Najnowsze artykuły
-
Dziwny budynek miał dowieść, że ludzkość zasiedli Marsa. Głodnym ochotnikom niemal zabrakło tlenu
Biosfera 2 to nieco zapomniany eksperyment, który miał dać odpowiedź na pytanie: czy zasiedlenie innych planet jest możliwe. Długa izolacja ochotników udowodniła, że problemów, które napotka ludzkość poza Ziemią, nie można przewidzieć. Jak potoczyły się losy mieszkańców?
-
Home office w świecie po epidemii zostanie na dłużej
Na podstawie doświadczeń i prognoz specjalistów - nawet po ustaniu pandemii wiele osób nie powróci już do swoich biur. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy coraz częściej szukać będą rozwiązań, które pozwolą inaczej zorganizować ich codzienną pracę. Odpowiedź na tę potrzebę już szykuje rynek deweloperski.
-
Jak wypełnić wniosek o świadczenie postojowe dla indywidualnych agentów nieruchomości
W branży nieruchomości można trafić na jednoosobowe agencje nieruchomości bądź pracowników zatrudnionych na własnej działalności. Oto instrukcja jak w ich przypadku ubiegać się o świadczenie postojowe.
-
Jak koronawirus zmieni projektowanie mieszkań - znaczenia nabiorą tarasy, balkony i loggie
Z powodu epidemii koronawirusa, mieszkania milionów Polaków, pełniące do tej pory jedynie funkcje mieszkalne, musiały się zamienić w biura, przedszkola, sale treningowe. Efektem tego będzie rewizja sposobu projektowania mieszkań.
-
Nieruchomości jednak na plusie? "Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska, ma dobre perspektywy"
Kwietniowy raport banku UBS wskazuje, że rynek nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wciąż jest atrakcyjny dla inwestorów. Stopa zwrotu z inwestycji - szczególnie jeśli chodzi o powierzchnie biurowe - w Polsce jest nawet dwukrotnie wyższa w porównaniu do krajów Zachodu.
-
W Polsce rośnie wymagany wkład własny. Inne kraje znoszą jego wymóg
Będzie coraz trudniej o kredyt, banki już teraz podnoszą wymagany wkład własny - zasłaniając się rekomendacją S, która taki wymóg wprowadziła. Tymczasem inne kraje znoszą wymagany wkład własny z obawy przed kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.
-
Wspólnoty mieszkaniowe proszą o pomoc. W przeciwnym razie wzrosną opłaty za mieszkanie
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe domagają się pomocy rządu. Liczba opłat, jaką muszą ponieść jest większa niż w zeszłym roku, a duży spadek wpływów spowodowany bezrobociem może odbić się na ich płynności.
-
Panele fotowoltaiczne - sposób na tanią energię elektryczną
Coraz więcej Polaków zabezpiecza się przed wzrostem kosztów utrzymania domu, w tym coraz wyższych opłat za prąd, montując na dachu panele fotowoltaiczne. Dzięki temu mogą przetwarzać energię elektryczną z promieniowania słonecznego na własne potrzeby, a nadwyżki odprowadzać do sieci.
-
Wynajem mieszkania tańszy przez koronawirusa? Presja delikatna. "Nikt nie rozdaje zgrzewek wody"
Koronawirus uderza w rynek nieruchomości - wynajem krótkoterminowy - czyli na dobę lub kilka dni - został prawnie zakazany. Czy to sprawiło, że osoby, które na co dzień mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach, mogą liczyć na obniżkę czynszu? W rozmowie z Domiporta.pl wyjaśniła to ekspertka.
-
Co się dzieje w biurowcach w czasie epidemii - działa nie tylko parter
Logika podpowiada, że biurowce oraz wieżowce biurowe stoją teraz puste ze względu na przymusowy home office pracowników. Ale to nie do końca prawda, życie w szklanych budynkach toczy się nadal, choć na mniejszą skalę.
-
To początek końca budownictwa tradycyjnego. Podobnie było po II wojnie światowej
Cegły i bloczki komórkowe to najpopularniejsze materiały budowlane, ale ich kres może właśnie nadchodzić. Zmiany może przyśpieszyć epidemia koronawirusa. Podobne wyparcie technologii miało miejsce w USA po II wojnie światowej.
-
Ile czasu trwa sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego?
Trudno jednoznacznie określić czas sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego. Może to trwać dwa-trzy miesiące, ale bywa też, że zajmuje to ponad rok. Zapytaliśmy przedstawicieli biur nieruchomości, na co powinni zwrócić uwagę właściciele tego typu lokali, wystawiając ofertę na portalu ogłoszeniowym.
