Kryzys na rynku nieruchomości? Siedem razy więcej chętnych na "Mieszkanie Plus", niż lokali

Mieszkanie jest dla Polaków na tyle podstawową potrzebą, że są w stanie zrobić wiele, by stać się jego użytkownikiem. Świadczy o tym popularność programu Mieszkanie Plus. Mimo że nie daje on pewności co do sposobu dojścia do własności lokalu. Chętnych jest kilkukrotnie więcej niż lokali. 

Świadczy o tym wynik pierwszej części naboru najemców zainteresowanych zamieszkaniem na osiedlu przy ulicy Parkowej w Zamościu. Inwestycja jest wynikiem współpracy pomiędzy PFR Nieruchomości S.A. a zamojskim samorządem i powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Władze odnotowały 656 wniosków na 96 mieszkań. Czyli blisko 7 chętnych na jedno M - czytamy na stronach PFR. 

 

Warto podkreślić, że złożenie wniosku to dopiero pierwszy krok na drodze ubiegania się o mieszkanie. Wnioskujący mają niespełna dwa tygodnie na dostarczenie dokumentów poświadczających informacje podane we wniosku. Kolejnym etapem będzie nadanie tzw. punktów społecznych ustalonych przez zamojski samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta na punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, samotni rodzice, osoby znajdujące się na liście oczekujących na lokal z zasobu komunalnego. Następnie sprawdzana będzie tzw. zdolność czynszowa wnioskujących oraz dokonana weryfikacja w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów.

Mieszkanie Plus wciąż popularne

Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A., nie kryje, że zainteresowanie lokalami jest spore. – Zainteresowanie naszymi inwestycjami pozostaje na wysokim poziomie. Oferowane przez nas mieszkania w formule najmu instytucjonalnego dają naszym najemcom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nie potrzeba wkładu własnego, ani środków na wykończenie mieszkania. Po spełnieniu kryteriów stawianych w naborze i wpłaceniu kaucji najemca może się wprowadzać do wybranego mieszkania – podkreśla.

 

 

Wyjaśnia też, kto poszukuje najczęściej tego typu mieszkania. - Rodziny z dziećmi to jedna z grup, która z jednej strony najczęściej poszukuje mieszkania, a z drugiej ma duże problemy z osiągnięciem zdolności kredytowej, która spada wraz z każdym kolejnym dzieckiem w rodzinie. Nasze inwestycje często wybierają także samodzielni rodzice, dla których jest to jedyna szansa na pozyskanie mieszkania o dobrym standardzie i odpowiednim metrażu. W Świdniku takie rodziny stanowią ponad 25 procent wszystkich najemców – mówi. 

Polacy marzą o dużych mieszkaniach

Popularność programu Mieszkanie Plus może tłumaczyć też najczęstszy rodzaj spotykanych wniosków. Najpopularniejszym lokalem wśród ponad 600 wnioskodawców jest M3 – o taki lokal aplikuje niemal połowa chętnych. Z kolei o mieszkanie dwupokojowe stara się 206 rodzin. Większość wśród wnioskodawców stanowią rodziny z dziećmi – to aż 60 proc. chętnych.

 

Możliwe więc, że Polacy są w stanie pogodzić się z tym, że program rządowy nie daje żadnej pewności dojścia do własności mieszkania. Liczy się dla nich realizacja bieżącej potrzeby mieszkaniowej. Dlatego tak wielkim zainteresowaniem cieszą się mieszkania trzy i dwupokojowe, które na rynku komercyjnym mogą należeć do tych droższych.