Jest zielony i z betonu, a "zjada" smog. Nietypowy chodnik powstaje w Gdańsku

Zielony chodnik wykonany z betonu, który potrafi neutralizować smog? Brzmi niewiarygodnie, a jednak inwestycja tego typu powstaje w Gdańsku. Jej skuteczność potwierdzono m.in. w Warszawie.

Smog jest problemem, z którym walczy wiele polskich miast. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy rusza sezon grzewczy. Innowacje są jednak w stanie częściowo ten problem rozwiązać. Udowodniła to firma Skanska, która wraz z cementownią Górażdże opracowała specjalny zielony beton potrafiący neutralizować część szkodliwych substancji tworzących smog.

Zobacz wideo
 

Chodnik zbudowany z nowatorskiego materiału powstanie obok biurowca Wave w Gdańsku - podaje eurobuildcee.com.

Technologię przetestowano już w Warszawie i Krakowie. Podczas testów na obszarze 350 mkw. chodnika za pomocą stacji pomiarowych pozyskano dane. Jednocześnie badano również poziom zanieczyszczenia powietrza na obszarze, gdzie nie było zielonego betonu. Pomiary zweryfikowane przez ośrodki badawcze dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje mniejsze o 30 proc. stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni - informował gigant branży budowlanej przed zeszłorocznymi testami nowego betonu.

Wystarczy dodać jeden składnik, by beton "zjadał" smog

Co jest tajemnicą zielonego betonu? Dodaje się do niego m.in. dwutlenek tytanu. Groźne związki azotu, wchodzące w skład smogu, pod wpływem promieniowania UV, którego źródłem jest Słońce, rozpadają się. Nieszkodliwe efekty rozpadu z chodnika spłukuje deszcz. Dzięki temu betonowa nawierzchnia ma szansę oczyszczać powietrze przez cały okres użytkowania.

Mówiąc bardziej naukowo beton opracowany przez specjalistów ma właściwości fotokatalityczne. Przez dodanie dwutlenku tytanu można je nadać również szkłu. Tego typu rozwiązanie jest stosowane w budownictwie.

Produkcja "antysmogowego", zielonego betonu wymaga nieco wyższych nakładów - cena materiału jest o kilkanaście procent wyższa, niż w przypadku tradycyjnego budulca. Coraz więcej firm i organizacji podejmuje jednak wysiłki, które mają na celu polepszenie sytuacji naszej planety.