Najnowsze artykuły
-
Na działce masz ropę albo gaz. Do kogo należą: do ciebie czy Państwa? Wyjaśniamy
Amerykańskie filmy uczą, że wystarczy wejść w posiadanie działki, na której znajduje się złoże ropy i już można liczyć na ogromne pieniądze. Ale czy tak samo wygląda to w Polsce? Czy wystarczy być właścicielem gruntu, by czerpać korzyści z kopalin?
-
Najmujesz mieszkanie, a właściciel nie odprowadza podatku? Sprawdź, czy coś Ci grozi
Za wynajem mieszkania lokatorom właściciel mieszkania jest zobowiązany zapłacić podatek od dochodu. Jeżeli tego nie robi, jest narażony na popełnienie wykroczenia bądź nawet przestępstwa skarbowego. Czy coś grozi najemcy? Tłumaczymy.
-
To samo mieszkanie - różne ceny. Skąd się to bierze? Tłumaczymy
Bywa, że w trakcie poszukiwań wymarzonego mieszkania, przyszły nabywca trafia na identyczne oferty różniące się jedynie ceną. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Skąd biorą się te różnice? Tłumaczymy.
-
Czy najemca musi zapłacić podatek od nieruchomości bądź opłacać abonament RTV? Odpowiadamy
W przypadku najmu wszystkie prawa, obowiązki i wynikające z nich opłaty powinny być dokładnie opisane w umowie najmu. Co, jeżeli wspomniana umowa nie zawiera informacji dotyczącej płatności za podatek od nieruchomości bądź opłaty abonamentowej RTV? Tłumaczymy.
-
Mieszkańców Baranowa czeka wywłaszczenie. Sprawdź, czy ciebie też to może spotkać
W ostatnich miesiącach często mówi się o wywłaszczeniach nieruchomości przez pryzmat mieszkańców Baranowa, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Ale wywłaszczyć można każdą nieruchomość. Czasowo bądź na stałe, np. pod budowę drogi.
-
Sąd nakazał usunięcie 20 pięter z wybudowanego wieżowca. To niemal połowa nieruchomości
Sąd w Nowym Jorku nakazał tamtejszemu deweloperowi usunięcie z wybudowanego, niemal ukończonego budynku, 20 pięter. Wykonanie tej decyzji w praktyce mogłoby oznaczać konieczość rozebrania niemal połowy nieruchomości.
-
W internecie pełno ogłoszeń tanich, małych domów, ale Polacy nie chcą w takich mieszkać
W sieci nietrudno znaleźć filmiki, artykuły oraz ogłoszenia firm, które wybudują tani, ekologiczny domek za niedużą cenę. Choć eksperymentalne i tanie w budowie domy mają sporo zalet, Polacy rzadko je wybierają. Nadal wolą duże, budowane tradycyjnie domy z cegły.
-
Czego tak naprawdę potrzebują pracownicy?
O najlepszych sposobach angażowania i motywowania pracowników napisano już wiele. Kolejne teorie powielane są na konferencjach branżowych, w internecie oraz podczas rozmów w biurach.
-
To ostatni moment na zakup mieszkania w rozsądnej cenie? Od 2021 roku ceny wzrosną przynajmniej o 5-7 procent
W 2021 roku zmienią się przepisy dotyczące budowania domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, czyli tzw. WT 2021. Wraz z wprowadzeniem nowych wymogów, z pewnością wzrośnie koszt budowy. Eksperci szacują, że będzie to wzrost o 5-7 procent.
-
Dlaczego obecnie rynek wtórny jest droższy niż pierwotny? Ta sytuacja narastała latami
Mieszkania z rynku pierwotnego charakteryzują się dobrym wykonaniem, lepszej jakości materiałami czy rozwiązaniami konstrukcyjnymi, których trudno szukać na rynku wtórnym. Dlaczego więc mieszkania z drugiego obiegu są obecnie droższe niż nowe?
-
Przez mało znane przepisy można stracić pieniądze. Uwłaszczenie jednak nie dla każdego
Osoby, które chcą skorzystać z wysokiej, sięgającej 90 proc. bonifikaty przy uwłaszczeniu, muszą pamiętać o jednym przepisie. Użytkowanie wieczyste nie zmieni się we własność, jeśli właściciel nieruchomości ma jakieś zaległości.
-
10 tys. zł za nielegalne odprowadzanie deszczówki. Nieprawidłowości wykrywane są dymem
Właściciele nieruchomości muszą pamiętać o tym, że deszczówki nie wolno odprowadzać do kanalizacji. Urzędnicy przypominają, że ci, którzy przepisy lekceważą, muszą liczyć się ze sporą karą finansową.
