Najnowsze artykuły
-
Szybciej, prościej, więcej - 10 zmian w rządowym programie "Czyste powietrze"
Od 15 maja rządowy program "Czyste Powietrze" rusza w nowej uproszczonej wersji. Umożliwi to sprawniejszą i szybszą obsługę beneficjentów. Celem programu - z budżetem 103 miliardy złotych na lata 2018-2029 - jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
-
Dlaczego nieruchomości nie tanieją? Na spadki cen trzeba jeszcze poczekać
Jeszcze miesiąc temu większość analityków była zgodna: ceny nieruchomości muszą spaść dostosowując się do zmniejszonej podaży, wywołanej złą sytuacją gospodarczą. Jak jest? Mieszkania delikatnie, ale drożeją. Dlaczego?
-
Ceny nie spadają, ale są "koronapromocje". Co oferują deweloperzy?
Ceny nieruchomości nie spadają, jak chciałoby wielu, a w niektórych miastach nawet delikatnie rosną. Deweloperzy wolą dodawać bonusy i gratisy zamiast obniżać ceny. Na co można liczyć w ramach "koronapromocji"?
-
Mieszkania nie tanieją. Ceny prawie procent w górę. Pomimo koronawirusa
-
Czego obawiają się firmy budowlane w czasie pandemii koronawirusa?
Choć branża budowlana nie poddaje się kryzysowi - bo aż 92 procent działa dalej - to przedsiębiorcy w związku z epidemią wirusa COVID-19 najbardziej obawiają się zmniejszającej się liczby zleceń, a także rezygnacji obecnych klientów.
-
Dopłaty do czynszu jednak nie dla wszystkich? Ważny jest metraż i liczba mieszkańców
Rząd usłyszał prośby najemców i pracuje nad ustawą o dopłatach do czynszów. Lokatorzy, którzy z powodu epidemii utracili cześć dochodów, a wynajmują mieszkanie, będą mogli ubiegać się o dopłaty. Ale diabeł tkwi w szczegółach i z dofinansowania nie każdy będzie mógł skorzystać.
-
Porażka w odmrażaniu gospodarki? Działalność wznowiło 10 proc. hoteli. "To się nie opłaca"
Premier Mateusz Morawiecki jeszcze przed majówką ogłosił, że od 4 maja hotele i miejsca noclegowe będą mogły - zachowując szereg obostrzeń - wznowić działalność. Hotelarze pierwszy tydzień nowej rzeczywistości komentują jednak gorzko. "To się nie opłaca" - stwierdzają. Jakie są przyczyny osiągania zbyt niskich zysków?
-
Trzy dni przerwy między gośćmi, nakaz uzyskania zezwoleń. Wynajmujący mogą mieć kłopoty
Rynek najmu krótkoterminowego może czekać prawdziwe trzęsienie ziemi. Po pierwsze władze, np. amerykańskie, chcą, by pomiędzy kolejnymi wynajmującymi pokoje stały kilka dni puste. Po drugie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że kraje UE mogą wprowadzić dla właścicieli nieruchomości obowiązek uzyskania zezwolenia na wynajem. Rentowność platform takich jak Airbnb może więc stanąć pod znakiem zapytania.
-
Właściciele nieruchomości odetchną z ulgą? Jedynie 4 proc. lokatorów ma problemy z czynszem
Jak mocno koronawirus uderzy w rynek nieruchomości na wynajem? Z najnowszych danych firmy MZURI, która zajmuje się m.in. wynajmowaniem mieszkań wynika, że problemy z terminowym opłacaniem czynszu ma 4 proc. lokatorów. Czy poduszka finansowa przygotowana przez rząd dla tych, którzy wpadną finansowe kłopoty, wystarczy?
-
Tarcza 3.0 rozzuchwali dłużników? Nadchodzi zakaz licytacji mieszkań
Tarcza 3.0, nad którą pracuje rząd, da oddech dłużnikom, którzy obawiają się utraty dachu nad głową. Jeżeli prawo zostanie uchwalone, to do końca epidemii będą wstrzymane egzekucje, a ponadto w życie wejdzie zakaz licytacji nieruchomości dłużnika, jeżeli jej wartość nie spełnia odpowiedniej skali.
-
Najniższy odczyt w historii. Polacy przestali brać kredyty mieszkaniowe
Rynek nieruchomości pod koniec marca zupełnie stanął w miejscu, a dane z kolejnego miesiąca dobitnie to pokazują. Według statystyki udostępnionej przez BIK kredytobiorcy wnioskowali o kredyty niższe o 27,6 proc. w porównaniu z kwietniem 2019 roku.
-
Jak koronawirus wpływa na budownictwo. Firmy wydajne w 80 procentach
W ocenie samej branży sytuacja nie wygląda najgorzej. Firmy budowlane kontynuują prace na większości kontraktów i szacują swoją wydajność na około 80 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed epidemii. Takie wnioski płyną z kolejnego komunikatu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, który powstaje w oparciu o ankiety przesyłane przez firmy członkowskie.
