Dobra sytuacja na rynku nieruchomości w Europie - dla deweloperów i klientów

Jeszcze parę lat temu sytuacja na rynku nieruchomości nie była jeszcze tak dobra. Wręcz przeciwnie, była niezwykle trudna i złożona. 2017 przyniósł jednak dużą odwilż. Nie tylko na polskim rynku.

Z której strony Europy się nie spojrzy, zewsząd napływają dobre wyniki oraz wiadomości z rynku nieruchomości. Co ciekawe są to informacje dobre nie tylko dla deweloperów jak i dla nie klientów.

Dobrze w Polsce

Rynek nieruchomości nadal rośnie, według ostatniego raportu AMRON-SARFiN wzrosła średnia wartość udzielonego kredytu. A o ponad 17 procent wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w 2017 roku.

Obecny rok również maluje się w kolorowych barwach. Dla deweloperów oraz klientów. Program Mieszkanie Plus, choć jeszcze dość niepewny, to daje promyk nadziei dla mniej zamożnych klientów a dotychczasowy brak podnoszenia stóp procentowych zachęca do transakcji nieruchomościowych. 

Dobrze na Wyspach

Sytuacja na rynku angielskim jest wyjątkowo napięta. Wszystko przez nadchodzący rychło brexit, nad którym zastanawiają się analitycy. Nikt do końca nie wie jak zachowa się rynek. 

Na razie jednak wszyscy mogą zaobserwować SPADEK CEN. To coś czego tamtejsza gospodarka mieszkalna nie widziała od 10 lat! Przez ostatnie kilka lat ceny nieruchomości w Anglii rosły praktycznie z miesiąca na miesiąc. Spadek w wysokości ponad 2 procent to zupełnie coś nowego. Zwłaszcza w obliczu zbliżającego się brexitu.

Hiszpania na wzrostach

Kluczową liczbą w przypadku Hiszpanii jest 532 tysiące. To właśnie tyle mieszkań zostało w ubiegłym roku sprzedane w kraju. To najlepszy wynik od 2008 roku, który odbił się bardzo negatywnie na Hiszpańskim rynku. 

Do tej pory najgorszym rokiem na Hiszpańskim rynku był 2013 rok i obecny poziom jest większy o 77 procent z tym najgorszym. Jest to również wynik lepszy od zeszłorocznego o ponad 16 procent. 

Europa w nieruchomościach to waga ciężka

Według informacji podanych w ostatnim raporcie przygotowanym przez Savillis wynika, że wolumen nieruchomości komercyjnych w Europie wzrósł o 7 procent w stosunku do roku poprzedniego z wynikiem 234 miliardów dolarów. 

Największe wzrosty w ujęciu rocznym odnotowano w Austrii, gdzie wzrost wyniósł aż 74 procent. Równie dobrze jest w Rumunii (+54%), Holandii (+46%) oraz Danii (+32%). Dzięki tym danym widać dokładnie, że sytuacja na rynku nieruchomościowym jest w Europie wyjątkowo korzystna. 

Źródło: Savillis.pl