Tak się optymalizuje w Krynicy. Jedna działka = dom, apartamenty i restarucja

Dom zazwyczaj ma jedną funkcję, najczęściej mieszkalną. Ale ten budynek ma nie tylko zapewnić dach nad głową mieszkańcom, ale również darmową energię oraz środki finansowe. Jak? W jednym budynku znajduje się dom, apartamenty na wynajem, restauracja oraz "elektrownia" fotowoltaiczna. 

Ile można wycisnąć z niewielkiej działki na wzgórzu? Okazuje się, że całkiem sporo, ale wymaga to sporej dawki wyobraźni i umiejętności. Architekci ze studia BXB Studio stanęli przed trudnym zadaniem ulokowania na małej działce na wzgórzu budynku o wielu funkcjach. A ponadto budynek musiał wpisywać się w lokalną architekturę oraz topografię. Czy im się udało? Zobaczcie sami. 

Wielofunkcyjność w Krynicy

Głównym założeniem inwestycji "Osada Kulinarna w Krynicy" było wygenerowanie nie tylko przestrzeni domu jednorodzinnego, ale również inwestycję zabezpieczoną aktywami generującymi zysk. Energetyczny, turystyczny i gastronomiczny. Czy ten mariaż się powiedzie, przyjdzie czas ocenić za jakiś czas, jak to bywa z inwestycjami. Natomiast już teraz można zapoznać się z pomysłem i samą architekturą obiektu. 

Osada Kulinarna w Krynicy składa się z dwóch budynków – głównego mieszczącego dom jednorodzinny, strefę spa i sześć niezależnych apartamentów oraz niewielkiego budynku usługowego, w którym zlokalizowaliśmy restaurację. Przyjęta filozofia kształtowania Osady Kulinarnej wygenerowała nie tylko przestrzeń domu jednorodzinnego, ale również inwestycję zabezpieczoną aktywami generującymi zysk –
energetyczny, turystyczny oraz gastronomiczny. Budynek główny składa się z kilku stref funkcjonalnych. Parter formuje przestrzeń domu
jednorodzinnego, który łączy się z ogrodem poprzez taras wyposażony w outdoorową kuchnię.

Optymalizacja architektoniczna dla ekologii i biznesu

- Główny budynek Osady Kulinarnej posiada bryłę nawiązującą do typologii zabudowy lokalnej – zwarta bryła, poziomy układ desek i dwuspadowy dach z kalenicą zwróconą równolegle do drogi. Budynek usługowy natomiast nawiązuje do prostopadłego układu lukarn zdobiących ową tradycyjną architekturę Krynicy. Oba budynki zwieńczone są dachami solarnymi w nowatorskim systemie SunRoof 2w1, które jednocześnie chronią i izolują, jak i wytwarzają energię elektryczną. Zintegrowanie architektury z fotowoltaiką zapewnia szczelność pokrycia oraz właściwą termoregulację obiektu, a także pozwala uzyskać wyjątkowy efekt wizualny. Wybrane rozwiązanie łączy estetykę z funkcjonalnością – zamienia nieruchomości w prywatne „zielone elektrownie” - wyjaśniają twórcy z pracowni BXB studio. 

Budynek główny składa się z kilku stref funkcjonalnych. Parter formuje przestrzeń domu jednorodzinnego, który łączy się z ogrodem poprzez taras wyposażony w outdoorową kuchnię. Powyżej strefy prywatnej zlokalizowano przestrzeń pomocniczą, gdzie znajduje się hol, garaż, gabinet, dodatkowe pokoje dla dzieci oraz widokową strefę SPA dla gości (z sauną, pokojem zabiegowym oraz jacuzzi na tarasie). 

 

Na kolejnych piętrach zaprojektowano sześć apartamentów na wynajem z niezależnym dostępem. Każdy apartament pomimo niewielkiej kubatury zlokalizowanej pod połaciami dachu, posiada niezwykle ergonomiczną dwupoziomową przestrzeń formującą salonik wysoki aż na 3,5 metra. Pozostała przestrzeń to wysoka na 2,5m strefa holu, kuchni oraz łazienki. Ponad tą przestrzenią znajduje się poddasze apartamentu – niewielka lecz ergonomiczna sypialnia o powierzchni ok 10m2, która może być również wykonana jako otwarta antresola nad salonikiem.

 

- W bezpośrednim sąsiedztwie drogi zaprojektowany został niewielki budynek usługowy o bardziej złożonej konstrukcji, który kreuje wyróżniającą się w krajobrazie formę identyfikującą Osadę Kulinarną w Krynicy. Pełni on zarówno rolę bramy wejściowej do osady jak również funkcję buforu akustycznego dla domu. W parterze tej strefy zaprojektowaliśmy przestrzeń gastronomiczną. Powyżej umieściliśmy transparentną i widokową przestrzeń lokalnej outdoorowej restauracji dostępnej z ulicy. Dzięki ażurowej, drewnianej fasadzie tworzy ona w nocy rozpoznawalny, świetlisty lampion w krajobrazie Krynicy - dodają twórcy projektu. 

 

Zdjęcie główne: materiały prasowe