-
W gabinecie znaleźli wannę z hydromasażem - szukali trzy lata
Małżeństwo z amerykańskiego Wisconsin zostało zmuszone, podobnie jak miliony obywateli, do domowej izolacji. Para postanowiła wykorzystać ten czas na znalezienie wanny, w którą nieruchomość, zgodnie z obietnicą poprzedniej właścicielki, miała być wyposażona. Finał poszukiwań zaskoczył wszystkich.
-
Amerykanie przestali płacić czynsz - czy Polskę też to czeka?
31 proc. wynajmujących mieszkania w Stanach Zjednoczonych nie zapłaciło czynszu za pierwszy tydzień kwietnia, poinformowała Amerykańska Narodowa Rada ds. Mieszkalnictwa Wielorodzinnego (NMHC), zrzeszająca właścicieli nieruchomości. Czy podobny scenariusz czeka Polskę?
-
Z czym muszą się zmierzyć inwestorzy budujący własny dom?
Aby zbudować dom swoich marzeń nie wystarczy zainwestowanie odpowiedniej sumy pieniędzy. Budujący zmagają się także z wieloma dodatkowymi trudnościami podczas całego procesu inwestycyjnego. Na czele długiej listy, w 2019 roku, znalazło się sprostanie urzędowym formalnościom oraz kłopoty ze znalezieniem odpowiednich fachowców.
-
Katastrofa na rynku mieszkaniowym? Ekspert rozwiewa wątpliwości: Wręcz przeciwnie
Pierwsze dane z banków pozwalają ocenić, jak bardzo koronawirus wpłynął na rynek nieruchomości. Po raz kolejny okazało się, że w odróżnieniu od giełdy mieszkania i domy to raczej spokojna przystań dla pieniędzy. "Gwałtownych spadków cen się nie spodziewam" - ocenił w rozmowie z Domiporta.pl Bartosz Turek, główny analityk HREI.
-
Ceny nieruchomości się zmienią? "Ci, co kupili przed epidemią, niech się cieszą"
Osoby, które zdecydowały się kupić mieszkanie tuż przed epidemią mogą się zastanawiać, czy z transakcją się nie pospieszyły. Ekspert uspokaja, przewidując, że ceny nieruchomości nawet jeżeli spadną, to w dłuższej perspektywie wrócą do poziomów znanych sprzed epidemii.
-
Ten dom znajduje się 8 metrów pod ziemią. Najdziwniejszy schron świata
Domek, drzewka w ogrodzie, nieduży basen oraz elegancka pergola. A wszystko to... pod ziemią. Taki bunkier mogli wymyślić jedynie Amerykanie. W Las Vegas znajduje jedyny w swoim rodzaju schron, przypominający wnętrzem domek z przedmieść. Jest nawet sztuczny trawnik.
-
Tak będziemy kupować domy i mieszkania w 2025 roku? Jeden klik zmieni układ pomieszczeń, kolory
Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna już dziś są wykorzystywane do sprzedaży nieruchomości. Według ekspertów w ciągu następnych pięciu lat znaczenie tej technologii wzrośnie jeszcze bardziej. Wirtualne zwiedzanie nieruchomości, zmiana układu pomieszczeń, kolorów, wystroju za naciśnięciem jednego przycisku bez wychodzenia z domu? Sprawdź, jakie to proste.
-
Jest sposób, by Polacy mogli wrócić do galerii handlowych i biurowców? Zdalny pomiar temperatury
W biurowcach i galeriach handlowych życie zamarło. W niektórych zainstalowano systemy, które służą do zdalnego pomiaru temperatury. Czy zastosowanie tego typu rozwiązań mogłoby pomóc w odmrażaniu polskiej gospodarki?
-
Czy spółdzielnia mieszkaniowa może zakazać wynajmu mieszkania na kwarantannę?
Od 2 kwietnia działa zakaz wynajmu krótkoterminowego mieszkań. Zakaz jednak nie obejmuje wynajmu lokalu pod mieszkanie na czas przeprowadzenia kwarantanny. Mieszkańcy budynków, w których są takie mieszkania, próbują tego zakazać z obawy o swoje zdrowie.
-
O kredyt mieszkaniowy będzie trudniej. Rosną wymagania banków w obawie przed recesją
Na początku roku transakcje gotówkowe tanowiły większość w przypadku zakupu mieszkań. To nie zmienia faktu, że nadal wielu Polaków, by kupić wymarzone mieszkanie, musiało posiłkować się kredytem. O ten, jednak może być coraz trudniej.
-
Co ma oferować tarcza antykryzysowa 2.0 dla działalności agencji nieruchomości i pośredników
Premier przedstawił założenia nowej tarczy antykryzysowej, która obejmuje teraz również średnie i duże firmy. Według zapewnień strony rządowej budżet do rozdysponowania wynosi 100 mld złotych, głównie na ochronę miejsc pracy. Oto jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z pomocy.