Najnowsze artykuły
-
Ile wydaje na rachunki przeciętne polskie gospodarstwo domowe? Masę pieniędzy!
Prąd, media, telefon, internet, gaz, opłaty na rzecz wspólnoty... jest tego wiele. Co miesiąc z kieszeni statystycznego Polaka ucieka od kilkuset do kilku tysięcy złotych w rachunkach za nośniki energii i w postaci innych opłat. Rocznie ta kwota to nawet kilkanaście tysięcy złotych.
-
Właściele mieszkań jednak nie stracą? Wyjaśniamy jak działa bonifikata za użytkowanie wieczyste
Bonifikatę za tzw. opłatę przekształceniową wciąż można uzyskać w pełnej wysokości. Właściciel mieszkania musi jednak pamiętać o przestrzeganiu terminów. W jakim wypadku środki trzeba przelać do końca lutego 2020 roku, a kiedy na wniesienie opłaty mamy więcej czasu?
-
Podatek od nieruchomości. Większość dużych miast stosuje maksymalną wartość podatku
Zbliża się termin płatności podatku od nieruchomości, lecz kwoty różnią się między miastami. Gdzie płacić, kiedy upływa termin podatku, ile może wynieść? Podpowiadamy!
-
Nie ma szans, by mieszkania staniały? Polacy rzucili się na kredyty hipoteczne, banki mogą dyktować warunki
Ceny mieszkań rosną, kredyty hipoteczne cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością, a kwoty pożyczek są wyższe. To wnioski z najnowszego raportu BIK. Banki mają więc mnóstwo powodów, by być wybrednymi i podnosić swoje marże. Nic nie wskazuje na to, by kredyty w najbliższym czasie były łatwiejsze do uzyskania lub tańsze. Wręcz przeciwnie!
-
Czy baner "sprzedam mieszkanie" działa? Co zamiast?
Sposobów na zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości jest wiele. Można umieścić odpowiedni baner "sprzedaż mieszkania" w oknie lub podobny na ogrodzeniu domu. Częściej jednak wstawia się ofertę w serwisie internetowym, bądź w mediach społecznościowych.
-
Rekord pobity! W 2019 wybudowano najwięcej mieszkań od lat 80. Ile powstało w wyniku pomocy państwa? 2 procent
Deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni pobili kolejny rekord i w 2019 roku oddali do użytkowania 207 tys. mieszkań. Ile powstało dzięki pomocy państwa? 4575. W tym zaledwie 867 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.
-
Wszystkie domy Harrego i Meghan. Gdzie żyli i gdzie mogą żyć - tanio nie jest
Członkowie rodziny królewskiej nie mogą mieszkać byle gdzie, ale ostatnie półtora roku w wykonaniu najmłodszej rodziny Windsorów przyprawia o zawrót głowy wszystkich interesujących się nieruchomościami. Oto mieszkaniowe tournée w wykonaniu księcia Harrego i Meghan.
-
Jak napisać opis mieszkania na sprzedaż lub na wynajem
Chcesz dobrze sprzedać lub wynająć mieszkanie? Jednym z ważniejszych elementów ogłoszenia jest odpowiednio przygotowany opis nieruchomości.
-
Ekspertka programu "Mieszkanie Plus": 40 proc. Polaków nie stać na kredyt. Czas postawić na najem
Polacy wolą mieszkania kupowane na własność, ale 40 proc. osób na kredyt hipoteczny po prostu nie stać. Joanna Erbel, rządowa ekspertka programu "Mieszkanie Plus" twierdzi, że to jeden z powodów, dla których trzeba postawić na najem.
-
Zamienią pałac pod Londynem na willę za 137 milionów złotych? Gdzie zamieszkają Harry i Meghan
Specjalnie dla nich wyremontowano i rządzono pałac Frogmore Cottage, co kosztowało brytyjskich podatników 2,5 miliona funtów. Ale książę Harry i Meghan Markle po wycofaniu się brytyjskiego dworu planują zakup willi w Kanadzie. 36 mln dol., czyli ponad 137 mln zł. za wspaniałą rezydencję przy "złotej mili".
-
Chcesz kupić mieszkanie na wynajem? Przez zmiany na rynku pracy będą poszukiwanym towarem
Mieszkania na wynajem będą w najbliższej przyszłości coraz pilniej poszukiwane. Wszystko przez zmiany pokoleniowe - urodzeni po roku 1990 nie chcą wiązać się kredytem i w młodym wieku decydować gdzie będą mieszkać i pracować.
-
Polska w pierwszej piątce krajów UE o najwyższych wzrostach cen mieszkań
Czynsze i mieszkania drożeją nie tylko w Polsce, lecz w niemal całej Unii Europejskiej. Ale właśnie niedobór mieszkań w kraju na Wisłą powoduje, że Polska jest piątym państwem UE z najszybszym wzrostem cen nieruchomości w ostatnim roku.
