Paneli laminowanych nie można odnawiać tak, jak desek czy parkietu przez cyklinowanie i powtórne zabezpieczenie na przykład lakierem. Z tego powodu w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, takich jak korytarz, salon czy kuchnia, należy układać panele odporne na ścieranie (mające klasę ścieralności np. AC5). Równie ważna jest ich właściwa pielęgnacja, ale nie jest to skomplikowane ani pracochłonne.
Jak prawidłowo dbać o panele podłogowe podczas ich użytkowania?
Aby zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniem, należy o nią odpowiednio zadbać. Pięć najważniejszych zasad pielęgnacji podłóg laminowanych to:
- Przy wejściu do domu należy ułożyć wycieraczkę, która zatrzyma znaczną część brudu i piasku przynoszonego z zewnątrz.
- Nogi stołu, krzeseł i innych mebli trzeba podkleić filcowymi podkładkami.
- Jeśli podkładki się zetrą, czynność powinniśmy powtórzyć.
- Pod obrotowe fotele wykończone plastikowymi kółkami należy podłożyć specjalną matą z tworzywa sztucznego. Inna opcja to zakup foteli, które mają kółka z gumowymi nakładkami.
- W miejscach intensywnie użytkowanych warto położyć chodniki – na przykład w korytarzu.
- Podczas przemeblowywania czy remontu wnętrza pod ciężkie meble, których nie możemy unieść, najlepiej podłożyć koc lub gruby ręcznik i dopiero wtedy przesuwać je po podłodze.
Do codziennej pielęgnacji wystarczy odkurzacz z miękką końcówką, którą usuniemy kurz i inne zanieczyszczenia. Ostra szczotka może niestety pozostawić ślad na panelach.
Jeśli na podłogę z laminowanych paneli – ułożonych na przykład w kuchni - wylejemy herbatę czy sok, to najlepiej szybko zebrać plamę papierowym ręcznikiem lub miękką ściereczką. Do usunięcia czerwonego wina czy piwa przyda się wilgotna ściereczka nasączona płynem do mycia naczyń.
Jeśli szukasz mebli do kuchni zajrzyj na Merkury Market.
Natomiast do usunięcia plam z tłuszczu oraz od gumowej podeszwy butów warto użyć specjalnego płynu do czyszczenia podłóg laminowanych.
Tu najważniejsza zasada brzmi – myć, ale stosując jak najmniejszą ilość wody. Dlatego odpowiedni będzie lekko wilgotny mop, z którego wcześniej wycisnęliśmy nadmiar wody lub miękka ściereczka. Aby uniknąć smug, należy myć panele zgodnie z ich ułożeniem.
Producenci paneli laminowanych zalecają, aby co pewien czas umyć podłogę z użyciem odpowiednich płynów do pielęgnacji i konserwacji. Mają one także działanie antystatyczne, dzięki czemu powierzchnia paneli nie będzie się elektryzować. Preparaty te znajdziemy w każdym sklepie chemicznym lub supermarkecie.
Na rynku dostępne są także całe zestawy czyszczące zawierające jedną lub więcej nakładek na mop – do czyszczenia na sucho, do czyszczenia na mokro oraz do nanoszenia środków pielęgnacyjnych. W komplecie może także być odpowiedni płyn.
Pamiętajmy jednak o tym, żeby do mycia paneli laminowanych nie stosować myjek parowych. Może to spowodować na przykład odwarstwianie części dekoracyjnej lub spęcznienie połączeń.
Jeśli na panelach zauważyliśmy rysę, trzeba się jej jak najszybciej pozbyć. W przeciwnym razie może dojść do pogłębienia uszkodzenia, a wtedy naprawa jest znacznie trudniejsza.
Przy niewielkich i płytkich rysach wystarczy zwykle użyć specjalnego markera maskującego. Przy głębszych rysach konieczne będzie zastosowanie masy naprawczej. Należy ją dobrać do koloru i odcienia paneli. Dlatego najwygodniej jest kupić gotowy zestaw naprawczy producenta paneli, z których mamy ułożoną podłogę. Bogatą ofertę paneli podłogowych znajdziesz na Abra Meble.