Szukając mieszkania wziąć musimy różne cenniki. Na cenę ma wpływ powierzchnia, liczba pokoi i inne cechy lokalu. Mieszkań można dzisiaj szukać samodzielnie lub za pomocą agencji nieruchomości, wyspecjalizowanych firm i agentów.
Warto też pamiętać, że do czynszu doliczyć musimy inne opłaty - za media, internet, telewizję. Tu najważniejsza jest zasada: Zanim podpiszesz umowę, wszystko sprawdź. Nawet jeśli bardzo chcesz, lepiej się nie spiesz. Wciąż najlepszym sposobem jest znalezienie odpowiedniego ogłoszenia. Właściciele, którzy szukają chętnych do wynajęcia mieszkania, wciąż często ogłaszają się w prasie.
By nie przegapić ciekawych ofert na mieszkania warto sięgnąć po inne sposoby. Internet jest też doskonały narzędziem, by porównać ceny. Ale nie tylko klasyczne portale ogłoszeniowe się sprawdzają, ogłoszeń można bowiem szukać również w portalach społecznościowych. Znajomi zamieszczają ogłoszenia czasami bezpośrednio na swoich stronach. Poza tym wybranie przycisku "szukam" jest znacznie łatwiejsze, niż przeszukiwanie listy mieszkań w drukowanej prasie. Dzięki internetowi łatwo dowiemy się też o nowych ofertach.
By poszukać mieszkania czasami warto... przejść się po okolicy. To świetny sposób, by przekonać się, czy lokalizacja nam odpowiada - czy odległość od centrum nas zadowala, czy pokoje nie mają czasami widoku na śmietnik, możemy też ocenić stan budynku i jego okolicy, sprawdzić, czy na piętro prowadzi winda, czy tylko schody. Na rynku jest też coraz więcej firm, które do wynajmu podchodzą w sposób całkowicie profesjonalny. Oferują mieszkania dla obywateli wiedząc dokładnie, czego współcześni lokatorzy poszukują. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków, liczy się przede wszystkim łatwy dojazd.
W aglomeracjach w ramach tej samej ceny musimy się jednak liczyć z ograniczeniem powierzchni mieszkania - jeśli szukamy czegoś większego, dla większej ilości osób, to musimy pomyśleć o lokalu oddalonym od ścisłego centrum. Oferty są jednak na tyle bogate, że nie powinniśmy mieć problemu, ale zanim zdecydujemy się na jakąś część danego miasta, warto sprawdzić wszystkie aspekty. Powinny o tym pamiętać szczególnie te osoby, które szukają mieszkania w dużych miastach, na przykład w Warszawie.
Na co zwracać uwagę szukając mieszkania? Mieszkania do wynajęcia są dla wielu osób alternatywą wobec kupienia nieruchomości lub też wzięcia jej na kredyt. Warto jednak pamiętać, że liczba dostępnych mieszkań jest zmienna, wynajem jest bowiem szczególnie popularny wśród studentów. Mieszkania do wynajęcia szukajmy zatem z odpowiednim wyprzedzeniem. Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie warto przemyśleć swoją decyzję i obejrzeć kilka innych mieszkań. Oferty warto też rozpatrywać "na chłodno", nie spieszyć się z podjęciem decyzji.
Szukając czegoś do wynajęcia warto też zwracać uwagę na podejrzane okazje cenowe. Może się bowiem okazać, że oferta najmu, którą znajdziemy to pułapka. Głośni sąsiedzi, obecność lokalu usługowego, niejasności dotyczące umowy, powinny zwracać naszą uwagę.
Pokój, w którym będziemy mieszkać warto odwiedzić też o różnych porach dnia, a nawet w różnych dniach tygodnia. Od właściciela możemy bowiem usłyszeć solenne zapewnienia, że lokal jest idealny, a praktyce może nam jednak przeszkadzać tramwaj, muzyka z klubu, hałas z pobliskiego zakładu. Wyszukiwanie ofert możesz przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pośrednictwa. Bez względu na to, czego szukasz, czy wybrałeś na miejsce do życia duże miasto, takie jak Kraków, czy wolisz żyć w Warszawie, licz się z koniecznością długich poszukiwań.
Zanim podpiszesz umowę najmu zwróć uwagę na detale. Wynajmu mieszkań nie powinniśmy traktować jako decyzji lekkiej i łatwej. Oferty, które na pierwszy rzut oka wydają się idealne, często mają bowiem wady, a te, których na początku nie doceniliśmy, mogą po pewnym czasie okazać się idealne. Szukając mieszkania nie spieszmy się więc, zmiana lokalu nie jest bowiem sprawą łatwą, a umowa najmu nie może być rozwiązana z dnia na dzień. Mieszkania na wynajem trzeba szukać z głową.