Albert Einstein miał kiedyś powiedzieć, że nie znosi modernistycznych domów ponieważ wyglądają jak przeszklone kartonowe pudełka. Było to o tyle dziwne, że większość jego życia przypadało na lata świetności tego nurtu. Nawet jego dom, miał elementy modernizmu choć nie dominowały w jego strukturze. Ten wielki uczony wielokrotnie zmieniał miejsce swojego zamieszkania. Przypominamy najważniejsze z nich.
1905 rok jest nazywany cudownym rokiem Einsteina, ponieważ właśnie wtedy zostały opublikowane jego pierwsze prace dotyczące "Elektrodynamiki ciał w ruchu" nazwanej później ogólną teorią względności. W tym czasie uczony mieszkał w Bernie przy ulicy Kramgasse 49. Secesyjna kamienica nie odbiegała od innych ze swoich czasów. Mieszkanie Einsteina znajdowało się na parterze. Dzisiaj całe jest zaadaptowane na muzeum poświęcone naukowcowi. Dzięki kanałowi National Geographic można obejrzeć pierwszy dom naukowca w technologii 360.
Kilkanaście lat później uczony dorobił się swojego pierwszego domu, który został wybudowany w Caputh pod Poczdamem. Budynek zaprojektowany przez młodego architekta - Konrada Waschmanna musiał dokładnie odpowiadać założeniom inwestora. Einstein miał dokładny pomysł na swoje miejsce do życia. W jego domu miało być wiele małych pomieszczeń, a w większości z nich musiała znajdować się umywalka. Wedle jego biografii, w tym zamyśle chodziło o pracę w odosobnieniu, której Einstein był zwolennikiem. Było to trudne do pogodzenia dla architekta, będącego wielkim fanem modernizmu. Dlatego, też część domu jest zaprojektowana w tradycyjnym stylu z czterospadowym dachem, a część nieco bardziej modernistyczna. Niestety, uczony nie zdążył się nacieszyć nową nieruchomością zbyt długo. Dwa lata po wprowadzeniu się, zdecydował o przeprowadzce za granicę. Głównym powodem była rodzący się reżim nacjonalistyczny w Trzeciej Rzeszy.
Ostatnim miejscem zamieszkania Alberta Einsteina był niewielki dom w Princenton w stanie New Jersey. Uczony zamieszkał w nim w 1935 roku i mieszkał w nim aż do swojej śmierci w 1955 roku. Jego dom znajdował się przy ulicy Mercer Street 112. Einstein kategorycznie zakazał by ten dom został przemieniony na muzem, ale pomimo to został wprowadzony do National Historic Landmark (Narodowy Pomniki Historii) w 1976 roku. Po śmierci uczonego w domu zamieszkała pasierbica Alberta - Margot Einstein i mieszkała w nim aż do swojej śmierci w 1986 roku. Dom następnie trafił w ręce noblisty Erica Maskina i pozostawał w jego rękach aż do 2012 roku.