Najnowsze artykuły
-
Dom uszkodzony przez burzę? Jakie trzeba mieć ubezpieczenie, by spać spokojnie
Ostatnie dni są przykładem tego, jak niszczycielskimi siłami włada przyroda. Przechodzące nad Polską burze przyniosły niszczący grad oraz wiatr zrywający dachy. Od wszystkich katastrof można się ubezpieczyć. Na co zwrócić uwagę?
-
Marże w górę, wkład własny w górę, zdolność w dół - coraz trudniej o kredyt mieszkaniowy
Stopy procentowe są niższe niż jeszcze trzy miesiące temu, ale przyszli kredytobiorcy nie mogą się z tego cieszyć. Koronawirus spowodował szereg zmian na rynku kredytów hipotecznych, które utrudniają otrzymanie finansowania bądź obniżają zdolność kredytową.
-
Zdrowy dom - czyli jaki? Na co zwracać uwagę?
Rozprzestrzenianie się koronawirusa sprawiło, że przebywaliśmy w naszych domach znacznie dłużej niż zwykle. Dlatego jeszcze większego znaczenia nabrała kwestia zapewniania sobie i swoim bliskim odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. Które parametry są najważniejsze?
-
Kapiszon od rządu. Tak można podsumować nową ulgę na zakup mieszkania
Wraz z wprowadzeniem tarczy antykryzosowej 4.0 rząd zaproponował specjalne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić mieszkanie. Niestety, zakres pomocy będzie bardzo ubogi. Nijak się ma do wcześniejszych programów mieszkaniowych czy ulg.
-
O pałacu w Mokrzeszowie krążą legendy. "To mroczna tajemnica III Rzeszy"
Pałac w Mokrzeszowie mógł być jedną z nielicznych w Polsce "wylęgarnią Aryjczyków". Pewności co do tego, co działo się za murami wzniesionymi przez Zakon Maltański, a przejętymi przez pronazistowskie Lebensborn, nie ma do dziś.
-
Pochłonięte przez wodę "miasteczko duchów" będzie znowu widoczne
Fabbriche di Careggine to mała XII-wieczna osada położona na północnych krańcach Toskanii, pośród zielonych podnóży Alp Apuańskich. Tym, co ją wyróżnia to fakt, że od 1946 roku jest całkowicie zatopiona. Ale raz na kilkadziesiąt lat ujawnia swoją historię i ten moment się właśnie zbliża.
-
Gdzie jest najwięcej wieżowców? To nie Nowy Jork
Analiza międzynarodowego rynku nieruchomości przyniosła zaskakujące wnioski. Nowy Jork nie jest już stolicą wysokościowców. Nie jest nawet w pierwszej trójce miast z najwyższymi budynkami.
-
Uwaga na okazje. Prawnik: kupując taki dom, kupujemy razem z nim spore kłopoty
Decyzja o zakupie domu, nawet niewielkiego, letniskowego, zawsze powinna podlegać gruntownym analizom prawnym. Uleganie emocjom może sprawić, że "prawdziwa okazja" stanie się przyczyną prawdziwych problemów.
-
Więzienie do kupienia. Areszt śledczy w Ostródzie wystawiony na sprzedaż
Większość z nas nie chciałaby spędzić nocy "za kratkami", ale już niedługo ktoś może tak sypiać cały czas i to bez wyroku. W powiecie ostródzkim można kupić prawdziwy areszt. Cena również wydaje się atrakcyjna, czy znajdzie się chętny na tak oryginalną nieruchomość?
-
Jak nie zrobić z domu szklarni - radzi ekspert
Na skutek globalnych zmian klimatycznych zadajemy sobie pytania, jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne, a jednocześnie chronić budynek i jego wnętrze podczas upalnego lata. Sprawdźmy, co radzą architekci.
-
Chcesz budować dom? Rząd właśnie postawił przepisy na głowie. "Ułatwienie iluzoryczne i chwilowe"
Prawo budowlane wkrótce zostanie złagodzone. Liczba projektów, które trzeba będzie zatwierdzić przed rozpoczęciem budowy domu, spadnie. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że ułatwienie, które wprowadził rząd, jest iluzoryczne. Dlaczego?
-
Złap pieniądze z deszczówki - nowy program dla właścicieli domów jednorodzinnych
Każdy właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dotację do 5 tys. zł na instalację, która umożliwia zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Program "Moja Woda" pozwoli sfinansować aż 20 tys. systemów przydomowej retencji.
