Najnowsze artykuły
-
Nie segregujesz śmieci? Resort klimatu wie, jak cię na tym przyłapać. Jest projekt
Już wkrótce trudno będzie uciec przed odpowiedzialnością za nieodpowiednie segregowanie śmieci. Ministerstwo Klimatu chce bowiem, by lokalne władze mogły identyfikować osoby wyrzucające odpady do kubłów - na przykład przez stosowanie indywidualnych worków.
-
O tej porze roku działki taniały, a tymczasem biją rekordy. Polacy chcą budować domy na potęgę
Nieruchomości, pomimo epidemii koronawirusa, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem Polaków. Coraz więcej osób marzy o własnym domu, dlatego w trzecim kwartale stało się coś, czego analitycy nie widzieli od kilku lat.
-
Umowa wynajmu mieszkania - wzór dla właściciela nieruchomości
Wynajem mieszkania to proces trudny zwłaszcza dla właściciela. To on musi się skupić na tym, by umowa zawierała wszystkie wymagane element, które zabezpieczają go np. przed nieuczciwymi lokatorami. Poniżej poradnik, co powinna zawierać taka umowa i jak powinna być skonstruowana.
-
Majamaja to nie nazwa wyspy na Hawajach, tylko uroczego domku na klifie niedaleko Helsinek
Finlandia stawia na ekologiczny wypoczynek i dokłada do tego stylowy design. Dlatego w okolicy Helsinek stanęło osiedle domków wakacyjnych o wdzięcznej nazwie majamaja. Odpoczynek i edukacja ekologiczna w jednym.
-
Plafon - do jakich wnętrz pasuje?
Zamiast klasycznej lampy czy żyrandola możemy zastosować plafon. Tego typu źródło światła sprawdzi się w każdym pomieszczeniu - jako oświetlenie główne lub dodatkowe. Podpowiadany, jaki plafon warto wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
-
Biura na wynajem stoją puste, ale zarabiają nadal. Jak to możliwe? Tłumaczymy
Rynek najmu mieszkań przeżywa trudne chwile. Ceny najmu lokalu mieszkalnego spadają praktycznie w każdym mieście przynajmniej o parę procent. Ale najem biur utrzymuje się na poziomie z początku roku, mimo iż wiele biurowców stoi niemal pustych. Jak to możliwe? Tłumaczymy.
-
Srebrne dodatki w kuchni w stylu loftowym - jak je dobrać?
Styl loftowy, zwany też industrialnym, słynie z oszczędnego designu, surowych form i rozległych otwartych przestrzeni, nawiązujących do poprzemysłowych fabryk i warsztatów. Czy da się go zaaranżować w zwyczajnym mieszkaniu? Oczywiście, że tak. Podpowiadamy, jak urządzić lokum inspirowane stylem industrialnym, jak odpowiednio zaadoptować przestrzeń kuchenną oraz jak dobrać srebrne dodatki i srebrny sprzęt AGD, aby całość prezentowała się znakomicie.
-
Fiskus jednak odpuszcza Polakom i zmienia zasady. Z ważnej ulgi można korzystać o rok dłużej
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że osoby, które w 2018 roku sprzedały nieruchomości, nie muszą spieszyć się, by uniknąć konieczności odprowadzenia podatku. Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej została bowiem wydłużona.
-
To się nazywa prezent na święta. Dzieło Banksy'ego podniosło cenę domu starszej pani o kilkaset procent
Mieszkająca w Bristolu emerytka otrzymała niesamowity prezent na święta. Na ścianie jej domu legendarny artysta - Banksy - wykonał swoje najnowsze dzieło. Dla właścicielki nieruchomości oznacza to spory dar od losu. Ponieważ, jak podaje BBC, wartość domu drastycznie wzrośnie.
-
Rząd będzie dopłacał Polakom do mieszkań? Kaczyński mówił, że kredyty hipoteczne to niewola
Mieszkanie Plus miało być sztandarowym programem zwiększającym dostępność do lokali. Zamiast 100 tys. oddano ich jednak do użytku niespełna tysiąc. Ministerstwo Rozwoju ma jednak nowe plany. Możliwe, że będzie dopłacać do wkładu własnego. Jaka może być wysokość świadczenia, kto jeszcze wspiera pomysł PiS?
-
Relikt PRL-u może pomóc w remoncie mieszkania i domu. Nowy pomysł na książeczki mieszkaniowe
Książeczki mieszkaniowe - pochodzące z PRL-u narzędzie - które miało służyć do oszczędzania pieniędzy, mogą przynieść korzyści właścicielom nieruchomości. Rząd chce zwiększyć katalog usług, za które można płacić środkami pochodzącymi z likwidacji książeczki.
