Poddasze nie jest łatwą przestrzenią do umeblowania i zaaranżowania przede wszystkim z powodu niepełnowymiarowej przestrzeni pod skośnymi ścianami. Remont takiego pomieszczenia wymaga dokładnego zmierzenia przestrzeni – szczególnie wysokości ścianek kolanowych. To pomoże w określeniu dokładnej przestrzeni użytkowej i wykrycia problematycznych miejsc. Oczywiście, im wyższe są skosy na poddaszu, tym większe są możliwości, jeśli chodzi o ustawność mebli. Jednak część problemów z aranżacją trudnej przestrzeni można rozwiązać, stosując sprytne rozwiązania – zabudowę pod wymiar, rozkładane meble, dodatkowe ścianki działowe. Przy odrobinie fantazji można wykorzystać nawet najbardziej ostre skosy.
Gdy wiadomo już, jak dużą przestrzenią użytkową się dysponuje, można zacząć planowanie stref pomieszczenia. Pokój dla nastolatka powinien zawierać wydzieloną:
- przestrzeń do nauki – bardzo ważna strefa, która musi zawierać biurko i miejsca na przechowywanie książek i przyborów, a także innych materiałów naukowych. Najlepiej by była maksymalnie wydzielona od pozostałych przestrzeni i nie przenikała się z nimi. Przedmioty szczególnie z przestrzeni do relaksu mogą bowiem być rozpraszające;
- przestrzeń do wypoczynku – strefa druga jest istotna do tego, by uszyć dziecko właściwej higieny snu. Musi zawierać dostosowane do potrzeb młodego człowieka łóżko oraz szafy i regały na ubrania i akcesoria pielęgnacyjne. Dobrze jest jednak zachować w niej jednak umiar jeśli chodzi o gry, zabawki, krzykliwe ozdoby i sprzęty takie jak np. telewizor. Ma być to miejsce sprzyjające wyciszeniu i ułatwiające zasypianie.
- przestrzeń relaksu - tej strefy nie należy mylić z miejscem do spania. Powinna to być ta część pokoju, w której odbywać się będzie zabawa, a także spotkania ze znajomymi (nie wolno zapominać, ze nastolatkowie lubią gościć znajomych i przyjaciół). Warto zapewnić w tej części pokoju wygodną kanapę i stolik przydatne przy spotkaniach towarzyskich. Tu może stać także telewizor z konsolą i być miejsce na rzeczy związane z zainteresowaniami i hobby dziecka.
Podział pokoju młodzieżowego na powyższe strefy ułatwi nastolatkowi organizację dnia i rozdzielenie czasu na pracę z czasem na odpoczynek. Ułatwi efektywną pracę i wyciszenie się po całym dniu nauki i zabawy.
Pokój młodzieżowy wymaga odpowiedniego oświetlenia. Warto zadbać, by w dzień był odpowiednio nasycony naturalnym światłem odpowiednim do nauki i rozwoju zainteresowań. Naturalne światło słoneczne pozytywnie nastraja, przyspiesza rozbudzanie się rano i pomaga regulować nawyki snu, a także ułatwia precyzyjne prace i czytanie. Nie każde poddasze jest jednak prawidłowo oświetlone i nie na każdym jest miejsce na wstawienie większej ilości okien w ścianach. W takim wypadku dobrze jest rozważyć okna dachowe z Castoramy, które odpowiednio doświetlą przestrzeń pod skosami.
Na wczesnym etapie prac budowlanych można rozważyć instalację okien pionowych w lukarnie, okien połaciowych i świetlików. Jednak jeśli dach jest już zabudowany, możliwości są mniejsze – nadal można jednak zamocować okna połaciowe.
Warto pamiętać, by takie okna wyposażyć w odpowiednie dla nich rolety lub żaluzje. Ze względu na to, że światło pochodzące z dachu może zbyt wcześnie rozbudzać o poranku i drażnić oczy, a także nadmiernie nagrzewać np. przestrzeń łóżka.
Poza montażem okien ważne jest też dostosowanie sztucznego oświetlenia:
- przestrzeń do pracy warto wyposażyć w lampy wiszące lub kinkiety, których światło można ukierunkować, a także w LED-y oświetlające blat biurka bez efektu cienia. Warto pamiętać też, że barwa żarówek w takim miejscu powinna być chłodna, by ułatwić skupienie, czytanie i różne precyzyjne prace (rysowanie, rękodzieło, projekty);
- przestrzeń wypoczynkowa, czyli miejsce snu, powinna być wyposażona w lampkę do czytania w łóżku, która będzie dawała jasne światło o chłodnej barwie oraz lampę o bardziej przytłumionym strumieniu światła, która będzie pełniła rolę dekoracyjno-nastrojową i przyda się przy nocnym wstawaniu. Dobrze wyposażyć ją w żarówkę o ciepłej barwie, która daje wrażenie przytulności i słabiej rozbudza. Dzięki temu zapalając światło po zmroku, oczy będą reagowały mniejszym szokiem;
- przestrzeń do relaksu – tu można ponieść wodze fantazji i poza główną lampą zamocować ciekawe girlandy świetlne lub inne ozdobne lampki. Można podświetlić także półkę z gadżetami, pracami czy trofeami dziecka, by je wyeksponować.
