Najnowsze artykuły
-
40 procent Polaków na home office wypracowuje nadgodziny, ale praca zdalna i tak się podoba
Czterdzieści procent osób pracujących w formie home office przyznaje, że wypracowuje nadgodziny. Ale jednocześnie 83 procent pracujących w tym modelu jest zadowolonych i chcą ustawowej gwarancji pracy zdalnej.
-
Budowa budynku pochłania setki ton CO2, czy można inaczej?
W Polsce buduje się wciąż głównie w technologii tradycyjnej, opartej najczęściej na bloczkach bądź cegle. Jak się okazuje, produkcja tych materiałów budowlanych dostarcza ogromne ilości CO2 do atmosfery. Budowa domu drewnianego to zupełne odwrócenie tych proporcji.
-
Każdy lokator odpowie za swoje śmieci. Także finansowo
W praktyce lokatorzy i właściciele mieszkań obecnie nie muszą się obawiać kar finansowych za niesegregowanie odpadów. To się może zmienić już niedługo, co ma zapewnić nowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
-
Wrócił z pracy i odkrył pod domem podjazd, którego nie zamawiał. I tak dostał rachunek na 6200 dol.
Pewien Australijczyk odkrył pod swoim domem nowy, betonowy podjazd, którego nigdy nie zamawiał. Szybko okazało się, że robotnicy pomylili adresy. Firma budowlana i tak uznała, że to właściciel nieruchomości ma płacić, chociaż niczego nie zamawiał. Co na to prawnik?
-
Dopłaty do najmu mieszkania także na rynku prywatnym - można dostać nawet 1500 zł
Od piątego stycznia do końca marca można ubiegać się w gminie o dodatek mieszkaniowy ze specjalną dopłatą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Do pozyskania jest nawet 1500 zł miesięcznie na najem, a starać się o dopłaty mogą również najemcy z rynku prywatnego.
-
Czy można ją wyrzucić po prostu na śmietnik? Co zrobić z żywą choinką po świętach
Jest symbolem świąt i rokrocznie jednocześnie staje się problemem w wielu domach - choinka. Prawdziwa może postać w warunkach domowych od kilku dni do kilku tygodni, ale co z nią zrobić, gdy pora zdjąć bombki? Oto krótki poradnik.
-
60 euro kary za palenie na balkonie. Drakońskie prawo na Litwie. W Polsce "nie można interweniować"
Kara finansowa za palenie na własnym balkonie? Na tak drakońskie przepisy zdecydowała się Litwa. Tamtejsze władze już apelują, by na łamiących przepisy donosić. W Polsce temat restrykcji podchwyciła jedna z warszawskich radnych. Wprowadzenie zakazu może się jednak okazać trudne.
-
Marzy ci się domek na Helu? Agencja Mienia Wojskowego sprzedaje swoje działki
Agencja Mienia Wojskowego już niejednokrotnie oferowała ciekawe nieruchomości. Nie inaczej jest i tym razem. AMW oferuje cztery działki o powierzchni 600 metrów kwadratowych każda, a lokalizacja? To serce turystycznego raju - Hel.
-
Dlaczego Polacy tak bardzo chcą mieszkać "na swoim"? Dopiero budujemy dobrobyt
Własny dom bądź mieszkanie w 2019 roku posiadało 84 procent Polaków. Tak przynajmniej podawał GUS. Większość z pozostałych 16 procent z pewnością będzie o "własny kąt" walczyć, często z pomocą kredytów. Skąd w nas takie zamiłowanie do mieszkania "u siebie"?
-
Dwa bloki w 40 dni? Polak potrafi. Zbudują jeszcze sześć. "Nie mamy ekipy murarskiej"
Kiedyś budowano z wielkiej płyty, dziś do łask wracają prefabrykaty. W Toruniu powstaje całe osiedle stworzone z elementów wyprodukowanych przez polską fabrykę. Zarówno inwestor - PFR Nieruchomości, jak i producent - Pekabex BET, wierzą, że uda się spopularyzować metodę powszechnie wykorzystywaną na Zachodzie. Jakie są jej zalety?
-
Budynki agencji wywiadowczych na całym świecie. KGB klasycznie, MI6 zaskakuje
Siedziby agencji wywiadowczych to skrupulatnie pilnowane budynki, ale myli się ten, kto uważa, że są to bunkry. To często luksusowe biurowce o ciekawej architekturze. Oto krótka wycieczka po siedzibach agencji wywiadowczych z całego świata.
-
Mamy prawie najmniej mieszkań na tysiąc mieszkańców w UE. Gorszy wynik jest tylko na Słowacji
W 2019 roku oddano do użytkowania 207 tys. nowych mieszkań, w 2020 roku najprawdopodobniej wynik będzie zbliżony. Mimo to pod względem liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców Polska zajmuje przedostatnie miejsce w całej UE. Inne statystyki również nie wyglądają optymistycznie.