-
Rynek nieruchomości najgorsze ma za sobą? Klienci wrócili. Deweloper: Na spadki cen nie ma co liczyć
Wielu klientów z nadzieją czeka na duże zniżki cen mieszkań na rynku pierwotnym, ale tych nadal nie ma. Tymczasem sytuacja w biurach sprzedaży mieszkań wraca do normy, co może oznaczać, że spadają szanse na duże przeceny w najbliższych miesiącach.
-
Na instalację odzyskiwania deszczówki potrzeba zezwolenia, a na oczko wodne?
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział program Moja Woda, który ma dofinansowywać budowę oczek wodnych i instalacji zbierania deszczówki. Otrzymać będzie można nawet pięć tysięcy złotych. Ale by wykonać któreś z tych rozwiązań, należy spełnić wymogi prawa budowlanego. Tłumaczymy jakie.
-
Ziobro idzie na wojnę z prezesami spółdzielni. "Państwo nie powinno się do tego mieszać"
Spółdzielnie mieszkaniowe może czekać prawdziwe trzęsienie ziemi. Ministerstwo Sprawiedliwości chce bowiem sporych zmian w ich funkcjonowaniu. Najważniejszy postulat to nowy sposób wyboru prezesa. I wprowadzenie elektronicznego głosowania.
-
"Nawet nie wiesz, jakie to męczące". Tak w 1822 r. pisano o biurowcach. Wtedy jeszcze nie było open space'ów
Bardzo możliwe, że po ponad 200 latach kończy się model pracy biurowej, który zagościł w życiu ludzi w XIX wieku. Kryzys związany z koronawirusem otworzył oczy zarządom wielu firm, ale przede wszystkim udowodnił, że biuro nie jest potrzebne pracownikom, by efektywnie pracować.
-
Zieleń - sąsiad, z którym warto dobrze żyć
Ostatnie miesiące pokazały nam, jak wspaniałym ukojeniem w trudnym czasie potrafi być sąsiedztwo natury. Zieleń wokół miejsca zamieszkania sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi, a nawet. szczuplejsi. Miejska przyroda ma jednak znacznie więcej odpowiedzialnych zadań. To ona pomaga nam walczyć z nawracającymi suszami. Niebagatelną rolę odgrywają też pracowite owady.
-
Dom zakręcony wokół skały. Wygląda niesamowicie
Czy budynek z betonu może wydawać się lekki i jednocześnie dobrze komponować z naturalnym otoczeniem? Prace architekta Ameya Kandalgaonkara dowodzą, że tak. Najnowsze dzieło projektanta "House in the desert" w niezwykły sposób wykorzystuje otoczenie pustyni.
-
Ponowny wzrost zleceń - czy branża budowlana wychodzi z kryzysu?
Okres pandemii był dla wielu firm związanych z branżą budowlaną wyjątkowo trudnym czasem. Spadek liczby zamówień, utrudnienia związane z transportem międzynarodowym oraz obostrzenia wpływające na pracę zakładów produkcyjnych nie odbiły się na przedsiębiorstwach bez echa. Jak w tej sytuacji radzi sobie branża budowlana?
-
Sylvester Stallone stracił na tej posiadłości milion dolarów
Nieruchomości premium to zawsze dobry sposób na inwestycje? Niekoniecznie. Przekonał się o tym gwiazdor kina akcji Sylvester Stallone. Sly chce sprzedać swoją bajeczną posiadłość w La Quinta za milion dolarów mniej, niż ją kupił.
-
Tarcza nie starcza. Restauracje znikają z Polski. Dobijają je wysokie czynsze
Tarcza antykryzysowa w teorii powinna uchronić właścicieli restauracji przed plajtą, bo umożliwia im uzyskanie aż 90 proc. upustu na czynsz. Właściciele nieruchomości nie zawsze jednak chcą iść restauratorom na rękę.
-
W Szwecji sprzedają trzystuletnią wieś - uzdrowisko. W elitarnych domach nie ma kuchni
Na szwedzkim rynku nieruchomości pojawiła się nietypowa oferta. Do kupienia jest cała wieś, w której od kilkuset lat działa uzdrowisko. W kilkudziesięciu domach, pełnych bogatych ozdób i nietypowych wykończeń, brakuje jednak czegoś istotnego - kuchni. Co zatem ma przekonać ewentualnego nabywcę do kupna?
-
Najlepsi sąsiedzi mieszkają w jednej z dzielnic Bydgoszczy. Jak wypadły pozostałe miasta?
Gdzie mieszkają sąsiedzi idealni? Z badań wynika, że w jednej z dzielnic Bydgoszczy. W skali przyjazności i uprzejmości uzyskali najwyższy wynik w kraju. A jacy sąsiedzi mieszkają w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i innych miastach Polski? Rywalizacja jest niezwykle zażarta.