We wrześniu 2023 roku w okolicach niemieckiego miasta Mönchengladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii odkryto pierwsze osobniki tego gatunku. Charakteryzują się one czarnym ubarwieniem z jasnobrązowym, żółtawym paskiem na grzbiecie. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość nawet 20 centymetrów.
Naukowcy z niemieckiej instytucji Staatliche Naturwissenschaftliche Sammlungen Bayerns informują, że rozprzestrzenianie się tych stworzeń jest ściśle związane z handlem roślinami. Dodatkowo obserwowane zmiany klimatyczne tworzą coraz bardziej sprzyjające warunki do ich rozwoju na terenie Europy.
Płazińce wykazują drapieżne zachowania wobec rodzimych gatunków bezkręgowców. Polują zarówno na szkodniki, jak i pożyteczne organizmy glebowe, w szczególności dżdżownice. Ich działalność może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości i żyzności gleby.
Szczególnie niepokojący jest fakt, że robaki te nie mają w Europie naturalnych wrogów. Wydzielany przez nie śluz skutecznie odstrasza potencjalnych drapieżników, co sprawia, że ich populacja może się swobodnie rozwijać.
Problem ma charakter międzynarodowy i dotyczy nie tylko płazińców. Głównym źródłem ich rozprzestrzeniania są centra ogrodnicze i szklarnie, gdzie trafiają wraz z egzotycznymi roślinami doniczkowymi. Specjaliści zalecają dokładne sprawdzanie donic przed zakupem roślin, aby uniknąć wprowadzania tych inwazyjnych organizmów do lokalnego środowiska.