Istnieją rozwiązania, dzięki którym aranżacja kuchni, która posiada niewielki metraż lub jest wąska, będzie wyglądała bardzo atrakcyjnie. Jak urządzić wąską kuchnię, by uzyskać jak najbardziej funkcjonalny jej układ? Podpowiadamy!
Wąska kuchnia w bloku
Mała kuchnia w bloku bardzo często jest trudno ustawna i wąska. Warto zastanowić się nad jej dobrym rozplanowaniem. W małych kuchniach nie można zastawić całej przestrzeni meblami, by nie pojawiło się wrażenie chaosu. Jej urządzenie musi brać pod uwagę, w jaki sposób będą się otwierać drzwi szafek, ustawienie stołu, miejsce dostępne w trakcie gotowania.
Pamiętaj, że nawet duże kuchnie, które będą zagracone meblami, mogą sprawiać wrażenie przestrzeni ciemniejszej i przytłoczonej. Dlatego urządzając wąską kuchnię, tak ważne jest, aby została ona zaplanowana z rozmysłem. Najtrudniej jest dobrze rozplanować przestrzeń, by zmieścić stół i pozostałe meble w funkcjonalny i wygodny sposób.
Dobrym rozwiązaniem aranżując wąską, małą kuchnię w bloku są jasne kolory ścian, na przykład odcienie bieli, szarości, beże. Powiększą one optycznie pomieszczenie.
Jak urządzić wąską kuchnię - ogólne zasady
Wąska kuchnia w bloku nie daje wiele aranżacyjnej swobody, zwłaszcza jeśli chodzi o układ mebli. Najczęściej stosowanym, świetnym rozwiązaniem jest zabudowa na całej długości pomieszczenia wzdłuż jednej ściany, zabudowa w kształcie litery l, czyli wzdłuż dłuższej ściany i przylegającej do niej krótszej, albo w kształcie litery U, gdy posiadasz dodatkowo możliwość postawienie wyspy, jeśli nie jest to zamknięta kuchnia, a otwarta na pokój dzienny. Mała kuchnia musi mieć maksymalnie wykorzystaną przestrzeń przez wielofunkcyjne zastosowania. Warto sprawdzić rozwiązania, jakie oferuje modna kuchnia Merkury Market. Dobrym wyborem będą tu meble, gdzie zmieszczą się sprzęty AGD w zabudowie, albo wysuwane szafki posiadające kosze cargo.
Meble z drzwiczkami w małej kuchni
W wąskim pomieszczeniu trzeba szanować dostępną przestrzeń. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób otwierają się szafki, aby nie ograniczać przejścia, które często jest zbyt wąskie, by zmieścić się, przechodząc przy otwartych drzwiczkach. Małe kuchnie polubią szuflady, które dają łatwy dostęp do zawartości. Można też zastosować drzwi przesuwne lub żaluzjowe. Szafki wiszące zyskają na funkcjonalności, jeśli będą uchylane do góry. Alternatywą przy wyższych szafkach mogą być uchylno-składane fronty dwuczęściowe.
Takie rozwiązania powodują, że meblowe fronty nie kolidują ze sobą, co często zdarza się przy drzwiczkach, które otwierają się na boi. Nowoczesne meble kuchenne gwarantują użytkownikom większe bezpieczeństwo, gdyż zatrzymują się w wybranej pozycji, a także cicho i powolnie się domykają. Zawiasy sprawiają, że ich otwieranie jest bezwysiłkowe.
Pomiędzy blatem kuchennym i szafkami górnymi dobrym rozwiązaniem będą otwarte półeczki z szufladkami, czy relingi, w których można powiesić i przechowywać niezbędne do podręczne akcesoria, które nie zmniejszą płaszczyzny roboczej. W małej kuchni można z powodzeniem stosować przeszklone witryny, zamiast zamkniętych szafek.
Trójkąt roboczy — jak go urządzić w wąskiej kuchni?
W każdej kuchni, bez względu na jej wielkość i układ, niezbędne jest zachowanie ergonomii pomieszczenia. Najbardziej przemyślane wnętrze zapewnia wygodnie poruszanie się, przygotowywanie oraz spożywanie posiłków. Bardzo ważne jest wzięcie tego pod uwagę przy planowaniu rozłożenia mebli oraz sprzętów.
Zasada trójkąta roboczego bierze pod uwagę taki układ kuchni, aby rozmieszczenie zlewu, kuchenki i lodówki umożliwiało łatwy dostęp do każdego miejsca i by wszystko było pod ręką.
Wąska kuchnia urządzona w kształcie litery L
Jeśli masz małą kuchnię, a do tego wąską, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się ustawienie mebli na kształt litery L. Wtedy jedna dłuższa i krótsza ściana ma ustawione wzdłuż meble. Dzięki takiemu ustawieniu zyskujesz część przeznaczoną do gotowania i przechowywania oraz część pozwalającą na swobodne przemieszczanie się. W tym miejscu może stanąć też wąski stolik. Może być też model przymocowany do ściany, który będzie otwierany w razie potrzeby.
W takim rozplanowaniu kuchni zwróć uwagę na rozmieszczenie szafek górnych. Jeśli zabudujesz całkowicie jedną ze ścian, pomieszczenie optycznie się pomniejszy i będzie sprawiało wrażenie ciężkiego. Warto zatem nad dłuższą częścią zabudowy zawiesić szafki, a nad krótszą z nich całkiem zrezygnować. Dodatkowo wnętrze wyda się przestronniejsze, gdy zastosujesz fronty w jasnych odcieniach, lub połączenie ich z naturalnym drewnem. Nawet nad nie zabudowana strona możesz powiesić otwarte półki zamiast górnych szafek, które wyeksponują np. kubeczki.