Sprawa została nagłośniona w programie "Interwencja" stacji Polsat. Kobieta, wraz z synem i córką, zamieszkuje lokal, którego jest współwłaścicielką. Jednakże, ze względu na zobowiązania finansowe jej byłego partnera, połowa mieszkania ma zostać wystawiona na licytację komorniczą.
Próby skontaktowania się z byłym mężem kobiety przez dziennikarzy "Interwencji" zakończyły się niepowodzeniem - mężczyzna odmówił komentarza przed kamerą.
W sprawie pojawiły się rozbieżne informacje dotyczące możliwości uczestnictwa kobiety w licytacji jako współwłaścicielki. Sama zainteresowana twierdzi, że otrzymała informację o braku takiej możliwości.
Jednakże Przemysław Małecki, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej, przedstawił odmienne stanowisko. Według niego, przepisy wykluczają z udziału w licytacji nieruchomości dłużnika, komornika oraz ich małżonków, rodziców i dzieci, co oznacza, że była żona ma prawo wziąć udział w licytacji.
Komornik sądowy, działając jako funkcjonariusz publiczny, posiada szerokie uprawnienia w zakresie egzekucji z nieruchomości. W przypadku zadłużenia współwłaściciela, komornik ma prawo do zajęcia i licytacji udziału w nieruchomości, nawet jeśli prowadzi to do sytuacji, w której pozostali współwłaściciele zmuszeni są do współegzystencji z nabywcą licytacyjnym.
Procedura egzekucji z nieruchomości regulowana jest przez Kodeks postępowania cywilnego, który precyzyjnie określa kolejność czynności komorniczych. Obejmują one zajęcie nieruchomości, jej opis i oszacowanie wartości, a następnie przeprowadzenie licytacji. Istotnym aspektem jest fakt, iż komornik nie może samodzielnie dokonać eksmisji osób zamieszkujących nieruchomość bez odrębnego tytułu wykonawczego.