-
Darmowy projekt domu od IKEA. Sprawdź, czy możesz go wybudować
Projektanci na całym świecie próbują rozwiązać problem dostępu do taniego miejsca do mieszkania. Swoją propozycję przygotowała też słynna marka meblowa. IKEA udostępniła darmowy projekt domu, którego wykonanie kosztować będzie jedynie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdzie jest haczyk?
-
Będą obniżki cen nieruchomości, ale nie potrwają długo - mówi ekspert
W niektórych miastach widać już pierwsze oznaki korekty cen mieszkań. Spadki nie są na razie duże, ale dla marzących o własnym M to z pewnością dobra informacja po latach stałych wzrostów. Ekspert studzi emocje, prognozując, że taka sytuacja długo nie potrwa.
-
Zniesienie zakazu handlu ożywiłoby rynek nieruchomości? "Najemcy chcieliby odrobić straty"
Kilka dni nowego etapu rozmrożenia gospodarki za nami. Osoby, które chciałyby wyremontować mieszkanie, kupić jego wyposażenie, wreszcie mogą wybrać się do sklepu. Najemcy w galeriach handlowych spodziewają się jednak, że klientów będzie mniej. Dlatego mają postulat: zniesienie zakazu handlu. "To element ratowania gospodarki" - wyjaśnia w rozmowie z Domiporta.pl ekspertka.
-
Czy w czasie trwania epidemii koronawirusa warto rozpocząć budowę domu?
Wiosna to czas inwestowania. W tym okresie można odnotować wzmożony ruch na placach budów zarówno obiektów deweloperskich, jak i nieruchomości prywatnych. Wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego skutecznie opóźnił wiele planów. Czy jest to zatem dobry moment na rozpoczęcie lub kontynuowanie budowy domu?
-
Bądź jak Harry Potter - wynajmij komórkę pod schodami. To autentyczne ogłoszenie
Sława Harry'ego Pottera nie przemija, a fani czekają na kolejny film z serii "Fantastyczne Zwierzęta". Właściciel "niewielkiej" nieruchomości postanowił wykorzystać słynny motyw znany z książki i wykorzystać go do rozreklamowania wynajmu powierzchni w swoim domu.
-
Można budować dom bez pozwolenia na budowę, ale niewielu się na to decyduje
Budowę domu bez pozwolenia wprowadziła koalicja PO-PSL w 2015 roku. Według ambitnych założeń z możliwości ułatwionego postępowania miało korzystać 30 tys. inwestorów rocznie. W rzeczywistości robi tak zaledwie parę tysięcy osób rocznie. Dlaczego?
-
Czy z wynajmowanego mieszkania można "uciec" przez koronawirusa? W przepisach jest furtka
Osoby, które wynajmują mieszkania zastanawiają się, czy z powodu epidemii koronawirusa mogą zerwać umowę "z dnia na dzień". Przepisy regulują tę kwestię jasno - powodem nagłego zerwania umowy może być np. zagrożenie dla zdrowia.
-
Historyczny wynik. Pierwszy raz w historii 11 tys. zł za m2 w Warszawie
Nabywcom myślącym o własnym mieszkaniu marzą się spadki cen nieruchomości spowodowane trwającą epidemią, ale póki co, ceny biją rekordy. Za metr mieszkania w stolicy trzeba średnio zapłacić 11 tys. zł. Ale widać już spadki cen.
-
Szara kuchnia - aranżacje i pomysły na kuchenne wnętrze
Szarość przeżywa obecnie prawdziwy renesans w aranżacji wnętrz. Dość powiedzieć, że kolorem roku 2020 był właśnie jeden z jej odcieni - miętowa szarość. Sprawdź, jak możesz wykorzystać w aranżacji kuchni ten i inne warianty tego ponadczasowego koloru. Z jakimi innymi barwami można łączyć szarości? Jakie style do nich pasują? Jakie wykończenia i meble wybrać do szarej kuchni?
-
Jak podnieść wartość mieszkania, które zamierzamy sprzedać?
Dobra lokalizacja, balkon, piwnica i miejsce postojowe - to są atuty, które podnoszą wartość mieszkania przeznaczonego na sprzedaż. Na co jeszcze właściciel powinien zwrócić uwagę, aby nieruchomość była więcej warta?
-
Czy ceny najmu mieszkań spadną o połowę - argumenty za i przeciw
Sytuacja na rynku zmienia się z dynamiką niewidzianą od lat. Wystarczy wspomnieć, że od marca prawo najmu krótkoterminowego już kilkukrotnie było reformowane. Ekspert tłumaczy jakie mechanizmy mogą wpłynąć na przyszłą cenę najmu mieszkań.