Czy można wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont?
Jeśli tylko kredytobiorca wykazuje odpowiednią zdolność i historię kredytową, oczywiście istnieje możliwość, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont. Zastanawiasz się, czy kredyt hipoteczny pokrywa remont? Nie. Prawdopodobnie zaciągniesz kredyt hipoteczny, który jest Ci niezbędny, aby kupić mieszkanie lub dom, a potem dobierzesz dodatkowe środki na remont takiej nieruchomości. Bez znaczenia jest natomiast, czy remontowane będzie mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego. Najważniejsze jest to, czy masz wystarczającą zdolność kredytową. Jeśli jesteś w pełni wiarygodnym i wypłacalnym kredytobiorcą, najpewniej będziesz mógł połączyć kredyty bankowe w jeden produkt, aby płacić tylko jedną, comiesięczną ratę.
Zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny na remont? Na co można przeznaczyć otrzymane środki? Wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Ponieważ jest to kredyt celowy, musisz przedstawić do banku kosztorys i zakres realizowanych prac. Pieniądze na remont mogą być przeznaczone na wykończenie domu lub mieszkania od stanu surowego albo jedynie na prace modyfikujące obecny stan nieruchomości. Możesz odnowić kuchnię czy łazienkę, pomalować ściany czy położyć nową podłogę. Środki możesz przeznaczyć również na sprzęt RTV czy AGD.
Kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont — formalności
Kredyt hipoteczny na zakup i remont mieszkania czy domu, to zobowiązanie o dosyć wysokim ryzyku kredytowym. Właśnie dlatego kredytobiorca musi:
- wykazywać odpowiednią zdolność kredytową,
- mieć pozytywną historię kredytową,
- wnieść wkład własny uzależniony od wartości zobowiązania kredytowego,
- przedstawić zakres i kosztorys realizowanych prac.
Pamiętaj, że Twoja zdolność kredytowa będzie analizowana przez bank bardzo skrupulatnie. Instytucja bankowa weźmie pod uwagę raport BIK, oceni Twoje dochody, formę zatrudnienia, ale też wpływy na konto z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Co więcej, weźmie pod uwagę wkład własny i zweryfikuje stan techniczny i wartość samej nieruchomości. Musisz wiedzieć, że osoby, które nie zarabiają zbyt dużo, mają długi albo w przeszłości nie spłacały innych zobowiązań zgodnie z wyznaczonym terminem, raczej nie mają szans na współpracę z bankiem.
Kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont — wymagane dokumenty
Każdy bank realizuje własną politykę współpracy ze swoimi klientami, dlatego, zanim podejmiesz decyzję o współpracy z daną instytucją bankową, najpierw dokonaj porównania różnych ofert. Z pomocą przychodzi ranking kredytów hipotecznych na mieszkanie i remont oraz kalkulator takich zobowiązań, szczególnie polecany jest ranking: https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne. Te narzędzia pozwolą Ci ocenić atrakcyjność oraz opłacalność propozycji każdego banku.
Chociaż banki muszą działać zgodnie z ogólnie przyjętymi regulacjami w zakresie udzielania kredytów hipotecznych, to jednak warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca, mogą się od siebie znacznie różnić. Sprawdź, jakie dokumenty oprócz wniosku o kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont będziesz musiał dostarczyć. Najczęściej jest to:
- zaświadczenie o zatrudnieniu,
- zaświadczenie o wysokości generowanych dochodów,
- dokumenty dotyczące nieruchomości, która ma zostać nabyta wraz z wyceną od rzeczoznawcy,
- kosztorys i zakres prac remontowych, jakie mają być wykonywane w nieruchomości.
Czy warto zaciągać kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont?
Jeśli nie masz wystarczających oszczędności na zakup nieruchomości oraz przeprowadzenie w niej remontu, finansowe wsparcie ze strony banku może być jak najbardziej pomocne. Pamiętaj tylko, aby decyzję o współpracy z bankiem podejmować racjonalnie. Musisz mieć pewność, że stać Cię na spłatę miesięcznych rat.
Najlepiej, jeśli najpierw zaciągniesz kredyt hipoteczny, a dopiero później kredyt na remont mieszkania czy domu. Musisz mieć na uwadze, że każde kolejne zobowiązanie zmniejsza Twoją zdolność kredytową.
Jeżeli uda Ci się wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont, pamiętaj, że czeka Cię kontrola banku z przeprowadzonego remontu. Jeśli wykonane prace będą inne, niż wskazane w kosztorysie, możesz mieć spore problemy.
Rozwiązaniem, dzięki któremu Twoje mieszkanie nie będzie poddawane kontroli ze strony banku, może być kredyt gotówkowy na dowolny cel, ewentualnie wzięcie pożyczki pozabankowej. Szybką chwilówkę otrzymasz na sam dowód jeszcze tego samego dnia, a firma pożyczkowa nie będzie ingerować w to, na co przeznaczasz otrzymane pieniądze.