Tonwell Water Tower, bo tak nazywa się oferowana posiadłość znajduje się w południowej części Wysp Brytyjskich.
Tonwell Water Tower
Budynek przypomina trochę odwrócony do góry nogami lejek. I gdy spojrzymy z daleka, łamie prawa fizyki utrzymując się na wąskim trzpieniu. Jest to oczywiście jedynie iluzja, a konstrukcja jest dowodem kunsztu projektantów.
Jej projektantem był uzdolniony i ceniony na wyspach architekt - Edmund Percey - projektant takich budynków jak Mathematics Tower Uniwersytetu w Manchesterze oraz innych wieży ciśnień Cockfosters i Baydon.
Budynek znajduje się w niewielkiej miejscowości Tonwell. Wieża znajduje się na niewielkiej działce o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych. Budynek jest od 2007 roku wprowadzony do Spisu Zabytków Wysp Brytyjskich II stopnia.
Konstrukcja otrzymał zgodę na zamianę na cele mieszkaniowe. Budynek wystawiony jest na licytacji, a cena wywoławcza wynosi 30 tysięcy funtów. Licytację prowadzi agencja Dalcour Maclaren.
Może się wydawać, że dom w wieży ciśnień to zbyt duża ekstrawagancja jak dla stonowanych Anglików, ale to tylko pozory. Te konstrukcje, niegdyś bardzo potrzebne w systemie dystrybucji wodociągowej, teraz są często przerabiane na domy mieszkalne.
Po rewolucji związanej z wprowadzeniem do sieci wodociągowej pomp, wieżę ciśnień zostały wyłączone z użytkowania. Brytyjczycy całkiem szybko zdali sobie sprawę, że są to konstrukcje bardzo wytrzymałe i niekonwencjonalne. Nie bez wpływu na modę na domy w wieżach ciśnień miał wpływ wyjątkowo popularny na Wyspach program telewizyjny The Grand Design prowadzony przez Kevina McClouda, w którym wielokrotnie pojawiał się motyw remontu takich konstrukcji. Moda ta dotarła również do Polski - oto jedna z ofert.
Źródło: awdisposals.co.uk