-
Frankowicze znów drżą o wysokość rat. Kurs waluty najwyższy od 2015 r. Kiedy może spaść?
Frank szwajcarski jest najdroższy od niemal pięciu lat. Kurs utrzymuje się w okolicach czterech zł - ostatni raz taki poziom osiągnął w roku 2015. Osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne na mieszkania we frankach, znów mają zatem powody, by drżeć o wysokość rat. Kiedy te mają szansę wrócić do bezpieczniejszego poziomu?
-
W Szwecji przenosi się całe miasto, a w Polsce jest problem z wykupem ziemi pod CPL
Miasteczko Kiruna ma zostać w całości przeniesione. Rząd Szwecji zaproponował warunki przenosin i termin operacji nie jest zagrożony. W Polsce od trzech lat wiadomo, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny, ale dotąd mieszkańcy nie poznali propozycji wykupu ich działek.
-
PIT 2020 dla właścicieli domów - jak się rozliczyć, by otrzymać nawet 106 tysięcy złotych
Ekologiczne rozwiązania dla domu są również ekonomiczne. Pewnym ułatwieniem jest nowa ulga termomodernizacyjna. Otrzymać można nawet 106 tysięcy złotych, ale trzeba spełnić określone warunki.
-
Bańka na rynku nieruchomości? Jeśli już, to banieczka. "Ceny przestaną rosnąć w 2-3 lata"
Mieszkania wciąż drożeją. Trend panujący w roku 2019 potwierdziły dane za styczeń 2020. Według ekspertów wciąż jeszcze nie możemy mówić o bańce na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że ceny będą rosnąć bez końca. Kiedy się ustabilizują?
-
Łowcy tanich mieszkań udają młode małżeństwa, samotne matki. Byle tylko sprzedać z zyskiem
Eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości ostrzegają przed osobami, które chcąc kupić mieszkanie podszywają się np. pod młode małżeństwa, samotne matki. Za autorami często ręcznie pisanych listów namawiających do bezpośredniej sprzedaży stoją czasami agencje nieruchomości i zwykli spekulanci. W jaki sposób ich działaność zmienia rynek?
-
Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje. Z ksiąg wieczystych można wyciągnąć dane, np. PESEL
RPO zwrócił się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych o stanowisko dotyczące gromadzenia np. numeru PESEL w księgach wieczystych. Zdaniem RPO obecna sytuacja nie tylko narusza prawo do prywatności, ale może też ułatwiać kradzież tożsamości.
-
Dlaczego domy drewniane są ekologiczne, skoro napędzają wycinkę lasów?
Wśród licznych materiałów budowlano-konstrukcyjnych drewno jest przez ekspertów uznawane za najbardziej ekologiczny budulec. Jak to możliwe, skoro wykorzystywanie drewna przyczynia się do wycinki lasów? Tłumaczymy ten paradoks
-
Dom inspirowany muszlą. Jego projekt jest nie tylko futurystyczny, ale też ekologiczny
Niezwykły projekt domu inspirowanego morską muszlą jest nie tylko efektowny wizualnie, ale również przemyślany pod kątem rozwiązań ekologicznych. Twórcy proponują takie, dzięki którym budynek nie będzie obciążeniem dla środowiska.
-
Zamiast trzymać pieniądze w banku, rzucą się na nieruchomości? 'Tak niskich odsetek nie było nigdy'
Trzymać pieniądze w banku, czy zdecydować się na np. zakup mieszkania? Przed takim wyborem staje coraz więcej oszczędzających. Oprocentowanie lokat bankowych wciąż bowiem spada, a inwestycje w nieruchomości mogą przynieść kilkuprocentowy zysk.
-
Kiedy właściciel mieszkania musi oddać więcej pieniędzy? Sprawdź, jak działa waloryzacja kaucji
Kiedy wyprowadzamy się z mieszkania, właściciel powinien oddać nam kaucję. W niektórych sytuacjach kwota trafiająca do naszej kieszeni powinna być wyższa niż ta, którą wpłaciliśmy wprowadzając się. Jak działa waloryzacja kaucji?
-
Koronawirus uderza w rynek nieruchomości. Podobny kryzys wybuchł po masakrze na placu Tiananmen
Rynek nieruchomości, zdaniem jednego z chińskich analityków ekonomicznych najważniejszy sektor tamtejszej gospodarki, stoi w obliczu kryzysu. Koronawirus paraliżuje transakcje, sprawia, że pojawia się ryzyko znaczącego spadku PKB. Chiny podobny kryzys widziały w latach 90., po masakrze na placu Tiananmen.