-
Przeciętny Polak w 2019 roku wydał na remont prawie 20 tys. zł
Prawie połowa ankietowanych, która brała udział w badaniu, przyznała, że w 2019 roku przeprowadziła remont nieruchomości, wynika z raportu "Remonty w w Polsce". Koszt prac wśród ankietowanych wyniósł średnio 19 776 zł.
-
Flippowanie nieruchomości czy condo? Podpowiadamy, jak zarabiać na kupnie mieszkania
42 procent mieszkań w miastach zostało kupionych w celach inwestycyjnych, wynika z ostatnich udostępnionych przez GUS danych za II kwartał 2019 roku. Sposobów inwestowania w lokale jest przynajmniej kilka, wymienimy najpopularniejsze.
-
Prąd to nie wszystko. Za co w mieszkaniu zapłacimy więcej w 2020? Liczymy
W 2020 roku zapłacimy dużo więcej za utrzymanie mieszkania niż w poprzednim. Pewne są na razie podwyżki prądu, opłat dla wspólnoty, wywozu śmieci oraz podatku od nieruchomości.
-
Dlaczego bank nie chce mi udzielić kredytu hipotecznego? Najczęstsze powody odmowy
Otrzymanie kredytu hipotecznego jest uzależnione o wielu czynników. Często wydaje się, że kredytobiorca spełnia wszystki warunki: wkład własny, odpowiednią pensję, a mimo to nie otrzymuje kredytu. Wyjaśniamy, dlaczego tak może się dziać.
-
Rząd ma nowy pomysł na Mieszkanie Plus. Samorządy dostaną lokale w zamian za grunt
Mieszkanie Plus okazało się jedną z największych porażek rządu. Z obiecanych 100 tys. lokali ostatecznie powstało zaledwie 900. Rząd chce jednak tchnąć w projekt nowe życie. Ma dla samorządów propozycje, które mają zachęcić je do uczestnictwa w projekcie. Przedstawiciele branży wskazują jednak, że problem tkwi gdzie indziej.
-
Planujesz lub masz mieszkanie na kredyt? Wyrok w sprawie frankowiczów dotyczy też ciebie
Po zeszłorocznym orzeczeniu TSUE frankowicze zyskali potężny oręż w sądowych bataliach z bankami. Warto pamiętać, że wyrok wydany przez europejski Trybunał dotyczy też kredytobiorców "złotówkowych". Jaką lekcję warto wyciągnąć ze sprawy frankowiczów?
-
Wygląda jak zwykły dom, ale właścicielka nie mogła go sprzedać przez 12 lat. Winiła duchy
Zupełnie niepozorny dom, jakich w Anglii wiele. Z tą różnicą, że nie można go było sprzedać przez 12 lat. Przede wszystkim dlatego, że - podobno - to jeden z najbardziej nawiedzonych domów w całym kraju.
-
Kupujesz mieszkanie? Uważaj na sposób wyliczania powierzchni użytkowej przez dewelopera. Podpowiadamy!
Wydaje się, że metraż nowo kupionego mieszkania powinien być prosty do oszacowania. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od sposobu wyliczania powierzchni mieszkania. Kłopotliwa jest metoda liczenia powierzchni pod ściankami działowymi. Wliczać je do powierzchni mieszkania, czy nie?
-
Mieszkanie na wynajem? W 2020 roku niektóre koszty nawet cztery razy w górę. Można się ustrzec
Każdy właściciel mieszkania, czy innej nieruchomości wynajmowanej w celach zarobkowych, w roku 2020 musi liczyć się ze wzrostem kosztów. Niektóre czynniki mające wpływ na rentowność wynajmu mogą wzrosnąć nawet czterokrotnie. Co zatem podrożeje?
-
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu. Kiedy płaci właściciel, a kiedy najemca?
Awarii w mieszkaniu nie da się uniknąć i prędzej czy później dotkną każdego. Mogą być różnego typu, począwszy od zatkanego zlewu, poprzez pęknięcie rury, po spalenie instalacji elektrycznej. W przypadku mieszkania na wynajem pojawia się pytanie: kto płaci za naprawę - najemca czy właściciel?
-
Chcesz więcej zarobić na sprzedaży lokalu? Skorzystaj z ulgi mieszkaniowej
Średnia cena transakcyjna m2 mieszkania w Warszawie za III kwartał 2019 wzrosła o prawie 20 procent od analogicznego okresu trzy lata temu. To idealne warunki do sprzedaży, gdyby nie podatek dochodowy, który wynosi 19 procent.