Skosy są najbardziej kłopotliwym elementem poddasza, ale nie muszą stanowić bariery aranżacyjnej. Można je ciekawie dostosować do potrzeb młodzieży. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na optymalne wykorzystanie trudnej przestrzeni.
Przestrzeń do pracy i nauki można umieścić pod skosem. Musi on jednak być dobrze oświetlony. Skośne ściany zabierają dużo światła, dlatego najlepiej ustawić biurko pod takim, w którym znajdują się okna dachowe. To zapewni optymalne oświetlenie naturalnym światłem. Dzięki temu nastolatek będzie mógł dłużej pracować przy świetle dziennym i mniej obciążać wzrok.
Warto przy tym pamiętać, aby nie nadbudowywać przestrzeni nad biurkiem (ponieważ to blokuje światło). Do przechowywania książek i materiałów naukowych lepiej wykorzystać przestrzeń po bokach blatu. Dobrze jest zainwestować w otwarte półki, nie tylko ze względu na łatwiejszy dostęp, ale również z powodu ich delikatniejszego i mniej przytłaczającego wyglądu. Mniej zabudowana przestrzeń pod skosem, sprawi, że pomieszczenie nie będzie się wydawało przytłoczone ani przepełnione.
Poza biurkiem ważną inwestycją jest odpowiednie krzesło. Dobrze by było ono regulowane na wysokość. To ułatwi dopasowanie do biurka i potrzeb nastolatka. Istotna może być także regulacja oparcia.
Na ścianach kolankowych można zamocować kinkiety lub punktowe albo listwowe oświetlenie LED. Warto wybrać możliwie jak najprostsze lampy, by nie rozpraszały dziecka swoim kształtem. Warto zrezygnować też z lampek RGB (ze zmiennymi kolorami światła), które zmieniają kolor. Takie rozwiązania nie wspomogą nauki ani skupienia.
Niskie skosy są świetnym miejscem na zorganizowanie miejsca do przechowywania. Warto zainwestować w zabudowę pod wymiar, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń i wyeliminować ewentualne luki.
Jeżeli miejsce pod skosem nie jest dobrze oświetlone, warto zastanowić się nad opcję podświetlenia szafy. W ten sposób, po jej otwarciu, nawet późnym wieczorem łatwo będzie odszukać dane ubranie, bez wyjmowania zawartości z półek.
Dobrym sposobem na organizację ścianki z szafami jest także zastosowanie oszczędnych mebli, które zabierają minimalną ilość dodatkowej przestrzeni. Należy więc unikać zbędnych ozdobników, a także wybrać modele z drzwiczkami przesuwnymi, a nie klasycznymi.
Przestrzeń optycznie powiększą z kolei otwarte półki oraz przeszklone lub lustrzane skrzydła szafek. Dobrze jest zdecydować się również na meble w jasnych kolorach – białe, szare, w kolorze naturalnego drewna, aby nie przytłaczać zanadto przestrzeni.
Ustawienie łóżka pod skosem, jest rozwiązaniem możliwym tylko wówczas, gdy ścianka kolankowa ma minimum 75-80 cm wysokości (od podłogi do rozpoczęcia się skosu). Taka wysokość będzie w miarę wygodna dla dziecka. Warto jednak pamiętać, że nastolatki szybko
rosną i niektóre z nich, szczególnie chłopcy prędko osiągają wzrost dorosłych. Dlatego najlepiej nie rozważać tej opcji, jeśli ściana kolankowa nie ma minimum 90-90 cm wysokości.
Na poddaszu często problemem jest też brak miejsca do przechowywania (dysponuje się mniejszą ilością przestrzeni użytkowej), dlatego warto wybrać łóżko z dodatkowym półkami lub szufladami.
Jeżeli skos wyposażony jest w okna, trzeba także bezwzględnie zamontować rolety lub żaluzje. Jeśli okna znajdują się na ścianach przylegających do skosu, wówczas można zastosować także zasłony albo postawić na kotarę lub baldachim wokół łóżka. To dodatkowo nada tej przestrzeni przytulności i sprawi, że będzie wydawała się bardziej prywatna.
Skosy nad łóżkiem można ozdobić także plakatami idoli dziecka, fotografiami lub jego pracami. To pobudzi wyobraźnię i nada indywidualnego charakteru strefie wypoczynkowej. Stworzy mały sekretny świat nastolatka.