest nieadekwatna.

 

Brak lub mała ilość zabezpieczeń własnych

 

Stosując zabezpieczenia własne, jak np. systemy alarmowe czy monitoring, zmniejszasz prawdopodobieństwo włamania czy kradzieży. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą to pod uwagę i w takim wypadku nieco obniżają wysokość składki, uznając, że ryzyko jest ograniczone, więc w ślad za tym niższa może być też cena.

Nieprawidłowa wycena wartości elementów wyposażenia

 

Jeżeli decydujesz się na wykupienie ubezpieczenia obejmującego wyposażenie wewnętrzne, pamiętaj o jego rzetelnej wycenie. Nie wymyślaj liczb z sufitu, tylko dobrze przeanalizuj ceny rynkowe posiadanego wyposażenia i na tej podstawie określ jego wartość. Ma to znaczenie w kontekście wspomnianej już sumy ubezpieczeniowej.

 

Nieporównywanie ofert

 

Ograniczanie się wyłącznie do jednej czy tylko kilku ofert jest błędem, który może dużo kosztować. Po co przepłacać, skoro w innej firmie za to samo ubezpieczenie zapłacisz wyraźnie mniej? Jeśli chcesz oszczędzić, korzystaj z porównywarek internetowych, takich jak np. serwis ubezpieczeniemieszkania.pl.

Podawanie błędnych informacji

 

Przy kupnie ubezpieczenia pracownicy towarzystwa zadają liczne pytania na temat parametrów nieruchomości, wyposażenia wnętrza (jeśli polisa je obejmuje) i zamontowanych zabezpieczeń. Takie pytania pojawiają się również w formularzu ubezpieczeniowym wypełnianym na stronie internetowej towarzystwa podczas kupna online. Pamiętaj, aby odpowiadać na nie zgodnie z prawdą.

 

Przeglądy stanu technicznego instalacji i urządzeń

 

Wykonywanie regularnych przeglądów technicznych instalacji i urządzeń, które tego wymagają, to obowiązek uregulowany prawnie, jednak jego dopełnienie jest ważne także z uwagi na ubezpieczenie nieruchomości. Ubezpieczyciele zastrzegają sobie bowiem w umowach, że jeżeli dojdzie do szkody z powodu niesprawności lub awarii instalacji czy urządzeń, a nie mają one aktualnych przeglądów, odszkodowanie może zostać niewypłacone.

 

Nieczytanie umów i warunków ubezpieczenia

 

To dość często popełniany i zarazem oczywisty błąd, który dotyczy wszelkiego rodzaju polis, nie tylko nieruchomości. Polacy po prostu nie lubią i często nie umieją prawidłowo czytać umów ani warunków ubezpieczeń. Nie ma zresztą czemu się dziwić, gdy weźmie się pod uwagę język, jakim są napisane.