Sekretne mieszkanie na szczycie wieży Eiffla. Ludzie błagali, by inżynier je wynajął

Wieżę Eiffla zna każdy. Ale nie każdy wie, że na jej szczycie znajduje się mieszkanie, które przed laty wykorzystywał jeden z najsłynniejszych francuskich inżynierów. Zgodnie z przekazami sprzed kilkudziesięciu lat wielu próbowało wynająć nietypową nieruchomość. Nikomu się to jednak nie udało.

Od dnia otwarcia, co miało miejsce w roku w 1889,  wieża Eiffla, stała się symbolem Francji, a przede wszystkim Paryża. Nietypowa struktura przyciągnęła miliony turystów z całego świata. Ulokowana na Polu Marsowym. Jest najwyższą konstrukcją w stolicy - mierzy 324 metry wysokości i składa się z 18 pięter. Najwyższy poziom położony jest na wysokości aż 225 metrów. 

 

Nie każdy wie, że na szczycie wieży znajduje się wyjątkowo intrygujące pomieszczenie. To sekretne mieszkanie. Dziś jest otwarte dla publiczności  i można je zwiedzać, wymagana jest jednak rezerwacja. W lokalu nikt obecnie nie mieszka, kiedyś było ono jednak zamieszkałe. I chociaż wielu próbowało je wynająć, to Gustav Eiffel pozostawał nieugięty. 

 

Szczegóły tajemniczej "nieruchomości w nieruchomości" opisano w książce "La Tour Eiffel de Trois Cent Métres" autorstwa Henriego Girarda. Autor wyjaśnia, że ​​paryżanie chcieli płacić fortunę za możliwość przenocowania w nietypowym budynku. Eiffel konsekwentnie  jednak odmawiał. Od czasu do czasu przyjmował jednak gości, ale tylko tych z wyższych sfer.  

 

Tajemnicze mieszkanie znajdujące się na szczycie paryskiej wieży wcale nie jest małe. Jego powierzchnia wynosi aż 50 m kw. Jest w pełni funkcjonalne. W środku znajdziemy gustowne meble, dywany, wszystko, by poczuć się przytulnie jak w każdym innym lokalu. 

Kontrowersja, która niemal nie powstała

Wieża Eiffla była rewolucyjna już w czasie jej wznoszenia - powstała przecież z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku, gdzie prezentowano inne przełomowe osiągnięcia technologiczne. I chociaż wielu w to wątpiło, ostatecznie przetrwała próbę czasu. 

Wykonany z żelaza konstrukcja była kilkukrotnie malowana. Pierwotnie była czerwonawa, jednak obecnie jest brązowo-szara.

 

Nazwa wieży pochodzi od jej projektanta -  Gustave'a Eiffela. Początkowo jego pomysł wzbudził sporo kontrowersji. Po publicznej prezentacji projektu wiele osób było przeciwnych realizacji. Powody? Dla jednych pomysł stworzenia gigantycznej konstrukcji z metalu był po prostu niebezpieczny. Dla innych zbyt kosztowny.  Eiffel nie poddał się krytykom i kontynuował budowę. 

 

Prace ruszyły w 1887 roku i trwały wyjątkowo krótko, bo zaledwie dwa lata. Co pocieszające podczas wznoszenia wieży nie było żadnych wypadków, nikt też nie zginął. To dobra wiadomość, bo wypadki podczas wznoszenia wysokich budynków nawet dziś wciąż się zdarzają. 

 

Wbrew obawom krytyków wieża niemal natychmiast zyskała sławę uznanie. Ludzie bili się o to, by móc  zobaczyć panoramę Paryża z tak niecodziennej perspektywy. Wieża zyskała gigantyczną popularność wśród artystów. Obrazy i fotografie powstawały masowo. I właśnie z tego powodu paryska wieża stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Paryża.

 

 

Nie tylko wieża, ale i statua

Gustav Eiffel był francuskim inżynierem. Urodził się w 1832 r. w rodzinie rolników w Szampanii we Francji. 

Stworzył nie tylko wieżę. Zaprojektował także Statuę Wolności, pierwszą stworzoną przez człowieka konstrukcję wznoszącą się nad oceanem. W wieku 37 lat Eiffel został głównym inżynierem nowego systemu oświetlenia miejskiego w Paryżu. Jako inżynier pracował w Biurze Mostów i Dróg i to właśnie mosty były jego ulubionym rodzajem projektów. Za projekt wieży Eiffla otrzymał Złoty Medal na Światowych Targach w Paryżu.