Zmiany klimatu zachodzące na naszych oczach, kryzys energetyczny i wzrastająca świadomość nabywców nieruchomości przyczyniają się do tego, że ekologiczne budownictwo staje się koniecznością. Użytkownicy takich domów i mieszkań mogą cieszyć się pełnym komfortem życia (zapewnia to m.in. optymalna temperatura, właściwa wentylacja czy wystarczająca ilość światła). Poza tym, dzięki odpowiednim technologiom i systemom zapłacą niższe rachunki za eksploatację lokali. Z drugiej zaś strony zastosowanie przez deweloperów najpierw przemyślanych koncepcji projektowych, a potem odpowiednich materiałów budowlanych pozwala na znaczną redukcję kosztów energii, aby powstała tego typu inwestycja.
Grupa Skanska do 2045 roku planuje osiągnąć zerową emisyjność gazów cieplarnianych, dlatego też z każdym rokiem dąży do tego, aby ograniczać negatywny wpływ na środowisko. Tworząc miejsca do mieszkania, myśli o tym w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat, pamiętając, że największa emisyjność dotyczy już gotowego, zamieszkałego budynku – przede wszystkim z tytułu jego energochłonności. Aby osiągnąć te cele, trzeba uwzględnić to już na początku procesu inwestycyjnego.
Potwierdza to Artur Łeszczyński, menadżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska i wyjaśnia, że inwestycje Grupy wyposażone są w różnorodne ekologiczne rozwiązania, m.in. panele fotowoltaiczne, czujniki ruchu w częściach wspólnych, sterujące oświetleniem czy też standard automatyki mieszkaniowej skoncentrowany na zarządzaniu zużyciem energii – cieplnej i elektrycznej. To wszystko podnosi efektywność energetyczną budynków.
– Przykładem projektu, który został stworzony z myślą o środowisku, jest Jaśminowy Mokotów V, którego budowa jest zasilana energią w 100 proc. pochodzącą ze źródeł odnawialnych i powstaje w zgodzie z zasadami zrównoważonego ekologicznie budownictwa. W inwestycji zastosujemy np.: system odzysku wody opadowej, wyższą izolacyjność przegród i energooszczędne oświetlenie. Dużym udogodnieniem będzie znajdujący się w standardzie wspomniany już, system automatyki mieszkaniowej pozwalający na monitoring i redukcję zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej z poziomu aplikacji w smartfonie. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli również zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie – dodaje ekspert.
Z Barometru „Dobrze mieszkać” opublikowanego w 2021 roku przez wrocławskiego dewelopera Archicom wynika, że 48% mieszkańców docenia obecność parku w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
– Bliskość zieleni odgrywa dziś ważną rolę, więc dokładamy starań, aby nasze osiedla umożliwiały aktywny wypoczynek na łonie natury. Bogata infrastruktura sportowo-rekreacyjna to m.in. boiska, ogródki społeczne, ale także kajakownia, np. w osiedlu Olimpia Port nad Odrą we Wrocławiu – przekonuje Klementyna Sobieraj, dyrektor ds. marketingu w Archicom.
Deweloper ten promuje także ekomobilność, dlatego na jego osiedlach zbudowano 1762 m ścieżek rowerowych oraz rowerownie. Koncepcja miast 15-minutowych, której są wierni, pozwala również mieszkańcom ograniczyć podróże, a tym samym emisje CO2. W każdym projekcie uwzględniane są energooszczędne rozwiązania oświetleniowe oraz czujniki ruchu i zmierzchu, co pozwala zmniejszyć koszty użytkowania nieruchomości. Jednocześnie przestawiane są mieszkańcom wskazówki, jak mogą ograniczyć zużycie energii w swoich mieszkaniach.
Ciekawą inicjatywą jest też Ubraniomat, czyli urządzenie umożliwiające ponowne wprowadzenie do obiegu ubrań, które nie są nam już potrzebne.
Potrzebę uruchomienia takiego rozwiązania wynikła m.in. z drugiej edycji Barometru „Odpowiedzialnie mieszkać”.
– Publikacja wskazała, że 49% z nas chętnie korzystałoby na osiedlu z miejsca wymiany przedmiotów z innymi mieszkańcami, jeśli mieliby taką możliwość, co udowadnia, że chcemy dawać swoim rzeczom drugie życie – dodaje ekspertka.
Aby wspierać gospodarkę cyrkularną Ubraniomat, pojawił się we wspomnianej już wcześniej inwestycji Olimpia Port.
W Konstancinie-Jeziornie powstanie miasteczko Gaia Park, które będzie charakteryzować zróżnicowana zabudowa: wielorodzinna, jednorodzinna, bliźniacza, częściowo szeregowa i atrialna. W projekcie tej inwestycji firmy Profbud dużo uwagi poświęcono umożliwieniu mieszkańcom jak najpełniejszego kontaktu z naturą, zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań przyjaznych dla środowiska, a także zadbaniu o dogodną komunikację.
– Koncepcję miasteczka oparliśmy na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Badania pokazują, że zrównoważony rozwój, wpływ budynku na środowisko i jego efektywność energetyczna, są coraz ważniejsze dla wielu ludzi – zwłaszcza młodszych pokoleń. Zaczyna się to też przekładać na najważniejsze decyzje życiowe, w tym zakup domu – wyjaśnił Paweł Malinowski, prezes zarządu Profbud.
Troskę o pierwszy z filarów jakim jest energia, zapewnią gruntowe pompy ciepła, wykorzystujące ziemię jako magazyn energii. Umożliwi to grzanie i chłodzenie domu przez ogrzewanie podłogowe o niskich parametrach energetycznych. O jakość powietrza, drugiego z filarów koncepcji osiedla, zadba system rekuperacji, pomagający regulować wilgotność powietrza i zmniejszający prawdopodobieństwo rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Energia do tych rozwiązań będzie produkowana we własnej elektrowni wiatrowo-fotowoltaicznej zlokalizowanej w Polsce, dostarczając przez 20 lat darmowy prąd do domów. Da to mieszkańcom gwarancję dostawy zielonej energii i rachunki za zużycie bliskie zeru.
Szacunek do zasobów wodnych będzie na terenie inwestycji widoczny m.in. przez magazynowanie deszczówki w zbiornikach podziemnych i wykorzystanie jej do podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych czy napełnienia oczek wodnych.