Sprzedajesz lub wynajmujesz mieszkanie? Lepiej się pospiesz. Nowa opłata od kwietnia

Od 28 kwietnia każdy, kto sprzedaje lub wynajmuje nieruchomość, będzie musiał posiadać świadectwo energetyczne. To dokument, który ułatwi informowanie potencjalnych nabywców lub najemców o przyszłych wydatkach. Ile kosztuje?

 

Właściciel lub zarządca budynku (albo jego części) będzie wkrótce zobowiązany do udostępnienia kupującemu specjalnego dokumentu. Przepis, który wejdzie w życie w ostatnich dniach kwietnia, ma na celu poprawienie świadomości i upowszechnianie wiedzy na temat efektywności energetycznej budynków.

 

Przy sprzedaży (lub innej formy prawnego zbycia prawa własności, do której zalicza się np. darowizna) dokument musi zostać przedstawiony u notariusza. Natomiast przy zawarciu umowy najmu przyszły lokator otrzyma kopię dokumentu.

 

Ile to kosztuje?

Obowiązku trudno będzie uniknąć. Kupujący lub najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania dokumentu - informuje Portal Samorządowy. Obowiązków jest więcej. Jeśli certyfikat dla danej nieruchomości został wystawiony, informacje, które zawiera, muszą być uwzględnione w ogłoszeniu o sprzedaży lub najmie nieruchomości. Najważniejsza informacja to roczne zapotrzebowanie na energię.

 


Cena świadectwa energetycznego nie jest jednolita. Na wysokość opłaty wpływ mają czynniki takie jak rodzaj i wielkość nieruchomości, zastosowana technologia budowy, metoda ogrzewania, ilość okien etc. W przypadku mieszkań cena dokumentu wynosi ok. 500 zł, w przypadku domu trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty ok. 800 zł.

 

Tego chce UE

Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego - informuje resort klimatu. Jak czytamy w komunikacie, celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach.

 

Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii. Zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

 

Fot. Gabriel Pollard