To już drugi odbiór lokali w programie Mieszkanie Plus, lecz ponownie nie udało się uniknąć zgrzytów. Część mieszkańców może być niezadowolona.
Choć budynki są wybudowane i lśnią od nowości to program Mieszkanie Plus był jedynie kolejnym składnikiem w historii nowego osiedla. Jak mówił Adam Czerniak, ekspert w dziedzinie funkcjonowania rynku nieruchomości ze Szkoły Głównej Handlowej w radiu TOK FM, budynki powstawały już wcześniej... tylko, jako budynki komunalne zaplanowane i sfinansowane wcześniej.
To nie pierwszy taki przypadek w krótkiej historii Mieszkania Plus. Za poprzednim razem podobna sytuacja zdarzyła się w gminie Jarocin. Tam wybudowano 96 lokali w ramach TBS-ów, ale zostały oddane do użytku jako lokale programu Mieszkanie Plus. Wiązało się to z brakiem możliwości wykupu przez lokatorów - co jest jednym z głównych założeń programu.
Mieszkania oddane w Białej Podlaskiej były pomyślane jako lokale komunalne. Ale co najbardziej istotne dla obecnych mieszkańców są to mieszkania oddane w stanie deweloperskim. Oznacza to, że nowi lokatorzy by zamieszkać muszą lokale doinwestować.
Koszt wykończenia wnętrza mieszkania w o tej powierzchni (około 50 metrów kwadratowych) wynosi od 30 do 50 tysięcy złotych. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że nowi lokatorzy nie wiedzą na jakich warunkach będą mogli uzyskać własność. Nikt z nimi tego jeszcze nie ustalił.
Jak poinformował Zakład Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej opłata za wynajem 50-metrowego lokalu wraz z mediami wyniesie około 900 zł. Rodziny otrzymujące teraz lokale nie będą musiały do końca wakacji płacić czynszu. Zaoszczędzone pieniądze będą mogli przeznaczyć na wykończenie wnętrza.
Dawniej mówiło się: ciasne, ale własne. Poprzez nasz program mieszkaniowy, mieszkanie nie musi być takie ciasne, ale może być własne. O to nam właśnie chodzi – mówił szef rządu.
- mówiła na ceremonii otwarcia premier, Mateusz Morawiecki.
Deficyt mieszkań w Polsce jest szacowany na 1-2 mln. Dlatego pomoc mieszkaniowa państwa wynika przede wszystkim z przesłanek społecznych, a nie ekonomicznych. Państwo interweniuje dlatego, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkaniowe. Pakiet Mieszkanie Plus jest elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem jest poprawa dostępności mieszkań, zwłaszcza wśród osób o przeciętnych i niższych dochodach, oraz zwiększenie udziału w rynku budownictwa na wynajem.
Źródło: TOK FM oraz miir.gov.pl