Towarzystwa budownictwa zaczęły wyrastać w Polsce w okresie transformacji po roku 1989. Mieszkania, jak i dzisiaj, były na wagę złota, tymczasem dla wielu osób kupienie lokalu mieszkalnego na wolnym rynku było poza zasięgiem. Nie każdy może je też kupić na rynku wtórnym. Z drugiej strony TBS miał być lepszym rozwiązaniem od zwykłej umowy najmu od osób prywatnych.
Co do zasady TBS oferuje długoterminowy wynajem mieszkania. Nie wynajmujemy jednak od osoby fizycznej.
Z tego rozwiązania mają - w założeniach - korzystać osoby o niskich dochodach, które nie udźwignęłyby zakupu mieszkania czy kosztów budowy domu. Korzystanie z programu wymaga spełnienie określonych warunków. Mimo tego ograniczenia w niektórych miastach chętnych na lokal TBS jest wielu i z tego względu nie każdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Co jest główną zaletą TBS-ów? Niższe ceny dla mieszkańców. TBS jest w stanie zaoferować dzięki wsparciu państwa. Udziałowcami spółki, do której należą nieruchomości, są bowiem często gminy, które w ten sposób zapewniają sobie odpowiedni zasób mieszkań skierowanych do uboższych.
W myśl przepisów z mieszkań TBS mogą korzystać ci, których dochody nie są wyższe niż 1,3 przeciętnego wynagrodzenia brutto.
W przypadku każdego województwa kryteria są więc inne, trudno bowiem oczekiwać, by opłaty na terenie całego kraju były identyczne. Osoby, które znajdują się w gorszej sytuacji finansowej, w myśl obowiązującej ustawy, mają więc szansę stać się najemcami tego typu lokalu.
By przyznano nam mieszkanie TBS musimy spełnić istotne warunki, przede wszystkim partycypować w kosztach. Uiścić rodzaj wkładu, który wynosi od 15 do 30 proc. kosztów budowy mieszkań. Lokal otrzymamy nawet jeśli nasz dochód przekracza ustalone progi. Chodzi o gospodarstwa domowe, w których znajduje się więcej chętnych, liczy się tu dochód na osobę.
TBS to jedna z ważniejszych prób uregulowania rynku mieszkaniowego, na rynku wciąż przybywa nowych, budowanych w tym trybie. Rozwiązanie to jest inne niż tradycyjny najem, bo mieszkańcy TBS mają szansę w przyszłości stać się właścicielami swoich lokali.
TBS-y przyciągają niejednego najemcę z jeszcze jednego powodu. Wysokość czynszu jest bowiem odgórnie ograniczona, nie może być zatem zbyt wysoka.
Prawa do lokalu TBS nie uzyskamy korzystając z innego mieszkania. Najemcy budynku w którym mieszczą się lokale Towarzystwa Budownictwa Społecznego mają też inne obowiązki. Są podobne do tych, które obowiązują przy tradycyjnej umowie wynajmu - trzeba na przykład uzyskać zgodę na ingerencję w elewację budynku.
TBS-y mają też wady. Czasami są położone w niezbyt atrakcyjnych rejonach miasta. W związku z tym osiedla wyrastają często z dala od centrów. Oferty mieszkaniowe są dzisiaj tak poszukiwane przez najemców, że w niektórych miastach możemy mieć problemy z uzyskaniem tego typu mieszkania - jest często tańszy od tradycyjnych rozwiązań mieszkaniowych.
Mieszkania w TBS-ie nie otrzymamy jednak, jeśli nie mamy pracy. Dochody mogą być w niższej wysokości, powinny być jednak stałe. Mieszkanie, który uzyskamy musi zaspokajać nasze własne cele, nie należy więc myśleć o mieszkaniu w TBS jako sposobie na uzyskanie dochodów z tytułu wynajmu.
Dlaczego mieszkania budowane w systemie TBS są tak popularne? Każdy najemca ma w tym względzie inne doświadczenia, jednak dla wielu perspektywa posiadania mieszkania wydaje się atrakcyjniejsza, od ciągłego najmu.
Nowych lokatorów TBS-ów nie brakuje również dlatego, że wsparcie w inwestycji oferuje państwo, co wielu traktuje jako swego rodzaju zabezpieczenie prawne. Najemca może mieć przekonanie, że spółka, której udziałowcem jest np. gmina, nie okaże się nietrafioną inwestycją.
Mieszkania w TBS-ie można też odkupić. Ogłoszenia tego typu pojawiają się mediach. W celu nabycia tego typu lokalu warto jednak zwrócić się o pomoc do ekspertów od nieruchomości.