-
Od 2021 r. właściciele nieruchomości muszą przyznać, czym palą w piecu. "Odpowiedzialność karna"
Nowy rok przyniósł zmiany dla właścicieli nieruchomości. Muszą zadeklarować - pod groźbą odpowiedzialności karnej - co jest źródłem ogrzewania ich budynku. Nowy rejestr ma bowiem pomóc w skutecznej walce ze smogiem.
-
2021 może być najlepszym rokiem do kupna mieszkania od lat. Korekta cen, możliwość negocjacji - mówi ekspert
Rok 2020 nie okazał się zły dla deweloperów i branży nieruchomości, jak wieścili niektórzy eksperci. III kwartał br. przyniósł odbicie, a ceny mieszkań nie spadły. Nadchodzący rok jednak może sporo zmienić. Ekspert nie ma wątpliwości. To może być dobry rok, dla kupujących mieszkanie.
-
Patodeweloperka straszy, ale nie zniechęca. Mieszkania wielkości łazienki schodzą na pniu
Jak na 16 m kw. zmieścić pokój z aneksem, łazienkę, przestrzeń do pracy i wydzielić miejsce na pranie? Polscy deweloperzy potrafią "kreatywnie" wykorzystać każdy skrawek powierzchni. Krytycy takiego podejścia określają niektóre "sztuczki" inwestorów "patodeweloperką". Na czym polega?
-
Mieszkają w pochylonych blokach, bo deweloper zaoszczędził. "To była zwykła chciwość"
W Brazylii w latach 50. wybudowano osiedle, które dziś stanowi największe na świecie zbiorowisko krzywych budynków. Jak mieszka się w bloku, w którym nie można otworzyć wszystkich drzwi i okien, a woda nie zawsze płynie? "Można się przyzwyczaić" - zdradza jeden z mieszkańców. A ekspert wyjaśnia przyczyny.
-
Właściciele nieruchomości dostaną listy. Mają być skłonni, "żeby wykonać to, czego chce rząd"
Urzędnicze pisma dotyczące m.in. podatku od nieruchomości mają być pisane w bardziej zrozumiały sposób. Wbrew pozorom, nie chodzi wyłącznie o przysługę wobec obywateli. Mają być oni dzięki temu bardziej skłonni, by wykonać to, czego administracja - czyli rząd - od nich chce.
-
Słynna palma w Dubaju "przeniesiona" do Europy. Holandia buduje własną wyspę. The Dutch Palm
Wakacje na sztucznej wyspie, podobnej do tej, z której słynie Dubaj? Wkrótce ma to być możliwe zaledwie 1100 km od Warszawy. Holenderski właściciel parków rozrywki postanowił wybudować bowiem własną sztuczną wyspę. Prace nad "The Dutch Palm" mają rozpocząć się jeszcze tej zimy.
-
Zamek w Stobnicy budowany wbrew prawu? Lokalne władze chcą go dokończyć. "To dla nas szansa"
Zamek w Stobnicy to jedna z najgłośniejszych inwestycji ostatnich lat. Gigantyczna nieruchomość, która wyrosła w sercu obszaru Natura 2000, zwróciła uwagę obrońców środowiska i mediów. Lokalne władze apelują jednak, by nie przekreślać budowy. Dlaczego?
-
Wygląda jak gwiazdka wbita w serce pustyni. Zbudują luksusowy dom z kontenerów
Architektura przekracza kolejne granice. W pobliżu Los Angeles, w bezpośrednim sąsiedztwie pustyni Mojave, powstaje niecodzienny dom. Pomimo piekącego słońca jego właściciel będzie mógł podziwiać pustynne widoki i pływać w prywatnym basenie.
-
Na plażę do Zakopanego? 82 lata kolejki na Gubałówkę. Jedna z najstarszych, ale niejedyna
Kolejka linowa na Gubałówkę wozi turystów od 82 lat. To jeden z najstarszych środków transportu w Polsce, który umożliwia plażowanie wśród górskich krajobrazów. Kolejek jest w kraju więcej - od morza aż do gór. Jakie są najbardziej godne uwagi?
-
Koszty utrzymania mieszkania w rok podskoczyły. Ekspert: To dopiero początek
Utrzymanie mieszkania to coraz większy wydatek. Według danych GUS przeciętne gospodarstwo musi na ten cel przeznaczyć o niemal 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Rok 2021 będzie dla właścicieli nieruchomości jeszcze mniej łaskawy - w górę pójdą bowiem opłaty za prąd, śmieci i podatek od nieruchomości. Kolejna nowa danina wciąż jest na etapie legislacji.
-
Jak wygląda apartament za 1,5 mln zł? Zaglądamy do środka. Dwa piętra, pięć pokoi, dwie łazienki
Dwa poziomy, trzy tarasy i pięć pokoi pełnych luksusu. Tak prezentuje się apartament położony we Wrocławiu, za który trzeba dać 1,5 mln złotych. Deweloper podkreśla, że układ pomieszczeń i niecodzienna, trzymetrowa wysokość mieszkania, daje nieprzeciętne możliwości aranżacyjne.