Na temat segregacji śmieci narosło wiele mitów powielanych przez osoby, które nie widzą potrzeby w ich segregacji. Gospodarka odpadami to bardzo skomplikowany proces. Pojazdy MPO w samej tylko Warszawie każdego dnia pokonują 12 tysięcy kilometrów i odbierają 1300-1850 ton odpadów!
Wspólny System Segregacji Odpadów, czyli WSSO obowiązuje już w części gmin w Polsce. Nie wszędzie widać różnicę, ponieważ gminy otrzymały okres przejściowy na wprowadzenie zmian. Ma on trwać maksymalnie do połowy 2020 roku.
Po co segregować śmieci skoro odbiera je jedna śmieciarka? To bardzo powszechne stwierdzenie. Wielokrotnie można spotkać śmieciarki, które zbierają śmieci ze wszystkich pojemników. Część z nich posiada system dwu i trzykomorowy, który zbiera śmieci oddzielnie.
W przypadku, gdy śmieci odbiera pojazd jednokomorowy nadal ma to sens. Odpowiadamy wtedy za wstępną selekcje śmieci oraz oddzielenie surowców wtórnych oraz tych nieprzeznaczonych do recyklingu.
W przypadku nowych przepisów problem ten nie będzie występował. Warszawa już wprowadziła nowe zasady segregacji. Według MPO (Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania) do każdej frakcji odpadów dedykowany jest inny pojazd i nie ma możliwości, żeby śmieciarka, która przyjeżdża po odpady segregowane opróżniła także pojemniki z odpadami zmieszanymi. Każdy pojemnik ma wbudowany chip, który jest czytany podczas opróżniania pojemnika, a informacje zapisywane są w systemie teleinformatycznym i widoczne w centrali ruchu Spółki.
Jak informuje rzecznik MPO - niewłaściwa segregacja lub jej brak jest dużym problemem. Wyrzucenie np. papieru do odpadów zmieszanych uniemożliwia jego odzysk.
Z drugiej strony niezwracanie uwagi na oznaczenia pojemników i wyrzucenie odpadów zmieszanych do pojemnika na odpady segregowane może zanieczyścić całą ich zawartość, jeżeli np. znajdowały się tam resztki jedzenia, które zabrudzą czysty surowiec. Jeżeli jednak w pojemniku na surowce znajdzie się szkło, to zostanie ono wydzielone w sortowni i przekazane do recyklingu.
Nie ma potrzeby mycia opakowań przed wyrzuceniem. Należy je dokładnie opróżnić, by nie zabrudziły innych surowców w worku/pojemniku.
Odpady szklane mogą być w stu procentach odzyskane i wykorzystane. Recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy. Przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii o 25-32 procent, a wody o 50 procent, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20 procent, ilość odpadów przemysłowych o 97 procent oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg.
Opakowania wielomateriałowe, popularne do soków i mleka, to materiał, który również nadaje się do recyklingu. Z masy celulozowej uzyskanej z jednego drzewa można wyprodukować aż 12 000 jednolitrowych kartonów, z których w procesie recyklingu otrzymamy ponad 300 kg masy celulozowej do ponownego wykorzystania przy produkcji artykułów papierowych.
Źródło: MPO