Zalety wspólnego mieszkania z przyjaciółmi

O problemach mieszkaniowych można pisać godzinami i zapełnić nie jeden portal internetowy. My jednak wolimy pisać o rozwiązaniach problemów niż o genezie ich powstania. Dobrze zarabiasz, ale nie tyle, żeby było Cię stać na samodzielne mieszkanie? Pomyśl, więc nad wspólnym mieszkaniem z innymi, podobnymi do siebie ludźmi. Oto, dlaczego warto:

Jest taniej

Jest dużo taniej! Naszą wiedzę, oprzyjmy na przykładzie oferty mieszkania powyżej. 1800 złotych za luksusowy apartament. W mieszkaniu są dostępne cztery oddzielne pokoje, oraz salon i dwie łazienki. Idealne miejsce dla czterech osób. Rozbijmy czynsz po równo na wszystkich lokatorów. Jaki wynik otrzymujemy? 450 złotych. Nie ma możliwości by zdobyć samodzielne mieszkanie w tej samej cenie o podobnym standardzie. I racja. Są oferty droższe i tańsze, natomiast dzięki temu iż całość czynszu jest rozbita na większą ilość lokatorów pełna opłata nie jest taka trudna do udźwignięcia.

Równy podział, niekoniecznie po równo
Mieszkanie w dużym mieszkaniu o podwyższonym standardzie można również rozłożyć k mniej równomiernie. Na przykład tak, jak w podanej wyżej ofercie. Jedna osoba zajmuje master bedroom (sama bądź z osobą towarzyszącą) uzyskując zupełną prywatność. Jedynym pomieszczeniem które jest dzielone jest salon i kuchnia. Pozostali lokatorzy mogą liczyć na samodzielny pokój oraz dzieloną łazienkę z kuchnią i salonem. W takim wypadku można rozłożyć cenę na przykład 20-60-20. Gdzie 60% kwoty najmu płaci osoba dla której jest zarezerwowany master bedroom, a pozostałe koszty są podzielone pomiędzy pozostałych najemców. Dzięki czemu, wszyscy mogą się cieszyć bardzo komfortowym mieszkaniem w dobrej lokalizacji.
 
Obowiązki rozłożone na więcej osób
Luksus jest ważny, zwłaszcza dla osób zapracowanych. Takie udogodnienia jak zmywarka, duży salon czy wygodna łazienka to podstawa. No i bardzo ważna jest lokalizacja, blisko punktów komunikacyjnych. Dzięki mieszkaniu w grupie, cena będzie niższa więc można pozwolić sobie na więcej. W zasięgu ręki dostępny będzie luksus, na który nie byłoby Cię stać gdybyś wynajmował mieszkanie samodzielnie. I

Obowiązki rozłożone na więcej osób

Obowiązki domowe, nawet jeżeli mieszkamy tylko na wynajmie są. Ktoś musi je wykonywać. Zgodnie z zasadą, że lokatorów jest więcej i każdy ma takie same prawa, ma również takie same obowiązki. Łatwo zgadnąć, iż jeżeli na początku dobrze ustalicie podział obowiązków to nie będą one takim utrapieniem, niż gdybyś mieszkał na sam. A po drugie. W miłym towarzystwie, nawet sprzątanie może być przyjemne.

 

Bezpieczeństwo
Oczywiście, kij ma zawsze dwa końce. I jeżeli choć jeden ze współlokatorów okaże się osobą której nie można ufać to cała koncepcja się burzy jak domek z kart. Ale jeżeli, okaże się, że na wszystkich lokatorach można polegać to mieszkanie będzie bardzo bezpieczne. Dlaczego? Ponieważ w mieszkaniu stale ktoś przebywa. Gdy jedni idą do pracy, inni wracają. Stała obecność domowników odstraszy każdego złodzieja.
Wspólne towarzystwo
Duża zaleta mieszkania wraz z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach i wieku, to z pewnością możliwość wspólnej zabawy. Wspólne oglądanie filmów, seriali. Ale nie tylko, wspólnie można również obchodzić święta. I przede wszystkim. Zawsze jest z kim porozmawiać.
Co dwie głowy to nie jedna, co pięć to nie dwie
Im więcej osób w grupie, tym łatwiej jest rozwiązać każdy problem. Zwłaszcza, że każdy z lokatorów pewnie posiada inną gamę umiejętności i zna różne osoby. W takim gronie dużo łatwiej rozwiązać praktycznie każdy problem. Niezależnie czy chodzi o problemy typowo dotyczące nieruchomości, czy również bardziej osobistych kwestii.
Nie tylko dla studentów
Myli się ten, kto uważa iż wspólne-grupowe mieszkanie jest stworzone jedynie dla studentów. Tak naprawdę, jest to idealne rozwiązanie dla osób będących na początku swojej drogi zawodowej bądź chcących odłożyć część zarobionych pieniędzy. Zdarzają przypadki, gdzie nawet pary mieszkają wraz z większą grupą znajomych. Wszystko zależy jedynie od kwestii wspólnego dogadania się. Więcej porad związanych z mieszkaniem w grupie można znaleźć tutaj.