Sylwetka wyjątkowego budynku, położonego u zbiegu ulicy Chmielnej i al. Jana Pawła II, tuż przy stołecznym Dworcu Centralnym, zaczęła wyłaniać się z ziemi na początku 2019 roku, po zakończeniu prac w podziemnej części obiektu. Niespełna dwa lata później budynek osiągnął docelową wysokość 230 metrów do dachu. Po zamontowaniu iglicy w lutym 2021 roku Varso Tower urósł do 310 metrów i przewyższył Pałac Kultury i Nauki oraz zdominował ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej.
Rok temu, na jednym z tarasów, 206 metrów nad ziemią, zasadzono 16 drzew, które stworzyły najwyżej położony ogród w Warszawie. Kilkanaście drzew pojawiło się też przed budynkiem oraz w przestronnym lobby, które zdobi ręcznie wykonana ceramiczna mozaika.
Obecnie wewnątrz budynku najemcy aranżują swoje biura. Pierwsi pracownicy wprowadzą się do Varso Tower już we wrześniu. Docelowo, swoje siedziby otworzą tu m.in.: dostawca usług informatycznych Box oraz międzynarodowe kancelarie prawne CMS oraz Greenberg Traurig.
Varso Tower to jeden z trzech budynków kompleksu Varso Place, w którego skład wchodzą biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy mieszczący m.in. restauracje, klub fitness i przychodnię. Zgodnie z przyjętą strategią aktywnego zarządzania i budowania długofalowej wartości ukończonych nieruchomości, HB Reavis pełni także rolę zarządcy Varso Place.
Powody do zadowolenia mają jednak i mieszkańcy miasta. W wieży znajdują się bowiem dwa dostępne dla wszystkich tarasy widokowe - na 49 i 53. piętrze. Jest więc spora szansa na wrażenia, jakie zapewniał do tej pory niemal wyłącznie Pałac Kultury.
Warszawski budynek dość mocno zdystansował konkurentów. Commerzbank Tower (we Frankfurcie nad Menem) mierzy bowiem 259 m, Messeturm (również we Frankfurcie nad Menem 256,5). Na podium znajdował się również hiszpański Torre de Cristal (249 m). Tower jest wyższy również od najwyższego budynku w Wielkiej Brytanii - która do UE już nie należy. The Shard w Londynie jest bowiem minimalnie niższy - o zaledwie 0,4 m. Niższe są też inne warszawskie superwieżowce. Warsaw Spire, oddany do użytku w roku 2016, ma bowiem 220 metrów wysokości, Warsaw Trade Tower, ukończony w roku 1999, 208 metrów, a kilka innych - Q22, Złota 44, Rondo 1, nie przekracza granicy 200 metrów.
Za projekt warszawskiej nieruchomości stoi studio Foster + Partner, które w swoim portfolio ma biurowiec HSBC Tower w Hongkongu czy 30 St Mary Axe w Londynie (słynny "Ogórek").