-
Cudzoziemcy kupują nieruchomości w Polsce na potęgę. Jedni chcą tu żyć, inni czerpać dochód
Cudzoziemcy coraz częściej kupują nieruchomości w Polsce. Większość, by spełniać własne potrzeby życiowe - czyli po prostu zamieszkać u nas na stałe. Ale nie tylko. Mieszkania są też często kupowane w innym celu - mają przynosić korzyści zagranicznym właścicielom. Według ekspertów liczba tego typu transakcji będzie rosnąć.
-
Sopot buduje najdłuższy w Polsce woonerf. Tak będzie wyglądać "ulica do mieszkania"
Jednym z największych problemów miast jest zdominowanie przestrzeni przez samochody. W jaki sposób połączyć funkcję tradycyjnej ulicy z parkingiem, deptakiem czy bulwarem? Sopot znalazł odpowiedź na to pytanie, inspirując się rozwiązanami z Holandii.
-
Na sprzedaż "pałac" zbudowany z 12 kontenerów morskich. Zobacz, jak mógłbyś zamieszkać
Czy budowa domu z kontenerów morskich może być sposobem na oszczędności? Projekt nowozelandzkich architektów pokazuje, że wzniesienie sporej i luksusowej nieruchomości z wykorzystaniem niecodziennego materiału jest możliwe. Ale wymaga jednak sporo pieniędzy.
-
Nowa atrakcja Dubaju. Pływający pałac i domy-jachty. "Cieszą widokiem w dzień i w nocy"
Dubaj słynie z odważnych i niespotykanych gdzie indziej nieruchomości. Wkrótce zyska jeszcze jedną, bo blisko brzegu powstaje pływający pałac z otaczającymi go domami w kształcie gigantycznych łodzi. Ma być nie tylko luksusowo, ale i ekologicznie.
-
Przeźroczysty basen zawiśnie nad głowami przechodniów w Londynie
Przezroczysty basen nad ulicami Londynu? To jest możliwe. Budowlańcy właśnie są w trakcie montażu specjalnego basenu, który będzie znajdował się nad jezdnią, kilkanaście metrów nad ziemią. Basen połączy dwa budynki w londyńskiej dzielnicy Lambeth.
-
Mieszkańcy i jury wybrali jednomyślnie. Najlepszy budynek stolicy 2020 to żłobek
9 grudnia ogłoszono wyniki na najładniejsze budynki stolicy w 2020 roku. Jury wybrało realizacje w sześciu kategoriach, przydzielono również specjalne wyróżnienie Grand Prix oraz nagrodę od mieszkańców Warszawy. Najwięcej nagród otrzymał żłobek.
-
Skrzydlate oko, kamienne pięści, pomnik-budynek. Monumenty Bałkanów to architektoniczne perły
Bałkany to jeden z regionów szczególnie bogatych historycznie. Zmienne losy regionów i krajów odzwierciedlają rozsiane po Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie pomniki. Ich architektoniczne formy często zaskakują.
-
Brutalizm nie znaczy brutalny. Na Instagramie połączyli go z kotkami
Popularne zwierzęta na instagramie? Wiadomo, kotki. Modny styl architektoniczny na instagramie? Nie da się ukryć, że brutalizm. Co może wyjść z połączenia tych dwóch trendów? Ultrasłodki przegląd klasyków brutalizmu.
-
Dziesięć najładniejszych domów świata. Inspirowane suszarnią chmielu i budynkami Majów
Jeden z najsłynniejszych blogów poświęconych architekturze i designowi - Dezeen - wyróżnił dziesięć domów 2020 roku. Autorzy zestawienia nie przyznali realizacjom, uznając wszystkie za równie atrakcyjne. Praktycznie żaden z nich nie wpisuje się w kanon architektury tradycyjnej. Każdy natomiast jest perłą estetyki.
-
"Ciekawe, czy księdza odważą się wywłaszczyć" - mieszkańcy Baranowa nie chcą oddawać swoich działek pod CPK
2 grudnia rozpoczął się dobrowolny wykup gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny. Większość mieszkańców Baranowa jednak nie pali się do negocjacji. Część z nich po prostu nie wierzy w obietnice państwa, a inni nie są zadowoleni ze stawki, jaką mieliby otrzymać.
-
Ulubione słowo Kaczyńskiego. W kondominium można zamieszkać. Czym różni się od apartamentu?
Szukając nieruchomości, można natknąć się na oferty tzw. kondominium, zwanego też w skrócie "condo". Czym różni się od tradycyjnego aparamentu, skąd wzięła się ta forma własności? W Polsce jest znana pod mniej "egzotyczną" nazwą. Warto znać różnicę, zanim zdecydujemy się na inwestycje.
-
Węgrzy na program mieszkaniowy wydali dwa razy więcej niż Polacy. Efekty? Nie ma co porównywać
Co łączy węgierski program mieszkaniowy CSOK oraz polskie Mieszkanie Plus? Oba działają w zbliżonym okresie. I to w zasadzie koniec porównań. W czasie gdy polski program dostarczył około tysiąca mieszkań, węgierski może się pochwalić pomocą dla 110 tys. rodzin.