Projektuje się teraz jedynie modernistyczne maszkarony? Ten projekt domu jest mocno inspirowany Podhalem

Problem z nowoczesną architekturą polega na tym, że jest bardzo zachowawcza i uniwersalna. Ładnie zaprojektowany dom może stanąć praktycznie pod każdą szerokością geograficzną i będzie pasował. W wielu projektach brakuje jednak regionalnego odniesienia. Tę pustkę na architektonicznej mapie pomysłów postanowiło zapełnić BXB studio. 

Najnowszy projekt od BXB studio to list miłosny do architektury Podhala. Projekt wykorzystuje nowoczesne podejście do projektowania, ale inspiracją jest podhalańska architektura z okolicy Lanckorony. Ten mariaż wyszedł rewelacyjnie. 

Inspiracja regionalizmem

- Ten niewielki domek o powierzchni 170 m2 inspirowany jest przypadkowo napotkaną podczas rowerowej wyprawy drewnianą chatką, która jakoś szczególnie mnie urzekła i zapadła w mojej pamięci, podobnie jak charakterne podcieniowe domy Lanckorony. Podcieniowy Domek przełamuje wszelkie konwenanse, reguły i zasady. Jest niegrzeczny, niesymetryczny, ale bardzo logiczny i konsekwentny, przez to tak bardzo go lubię. Jego forma jest wynikową funkcji, zasad ergonomii i światła w architekturze - tłumaczy projekt Bogusław Barnaś z BXB studio. 

 

Podcieniowy Domek, bo taką nazwę nosi omawiany projekt to kolejna po Małopolskiej Chacie Podcieniowej interpretacja regionalnej architektury na nowoczesny design. Małopolska Chata Podcieniowa inspirowana architekturą Lanckorony to obiekt o powierzchni niemalże 400 m2, natomiast najnowsza propozycja pracowni BXB studio to zaledwie 170 m2 niezwykle funkcjonalnej architektury, która wprost nawiązuje do przypadkowo napotkanego na szlaku górskim drewnianego domu.

 

Dom ten został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał oczekiwania zarówno singla, jak również 4 lub 5-osobowej rodziny, dlatego układ poddasza zaprojektowano tak, aby w prosty sposób adaptować go do zmiennych potrzeb użytkownika. W wersji podstawowej piętro mieści niewielką bibliotekę na antresoli, kameralny taras oraz strefę nocną - przestronną sypialnię, salon kąpielowy i garderobę. W wersji rodzinnej poddasze zyskuje jeden lub nawet dwa dodatkowe pokoje. 

 

Ciekawym detalem stylistycznym Podcieniowego Domku są mobilne okiennice, które współgrają z podciętą bramą wjazdową na posesję umożliwiającą otwieranie jej do środka pomimo stromego podjazdu. W nietypowy sposób potraktowano również dach, który generuje zmienne szerokości podcieni, np. strefa wejścia czy głównego tarasu jest bardziej zadaszona. Uzyskaliśmy tym samym niezwykle asymetryczną formę dachu z nowatorską lukarną (anty-lukarną), która tutaj jest kubaturą odjętą, a nie dodaną jak to bywa w tradycyjnych obiektach. W procesie projektowym testowano różne warianty materiałowe – białą blachę, naturalne patynujące drewno, gont czy szarą blachę, jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się na paloną deskę, białą podbitkę oraz betonowy taras. Dla tego domu zaprojektowane zostało również ogrodzenie, mury oporowe strefy podjazdu, zieleń oraz wiata śmietnikowa, które nawiązują stylistyką do zadziornego charakteru budynku. 

 

Podcieniowe tarasy z kolei nawiązują do topografii działki, tworząc podcieniowe schody, które kreują wejście do pokoju gościnnego czy strefy gabinetowej.

 

Termin realizacji to końcówka 2022. 

 

- W tym domu nic nie jest przypadkowe, mimo iż moim celem było osiągnięcie wrażenia niefrasobliwości, jaką odnajdujemy w inspiracji – starej drewnianej górskiej chatce. Dzięki temu dom, który zaprojektowaliśmy, kreuje poczucie domowego ciepła, takiego, jakie odnajdujemy w tradycyjnej drewnianej architekturze regionalnej - tłumaczy Bogusław Barnaś. 

 

Zdjęcie główne: materiały prasowe / BXB studio