Energia filozofii odwołuje się do swobodnego przepływu energii, symbolizowaną przez charakterystyczny, czarno-biały piktogram. Dosłownie nazwę tego stylu tłumaczymy jako "wiatr i woda".
Praktyczne wcieleni idei pięciu żywiołów, do której odwołuje się filozofia feng shui, polega na podzieleniu domu na odpowiednie strefy. Służy do tego tzw. siatka bagua, oktagon podzielony na osiem równych części. Reprezentują one karierę, wiedzę, małżeństwo, rodzinę, dzieci, pieniądze, sławę i pomoc innym.
I tak na przykład wejście do domu znajduje się, zgodnie z feng shui, w strefie 1, 6, albo 8. Miejsce do pracy, sypialnia, pokój dziecka, we wszystkich tych przypadkach zasady planowania przestrzeni mają zapewnić dobrą energię.
Yin i Yang, przeciwstawne energie, symbolizują połączenie przeciwności. Dlatego też zgodnie z zasadami feng shui drewno odnosi się do ognia, ogień do ziemi, ziemia do metalu, metal do wody, a woda do drewna.
Odpowiednie połączenie poszczególnych elementów - a zatem żywiołów, ma zapewnić domownikom harmonię.
Odnoszą się do kilku ważnych dla kultury Chin aspektów. Pięć żywiołów to coś więcej niż jing i jang. Chodzi o wzajemne oddziaływanie na siebie przeciwstawnych żywiołów takich jak woda i ogień - jedne mają charakter twórczy, a drugie hamujący.
Jedną z głównych zasad Feng Shui jest też energia Chi. To tzw. energia życiowa, którą odpowiednia aranżacja wnętrz ma kierunkować.
Podstawowe zasady feng shui mówią o ruchu, czyli przepływie energii. Chińczycy wierzą bowiem, że energia krąży w naszym bezpośrednim otoczeniu. I tylko zastosowanie feng shui w domu może sprawić, że w mieszkaniu czy domu zapanuje pełnia harmonii.
Podstawowe zasady feng shui odnoszą się też do utrzymania porządku. Wnętrza zaprojektowane zgodnie z regułami tej filozofii należy zaprojektować tak, by wszystko było na swoim miejscu.
Porządek feng shui w praktyce, to odpowiednie materiały, najlepiej naturalne. Do aranżacji pomieszczenia można więc użyć drewna, do dekoracji roślin. Feng shui lubi też słońce, dlatego sypialnia powinna być wypełniona słońcem.
Niektóre zasady feng shui mogą okazać się mniej "zaawansowanym" użytkownikom nieco zbyt wymagające. Zgodnie z zasadami w sypialni nie powinno być na przykład pojemników. Wszystko po to, by nie gromadziła się w niej zła moc , a możliwy był swobodny przepływ dobrej energii.
Powinniśmy też zwracać uwagę na takie rzeczy jak ustawienie lampy, ułożenie łóżka względem ściany, nie powinniśmy na przykład spać nogami w kierunku drzwi. Może bowiem nastąpić blokada przepływu Chi. Z tych samych powodów w sypialni powinny panować umiar, brak wyrazistych kolorów ścian. Zgodnie z wytycznymi feng shui powinniśmy nawet pozbyć się zdjęć bliskich.
Porządek wynikający z feng shui wymaga, byśmy poświęcali dla domu sporo czasu. I tak na przykład podstawowe zasady nakazują dbać o porządek - bałagan blokuje przepływ energii. Podobnie jak... brudne okna.
Feng shui opiera się też na tym, by nie korzystać z uszkodzonych przedmiotów. One również, według przekonać zwolenników idei, zaburzają harmonię. Podobnie jak suszone kwiaty. Nawiązują one do energii śmierci.
Ci, którzy chcieliby stosować w swoim domu nieco bardziej uproszczone reguły, mogą pamiętać o kilku prostych zasadach. Poczucie bezpieczeństwa, harmonię, ład, zapewnić może już samo wejście do domu. Powinno być przestronne, zadbane, czyste. Według reguł znaczenie ma nawet umieszczenie czytelnego numeru i zamontowanie działającego dzwonka.
Inna prosta reguła to umieszczenie lustra naprzeciwko drzwi. Nie tylko da to wrażenie większej przestrzeni, ale sprawi, że pozytywna energia zostanie wzmocniona.
Feng shui w domu wymaga też, by w pracowni nie siedzieć tyłem do wejścia. Pozbawia nas to energii niezbędnej do wydajnej pracy. Wpuszczamy w ten sposób złą energię.