Dostali zakaz palenia węglem. Teraz czekają ich masowe kontrole

Nadchodząca zima może być wyjątkowo ciężka dla osób, które ogrzewają swój dom samodzielnie. Rosną bowiem ceny wszelkiego rodzaju paliw. Bez względu na to, czy dom ogrzewamy węglem, drewnem, czy gazem, musimy szykować się na znacznie większe wydatki.

W Krakowie będą kontrole. Węgiel i drewno zakazane

Mieszkańcy Krakowa muszą sprostać jeszcze jednemu wyzwaniu. Od września 2019 w mieście obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, czyli paliwem stałym. Uchwała została przyjęta w ramach radykalnej wojny wypowiedzianej smogowi.

Miejskie władze zapowiedziały, że w trakcie trwającego już sezonu grzewczego właściciele krakowskich nieruchomości muszą spodziewać się kontroli. Odwiedzić ich mogą zarówno strażnicy miejscy jak i pracownicy ds. jakości powietrza Urzędu Miasta Krakowa – donosi Radio Kraków. Funkcjonariusze i urzędnicy wytypowali 590 miejsc, w których systemy grzewcze na paliwo stałe wciąż mogą funkcjonować.

Ignorowanie przepisów może kosztować 5000 zł

Ignorowanie przepisów może być kosztowne. Osobom, które używają węgla i drewna grozi nawet grzywna nałożona przez sąd, która wynieść może 5 tys. zł. Urzędnicy zapewniają jednak, że „każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne”.

 

Kontrole dotyczące tego, czym mieszkańcy Krakowa palą w piecach, trwają od lat. Jak zapewnia tamtejszy magistrat z każdym rokiem ubywa zgłoszeń do straży miejskiej dotyczących podejrzenia użycia paliw stałych. Miasto od lat wspiera też proces modernizacji źródeł ogrzewania. W latach 2012-2019 udało się zlikwidować 25 tys. krakowskich palenisk węglowych

Czym można palić w Krakowie?

Jakie zmiany wprowadzone zostaną na mocy uchwały antysmogowej? Od 1 września w Krakowie nie można:

  • palić w kominkach - w instalacjach spalania paliw dopuszczone jest stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego,
  • palić w stałych, ciężkich grillach ogrodowych - wciąż można jednak stosować przenośne, lekkie grille, ruszty i rożna, których używa się sezonowo,
  • eksploatować instalacji energetycznych zainstalowanych w szklarniach - poza tymi, które objęte są obowiązkiem zgłoszenia lub pozwolenia na emisje, używać pieców stosowanych w gastronomii, które są przystosowane do obsługi mniej niż 500 osób.

Źródło: radiokrakow.pl
 

Zdjęcie główne: wikipedia