Zamieszkać w dawnym klasztorze? Na świecie takich obiektów nie brakuje. W Polsce również

W Polsce nie brakuje wyjątkowych nieruchomości, nieczęsto się jednak zdarza, by można było wynająć  300-metrowy dom zbudowany przed kilkoma dekadami... przez zakonników. Okazuje się, że w Polsce jest to możliwe. A na świecie podobnych obiektów jest jeszcze więcej. 

 

Historia tej nieruchomości jest dość niecodzienna. 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

Już na pierwszy rzut oka ta nieruchomość położona kilkanaście kilometrów na zachód od Krakowa wydaje się niecodzienna. Wrażenie robi przede wszystkim wielkość i styl architektoniczny. Skojarzenia z klasztorem nasuwają się same i - jak się okazuje - nie bez podstaw. W niewielkiej wsi Zabierzów znajduje się bowiem 300-metrowy, dwukondygnacyjny dom, który w latach 70 został wybudowany przez Zakon Cystersów. Składa się z siedmiu pokojów i trzech łazienek, sporego hallu, jadalni, pralni i otwartej kuchni z wyjściem na dziedziniec. 

Spory budynek a'la klasztor, jak jest określany w mediach, można wynająć. Kosztuje - bagatela - 23 tys. zł. miesięcznie - nie wliczając opłat. Bardziej zdecydowani najemcy mogą też wynająć drugie skrzydło nieruchomości, które przeznaczone jest na działalność biurową. 

Rynek się ustabilizuje? Ekspert: Trudno to będzie zauważyć gołym okiem

Zakon Cysterski, który przed ponad pół wiekiem wybudował nieruchomość, należy do jednego z najbardziej aktywnych w Polsce. Założony w roku 1098 w naszym kraju pojawił się już 200 lat później. Rozsiane opactwa i klasztory znajdują się głównie na zachodzie i południu. 12 opactw przetrwało jednak do dziś - m.in. w Krakowie. Znacznie więcej jest natomiast obiektówpocysterskich - na terenie Polski jest ich około 30. I właśnie te obiekty - jak chociażby opactwo cystersów w Henrykowie - uznać można dziś za architektoniczne perły. 

Rewolucja podatkowa dla właścicieli nieruchomości

Na świecie nie brakuje dawnych klasztorów, które dziś stały się domami lub hotelami do wynajęcia. Wiele z nich leży w wyjątkowo malowniczej okolicy jak Villa San Michele we Włoszech, w rejonie Florencji. XV-wieczny zakon franciszkanów,  który może pochwalić się kamienną fasadą zaprojektowaną przez samego Michała Anioła, to dziś 45-pokojowa posiadłość do wynajęcia. Wnętrze zdobią kamienne kominki, meble na zamówienie, ręcznie wyrabiana terakota. Goście mogą też cieszyć się wyjątkowym widokiem na Florencję. Drugi z dawnych klasztorów, które do dziś robią wrażenie swoim rozmachem, to włoski Monastero Santa Rosa. Miejsce, które niegdyś słynęło z hodowli leczniczych ziół, dzisiaj cieszy turystów widokiem na zatokę Salerno. Dawne wnętrza, w których mieszkali dominikanie, zamieniono na luksusowe apartamenty i gabinety zabiegowe. Wyjątkowy klimat, nawiązujący do dawnej tradycji, jest pnący się przez cztery kondygnacje ogród. 

 

Jeszcze większe wrażenie zrobić może wizyta w Cirqa w Peru. Stworzony na bazie XVI-wiecznego zakonu - pomimo sporych rozmiarów - do zaoferowania ma tylko 11 pokoi. Po spartańskich warunkach, w których żyli zakonnicy, nie pozostał już jednak nawet ślad. Goście mogą bowiem ogrzać się ogniem małych palenisk, a w gorące dni schłodzić w basenie. Ozdobą nieruchomości są wyjątkowe sufity udekorowane metalowymi lampami oraz ręcznie wykonywane drewniane meble.