Uchodźcy z Ukrainy będą mogli liczyć na dodatkową pomoc polskich władz. Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj w rozmowie z Polską Agencją Prasową zdradziła, że rząd pracuje nad nowym programem w tym zakresie. - Strategia zakłada przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych - stwierdziła przedstawicielka koła Polskie Sprawy.
Zdaniem Ścigaj wejście w życie przepisów jest konieczne by przybysze zza wschodniej granicy "zaczęły się w miarę usamodzielniać". Tymczasem wysokość czynszu w dużych miastach może być przeszkodą.
Ścigaj wyjaśniła, że mieszkania miałyby pozostawać w dyspozycji gmin przez kilka lat. - Na 5-6 lat dostarczy się samorządom możliwości zamieszkania w obszarze komunalnym - skomentowala. Podkreśliła, że nowe przepisy wprowadzą też odpowiednie mechanizmy zabezpieczające. - Trzeba się zabezpieczyć prawnie i stworzyć warunki aby i właściciel i gmina miały poczucie bezpieczeństwa i możliwości gospodarowania tym lokalem - stwierdziła.
Zdaniem rządu nowa strategia zachęci uchodźców, by przemieszczali się z większych miast do mniejszych. Obecnie kilka milionów osób, które uciekły przed wojną w Rosji, żyje głównie w dużych skupiskach, w największych polskich aglomeracjach.
Rządowa strategia zakłada też ułatwienia i system zachęt dla uchodźców, którzy będą chcieli podjąć pracę. - Z moich doświadczeń wynika, że jest to działanie, które pozwoli nam, w jakiś sposób rozładować lub uniknąć potencjalnie konfliktów społecznych - stwierdziła Agnieszka Ścigaj. Programem mieszkań komunalnych mają też być objęte wsie.
Zgodnie z danymi Straży Granicznej od 24 lutego, kiedy rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, do Polski przybyło 4,5 mln osób. Część uchodźców wróciła do ojczyzny lub wyjechała do innych krajów. Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży pod koniec maja szacował, że obecnie w kraju przebywa ok. 1,2-1,5 mln uchodźców z Ukrainy.